Přepadl deset bank, dostal sedm let

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové poslal 46letého Jiřího Justina za deset ozbrojených přepadení bank na sedm let do vězení. Podle obžaloby Justin v přepadených bankách ve východních a severních Čechách celkem uloupil přes 1,8 milionu korun. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce si pro odvolání ponechali lhůtu.

Justin také podle rozsudku musí České spořitelně zaplatit škodu 160 475 korun a pojišťovně Kooperativa dalších 1,655 milionu korun. Justin při zahájení procesu u soudu devět přepadení popřel. Přiznal se jen k poslední loupeži z loňského června, při které byl zatčen. Řekl také, že žádné peníze na úhradu škody proto nemá.

Obžalovaný, kterému hrozilo až 12 let vězení, přepadl podle spisu jako první v únoru 2007 pobočku České spořitelny v Žatci. Pobočky spořitelny pak vyloupil i v Trutnově, Turnově, Chvaleticích u Pardubic a Jílovém u Děčína. Spořitelnu v Trutnově přitom přepadl třikrát a ve Chvaleticích dvakrát. Jednou se neúspěšně pokusil ukrást peníze z pobočky ČSOB v Trutnově. Poslední přepadenou byla Komerční banka v Trutnově.

Lupič nikoho nezranil, osm lidí má ale posttraumatickou poruchu

Podle státního zástupce Milana Vacka bylo důkazů proti Justinovi dost. „Jsou tam otisky prstů, pachové stopy, poškozené jej poznaly, zbraň se u něj našla,“ uvedl. Při přepadeních nebyl nikdo zraněn, ale osmi pokladním nebo klientům banky Justin svým jednáním způsobil posttraumatickou stresovou poruchu.

Scénář přepadení byl vždy stejný. „Na bankovní úřednici namířil pistoli a požadoval peníze. Až na jeden případ mu byly peníze vždy vydány,“ řekl Vacek. Pro přepadení si Justin podle něj pořídil plynovou pistoli, která byla věrnou napodobeninou pistole Beretta 92. Zpočátku se při přepadeních ani nemaskoval.

Při poslední loupeži chtěl Justin údajně původně vyloupit trutnovskou spořitelnu, kterou již dříve třikrát přepadl. Banka však měla z technických důvodů zavřeno. Tak se rozhodl vyloupit Komerční banku nedaleko. Když zjistil, že v bance peníze nejsou, po strkanici s pracovníkem banky utekl. Zalarmovaná policie pak krátce na to zastavila auto, ve kterém ujížděl, a zatkla ho. Kriminalisté zajistili i kuklu a pistoli, kterou používal.

Server Týden.cz v úterý uvedl, že Česká spořitelna chce čelit opakovanému přepadávání svých poboček jejich přestěhováním na jinou adresu. Celkem by místo mohlo změnit až 20 poboček. „Týká se to poboček, které jsou za rok opakovaně přepadávány. Cílem bude především zajistit bezpečí našich zaměstnanců a najít místo, kde se budou cítit bezpečněji i další klienti,“ uvedla ředitelka komunikace spořitelny Klára Gajdušková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poprvé po volbách zasedla tripartita

Tripartita se v pondělí odpoledne sešla poprvé v tomto volebním období. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se zabývali vládním programovým prohlášením, návrhem státního rozpočtu na letošní rok a emisními povolenkami. Po konci zasedání má večer následovat vyjednávání představitelů kabinetu s odborovými předáky o růstu platů ve veřejném sektoru. Odbory požadují pro hůř odměňované a státní službu růst tarifů o devět procent a pro ostatní o šest procent, a to od ledna, řekl před zasedáním předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
02:22Aktualizovánopřed 5 mminutami

Zpráva o Turkovi jako zmocněnci vyvolala pozdvižení

Vládní zmocněnec dle bývalého premiéra Petra Fialy (ODS) není funkcí, která by mohla nahradit ministra. Bylo by to obcházení ústavy, uvedl na síti X v reakci na to, že se poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek, kterého prezident Petr Pavel nechce jmenovat ministrem životního prostředí, stal vládním zmocněncem pro klimatickou politiku. Exministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) upozornil i na zákon o střetu zájmů, podle kterého poslanec nesmí být v žádné funkci na ministerstvu. Ekologické organizace se shodují, že Turkovo jmenování zmocněncem je účelové.
16:36Aktualizovánopřed 43 mminutami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
před 1 hhodinou

Vláda obnovuje radu pro duševní zdraví a kritizuje předchozí kabinet kvůli muniční iniciativě

Kabinet Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání schválil vznik vládní rady pro duševní zdraví a příslušný odbor na Úřadu vlády. Ministři se také zabývali muniční iniciativou, na tiskové konferenci zazněla kritika předchozí vlády za mlžení a skrývání projektu v rozpočtu Vojenského zpravodajství. Kabinet rovněž rozhodl o zřízení funkce zmocněnce pro Green Deal, jímž se stane poslanec za Motoristy Filip Turek.
01:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Turek bude vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu

Vládním zmocněncem pro klimatickou politiku se stane poslanec Motoristů Filip Turek, oznámil po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Čestný prezident Motoristů už ráno řekl, že by mohl být vládním zmocněncem a zprostředkovaně také úřad vést. Prezident Petr Pavel odmítá Turka jmenovat ministrem životního prostředí. Resort dočasně řídí ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka. Babiš se podle svých slov věcí nechce dál zabývat, vláda podle něj funguje a koaliční střet nelze očekávat.
01:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pomník připomínající Jana Palacha se vrátil k Národnímu muzeu

Pomník v podobě kříže na místě upálení Jana Palacha je zpět u budovy Národního muzea v Praze. České televizi to potvrdila mluvčí městské části Praha 1 Karolína Šnejdarová. Pomník bude součástí pietních akcí 16. ledna – v den, kdy se v roce 1969 student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach upálil. Muzeum paměti XX. století vystaví také pamětní desky, které taktéž ustoupily výstavbě tramvajové trati na Václavském náměstí. Informaci potvrdil ČT ředitel muzea Petr Blažek.
před 3 hhodinami

D1 je po nehodách na Žďársku znovu průjezdná

Provoz na dálnici D1 na Žďársku stál v obou směrech déle než hodinu kvůli nehodám několika aut okolo 153. kilometru. Při nehodách se zranilo šest lidí, byla to lehčí zranění, uvedli záchranáři. Ve směru na Brno začala auta znovu jezdit po 9:30 a na Prahu v 10:30. Předtím se tvořily několik kilometrů dlouhé kolony aut.
10:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebrali nejmenování Turka ministrem

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o odmítnutí prezidenta Petra Pavla jmenovat poslance Filipa Turka (za Motoristy) ministrem životního prostředí. Tématem debaty byla také návštěva Ukrajiny ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé) nebo výroky předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy o útoku ve Vrběticích. Hosté komentovali rovněž spor USA a Dánska v otázce Grónska. Pozvání přijali komentátor webu lidovky.cz Petr Kamberský, redaktorka Deníku N Petra Procházková, bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, herečka Barbora Bočková a publicista Michael Durčák. Pořad moderovala Klára Radilová.
před 8 hhodinami
Načítání...