Proti plýtvání jídlem začínají bojovat i supermarkety a stravovací zařízení

Ovoce a zelenina, jež se neprodají, nově hned následující den končí v potravinových bankách. Dosud se zlevňovaly nebo vyhazovaly. Pilotní projekt začal fungovat v patnácti hypermarketech v Ostravě, Praze a v Brně. Brzy se zapojí i obchody v dalších regionech. Zároveň jde o další krok, jak zabránit plýtvání. Novou službu banky vítají, momentálně jim totiž docházejí zásoby. Darovaných potravin sice přibývá, narůstá ale také počet lidí, kteří o jídlo žádají.

Letošní rok je pro potravinové banky zlomový. Obchodní řetězce totiž nemusí platit DPH z darovaných potravin, a tak začaly na charitu dávat víc. K tomu se chystá v polovině listopadu další Národní potravinová sbírka, do které se zapojí rekordně přes 460 obchodů.

Jídlo z pražské potravinové banky dostává 96 organizací, nově o pomoc požádalo dalších pět, což je pomoc pro zhruba 10 tisíc lidí. „Uspokojit je není vůbec jednoduché, řekla bych, že jsme zhruba na 20 % toho, co by oni rádi od nás dostávali,“ řekla předsedkyně pražské potravinové banky Věra Doušová. Zásoby v bankách rychle ubývají. Co dostanou, většinou ten den rozdají.

  • Zatímco jedna část občanů trpí nedostatkem jídla, druhá plýtvá. Průměrný Čech hodí za rok do koše potraviny v hodnotě 20 tisíc korun. Každý měsíc vyhodí aspoň jednou jídlo z ledničky 40 procent lidí. Nejčastěji proto, že je prošlá lhůta nebo že jídlo začíná plesnivět. Mezi lidmi, kteří nedokáží šetrně nakládat s jídlem, jich je nejvíc ve věkové skupině mezi 18–24 lety. Nejčastěji se v českých domácnostech vyhazuje ovoce, zelenina a pečivo.

Ovoce, zeleninu a pečivo si vyzvedávají přímo organizace, aby se co nejdřív dostaly k lidem. „Máme i klienty, kterým po zaplacení všeho, co musí, zbyde třeba tisícovka na celý měsíc,“ popsal situaci lidí, kteří se takto dostanou k potravinám, sociální pracovník Matěj Pechlat.

Neplýtvat se snaží i stravovací zařízení

Nově se teď sleduje plýtvání také v necelé stovce restaurací pro zaměstnance. Jejich druhý největší provozovatel se připojil k celosvětovému programu Waste Watch, který chce potravinový odpad omezit. Osvětová akce se snaží zefektivnit využívání surovin při vaření a cílí také na strávníky, kterým nabízejí i menší porce.

5 minut
Proti plýtvání jídlem začínají bojovat i supermarkety a stravovací zařízení
Zdroj: ČT24

Část odpadu vzniká už při přípravě jídel. Měří se třeba množství zeleniny, která skončí v koši, přestože by se dala využít. „Když se takhle podívám, tak si myslím, že některé kousky by mohly skončit ve vývaru,“ uvedla například projektová manažerka firmy Sodexo Jana Kuníková. Aby se odřezky daly využít při vaření dalších jídel, musí se dobře naplánovat nabídka jídel na každý den.

Další kapitolou je nastavení smlouvy s klientem. „Například příliš široký výběr jídel nebo nutnost držet tu nabídku až do konce výdejní doby, kdy už žádní zákazníci nechodí,“ popsal generální ředitel Sodexo Daniel Čapek. Měření ve firemních restauracích bude probíhat do konce roku. Na základě výsledků se vymyslí konkrétní kroky, jak plýtvání omezit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
Právě teď

ŽivěSenát projedná petici proti převodu financování nepedagogů na obce a kraje

Školské odbory chtějí zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Jejich petici mají na programu senátoři. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje. Koalice kvůli opozičním obstrukcím nedokázala dokončit ani po dvou měsících závěrečné kolo schvalování předlohy.
14:01Aktualizovánopřed 15 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 2 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 4 hhodinami
Načítání...