Příbuzní obětí tragické nehody u Nažidel vysoudili odškodnění

Plzeň - Příbuzní obětí tragické nehody autobusu u Nažidel na Českokrumlovsku vysoudili u Krajského soudu v Plzni odškodnění ve výši 800 000 korun. Soud ve středu rozhodl, že manželé Pudilovi z Karlových  Varů, kteří přišli v roce 2003 při tragédii o čtyři členy rodiny včetně dvou dětí, mají každý nárok na 400 000 korun, potvrdil to dnes soudce Martin Šebek.

Peníze musí manželům vyplatit chomutovská cestovní kancelář Vlna (CK), která organizovala pobyt v Rakousku, z něhož se autobus s cestujícími vracel. Soud tak uznal žalobu pozůstalých, kteří ztrátou svých nejbližších utrpěli nemajetkovou újmu a zásah do svých práv na ochranu osobnosti. Rozhodnutí není pravomocné, firma Vlna se může odvolat. 

Ve věci Josefa a Petry Pudilových už jednou Krajský soud v Plzni rozhodl. V březnu 2004 jim přiznal částku odškodného 2,8 milionu Kč. Kromě 800 000 korun od CK měli dostat dva miliony Kč od přepravce sokolovské společnosti LSK Autobusy. Firmy se proti verdiktu odvolaly a vrchní soud rozhodl v neprospěch manželů. Ti následně podali dovolání k Nejvyššímu soudu, který rozhodnutí zrušil a případ vrátil zpět do Plzně. 

„Protože mezitím přepravce firmu zrušil a byla vymazána z obchodního rejstříku, není po ní co žádat. Zůstala jen CK,“ vysvětlil Josef Pudil. Soudní tahanice pro něj ani manželku nejsou příjemné. Když už ale začali za odškodnění bojovat, chtějí ho dotáhnout do konce. 

Při nehodě Neoplanu u Nažidel 8. března 2003 zahynulo 19 lidí na místě, 20. člověk zemřel na následky havárie později, 26 lidí bylo zraněno. Účastníky nehody byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary vracející se z Alp. Krátce po přejetí českých hranic se autobus zřítil ze sedmimetrového svahu. 

Řidiče autobusu Pavla Krbce poslal českobudějovický krajský soud na osm let do vězení a na deset let mu zakázal řídit motorová vozidla. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Navíc měl padělané oprávnění na řízení autobusu. 

Pudilovi byli prvními, kdo cestovní kancelář a přepravce zažalovali. Vloni
v listopadu začal Krajský soud v Plzni řešit další žaloby. Lékařka Natálie
Rubanová, která u Nažidel přišla o manžela a jejíž syn byl těžce zraněn,
chce po Vlně omluvu a 200 000 korun. Po dopravci žádá podíl z likvidačního zůstatku 20 500 Kč. Stejné částky i omluvu požaduje také Jana Kotková, která při tragické nehodě ztratila dceru. 

Zástupce žalovaného Eduarda Knappa, majitele CK, popřel při listopadovém jednání odpovědnost a tvrdil, že je na přepravci. 

Žalovaný dopravce Milan Juršták už v minulosti vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. Uvedl, že i on sám by měl nárok na odškodnění, protože proti němu nastala štvavá kampaň. Je prý nemocný, čeká na invalidní důchod. Společnost je od července 2004 v likvidaci. Uvedl, že pro Vlnu jela jeho firma LSK tehdy poprvé, řidiče Krbce si najala jako brigádníka. 

Podle rozhodnutí vrchního soudu, proti kterému si Pudilovi podali dovolání, nesl odpovědnost za nehodu pouze přepravce. Vzhledem k tomu, že už ale firma neexistovala, neměl manželům odškodné kdo vyplatit. Společnost Vlna podle vrchního soudu za havárii nemohla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila debatu o protiobstrukčních změnách pravidel svých jednání

Poslanci v úterý večer přerušili úvodní debatu o změnách pravidel sněmovního jednání k omezení možností obstrukcí. Koalice ANO, SPD a Motoristů sice prosadila možnost pokračování schůze přes noc, jednací den ale skončil po dohodě klubů ve 21 hodin. K vystoupení k novele jednacího řádu se v té době hlásilo ještě devět zákonodárců, šanci by mohli dostat nejdříve ve středu. Většinu středečního jednacího dne však vyplní úvodní diskuze o návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
04:03Aktualizovánopřed 58 mminutami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 2 hhodinami

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 2 hhodinami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 3 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
14:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...