Poslední sbohem přišly dát Janotovi stovky lidí

Praha – V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes stovky lidí rozloučily s ekonomem a bývalým ministrem financí Eduardem Janotou, který náhle zemřel před týdnem ve věku 59 let. Obřad vedl pražský arcibiskup Dominik Duka. Mezi přítomnými se vedle rodinných příslušníků a přátel objevil například premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Janota zemřel na tenisovém kurtu v Radovesicích na Litoměřicku na zástavu srdce. Byl ženatý, vychoval dva syny. Do paměti Čechů se nejvýrazněji zapsal jako ministr financí ve Fischerově úřednické vládě. Janota však sestavoval státní rozpočet od počátku 90. let a patřil mezi lidi, kteří se detailně orientují ve státních financích.

Za bývalého Janotova zaměstnavatele, ministerstvo financí, se s ním rozloučil současný šéf resortu Miroslav Kalousek. „Děkuji ti za tvou práci, kterou jsi udělal na veřejných rozpočtech,“ řekl. „Jestliže dnes máme méně problémů než jiné evropské země, je to i tvoje zásluha,“ dodal. Za bývalou Fischerovu vládu, v níž Janota zastával post ministra financí, přišla dát poslední sbohem bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová. „Vždycky jsi hájil jediný zájem, a to byl zájem tvé vlasti,“ řekla viditelně dojatá Kopicová. Ocenila jeho rozhled i laskavou povahu.

Tomáš Sedláček, ekonom a člen NERV

„(Janota) Uměl věci, které tady skoro nikdo neuměl, třeba sestavování rozpočtu. Navíc to ale byl člověk, který uměl komunikovat, který byl pokorný, kterému nikdy nešlo o něho samotného, kterému šlo o věc…“

Reportáž Štěpánky Martanové (zdroj: ČT24)

Janota, absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze a od roku 1999 náměstek ministra financí, byl dlouholetým nepolitickým úředníkem ministerstva financí, kde měl na starosti přípravu státního rozpočtu. Tradovalo se o něm, že patří k několika málo lidem, kteří se detailně orientují ve státních financích; dokonce se říkalo, že bez něj žádný ministr financí rozpočet nesestaví. Jako nepolitický úředník pracoval pod ministry z různých stran včetně ODS a ČSSD.

Václav Klaus, prezident ČR

„Nikdy se nedal do služeb té či oné politické strany, vždy mu šlo o kvalitu státního rozpočtu. Bude nám chybět.“

Jeho znalostí tak využívali počínaje Ivanem Kočárníkem všichni čeští ministři financí, až v září 2006 ho ministr financí z ODS Vlastimil Tlustý po svém nástupu do funkce odvolal. Po odchodu Tlustého z ministerstva v lednu 2007 ho tehdejší ministr Miroslav Kalousek jmenoval zpět do funkce. Po pádu druhé Topolánkovy vlády se Eduard Janota stává v úřednickém kabinetu Jana Fischera ministrem financí. Místo pár měsíců jím byl přes rok. I přes prosazování nepopulárních kroků jeho obliba neutrpěla.