Poslanci reagují na tajemné dárce prezidentských kampaní. Plánují změnu pravidel

Poslanci plánují změny v pravidlech pro sponzory prezidentských kampaní (zdroj: ČT24)

Kvůli kampani před prezidentskými volbami a zejména způsobu, jakým byla placena, se nyní mluví „o díře“ v legislativě. Někteří poslanci tak už týden po sečtení hlasů hovoří o změně zákonů. Rozpaky vyvolávají dary od zahraničních sponzorů, od firem s nejasnými vlastníky nebo peníze posílané prostřednictvím nadací či spolků. Obecně jde tedy hlavně o to, aby byla identita podporovatele strany či kandidáta na prezidenta naprosto jasná, transparentní a dohledatelná. Česká televize pátrala po pozadí největších sponzorů spolku Přátelé Miloše Zemana, které hlava státu zveřejnila v poslední prezidentské debatě.

„Třeba zapsaný spolek totiž na rozdíl od kandidáta nemusí zveřejňovat transparentní účet, nemusí zveřejnit včas svoje financování, takže je možné zakrýt financování kampaně,“ vysvětluje podstatu hlavního problému Ondřej Cakl z Transparency International.

A na podobnou slabinu poukazují i někteří poslanci. „Rozhodně ten zákon potřebuje novelu. Ke zvážení je, jestli neumožnit darování jenom fyzickým osobám. A pokud do kampaní chtějí vstupovat právnické osoby, tak by na ně také platila povinnost mít transparentní účet,“ navrhuje poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Poslanci chtějí, aby bylo možné původ peněz lépe kontrolovat. „Zákon si zaslouží změnu. Pro nás je nepřijatelné, aby bylo možné se skrývat například za to, že tu kampaň financuje nějaký spolek přátel. Ta kampaň je potom neférová vůči ostatním, kteří se chovají poctivě,“ přidává se poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL).

A v podobném duchu mluví například i jeho kolega z poslaneckých lavic Martin Kupka (ODS). „Pevně doufám, že bude možné v některých ohledech zpřísnit ten zákon tam, kde kampaň přechází od kandidáta směrem k někomu jinému, kdo kampaň organizuje v jeho prospěch. A to proto, aby bylo jasné, odkud finanční prostředky pro kampaň přicházejí,“ říká.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek či Jiří Dolejš (KSČM) pak připouštějí, že pokud kolegové přijdou s nějakými konkrétními úpravami zákona, jsou připraveni o nich jednat.

Spolek a spolek

Diskuse vyvolaly třeba peníze, které přišly na účet prezidentského kandidáta Pavla Fischera od zahraničních dárců. České úřady totiž mají ztížené možnosti, jak jejich totožnost ověřovat. Nicméně dary od zahraničních sponzorů jsou v prezidentské kampani na rozdíl od kampaně před parlamentními volbami dovoleny.

Předvolební kampaň Michalu Horáčkovi nebo Miloši Zemanovi platily spolky. Tomáš Hudeček z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (UDHPSH) upozorňuje, že i to zákon umožňuje. Ve dvou zmíněných případech ale vidí zásadní rozdíl.

„V prvním případě si spolek sám a o své vlastní vůli zřídil volební účet, čili tam byly toky peněz zcela transparentní. Ta horší praxe je druhý případ, kdy kandidát oficiálně kampaň nevede, ale vede ji za něj spolek, který však ani nemá transparentní účet. Ani náš úřad tak zatím není schopen dohlédnout, z jakých zdrojů byla kampaň vůbec placena,“ popisuje Hudeček.

Analytik Transparency International Ondřej Cakl pak připomíná, že zákon od kandidátů vyžaduje, aby měli transparentní účet. „A pokud tentýž zákon umožňuje, aby kampaň se souhlasem kandidáta vedl i zapsaný spolek, pak by měl mít stejné nároky i na něj,“ dodává.

Zveřejnění dárci. Gesto dobré vůle

Reportéři České televize proto zjišťovali, kdo vlastně stojí za firmami, které sponzorují spolek Přátelé Miloše Zemana, jenž platil prezidentovi kampaň. Ty by totiž v podstatě zůstaly během voleb utajeny, kdyby je Miloš Zeman v televizní debatě ČT v předvečer 2. kola prezidentských voleb sám nezveřejnil.

Prezident Miloš Zeman přinesl do předvolební debaty seznam podporovatelů
Zdroj: ČT24

„I když nejsem vůbec povinen to učinit, pěkně vás poprosím, abyste panu Drahošovi předala seznam všech dárců spolku Přátel Miloše Zemana. Protože jsem občas podezříván ze záhadného financování tohoto občanského sdružení, tak jako gesto dobré vůle jsem vám nabídl tento seznam sponzorů,“ řekl prezident v přímém přenosu a ukázal soupis dvaceti osob a společností. Z šesti firem na seznamu poslala spolku nejvíce peněz Contradiction a Car Service Group CZ – první 885 tisíc, druhá 950 tisíc korun.

Cesta na statek ve Starém Kolíně

Firma Contradiction jednatelky Michaely Syřínkové provozuje rozlehlý statek na okraji Starého Kolína ve východním cípu Středočeského kraje. Areálu dominuje budova s robustním nabíleným štítem. Za vraty se otevírá rozlehlý dvůr s okrasným jezírkem uprostřed. Reklama avizuje, že v areálu se lze ubytovat, uspořádat svatbu nebo třeba firemní večírek. Ale v úterý odpoledne je tu pusto. Paní majitelka je prý v Praze.

„Nepřísluší mi orientovat se na ekonomickou kondici jakékoliv firmy, nicméně když jsem viděl ten seznam sponzorů, tak mě docela zaskočila ta částka,“ říká místní starosta Luboš Železný, zvolený za hnutí Starokolíňáci 2014.

Michaela Syřínková nechala otázku reportérů na údajné dluhy své firmy bez odpovědi. Její vyjádření se nepodařilo do uzávěrky získat, i přes tři návštěvy redaktorů v místech jejího podnikání či komunikaci skrze e-mail a mobil. A to přesto, že nakonec smskou přislíbila, že do pátku na zaslané otázky odpoví. Termín ale posunula až na další dny. Jakmile redakce její stanovisko získá, bude ho publikovat.

Sdílnější byl Drahomír Zradička st., který s ní na statku podniká. „My se budeme bránit, mají to už právníci, paní Syřínková nedluží nikomu ani korunu,“ rozčiluje se na statku. „My jsme poskytli sponzorský dar. Zeman je poctivý chlap v našich očích, takový neúplatný. Nevím, proč to spolek Zemanových přátel tajil,“ dodává.

Veřejný rejstřík nabízí účetní uzávěrky firmy Contradiction. Ta poslední je z konce roku 2016. „Společnost není v dobré finanční kondici, svoje přežívání řeší cizími zdroji, čili půjčkou, a ze zveřejněných informací není zřejmé, zda a jak tuto půjčku hodlá splatit. Z tohoto pohledu je částka věnována spolku Přátel Miloše Zemana nicotná,“ popisuje auditor a lektor Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické Vladimír Králíček, který dokumenty prostudoval.

„S ohledem na věřitele, kterým firma ke konci roku 2016 dlužila 120,5 milionu korun, je to zcela v rozporu s pravidly řádného hospodaření,“ doplňuje. Jak je na tom firma dnes, tedy rok poté, nelze z veřejných zdrojů vysledovat. 

Dům v centru Prahy

Contradiction má sídlo v historickém domě v centru hlavního města. Žlutá budova stojí kousek za Nuselským mostem. Vrátný bez zaváhání odkazuje do kanceláří ve čtvrtém patře, ale kameře je vstup zapovězen. Majitel domu prý v pondělí zakázal jakékoliv natáčení. „Jak říkal pan Vedral, aby se tady něco nenatáčelo… Aha, pan majitel tady není,“ mluví do telefonu vrátný. Kameraman nahoru nesmí.

Čtvrté patro, prosklené dveře a loga firem Investime CS a Tip Capital Praha. Tady dle vrátného sídlí štědrý sponzor Přátel Miloše Zemana. „Nejsou tu. Nikdy nevíme, kdy tady budou. Někdy je tu paní Syřínková jednou za měsíc, jindy dvakrát denně,“ vysvětluje přítomná dáma.

Ve vedení firmy Investime CS působí vrátným zmíněný Martin Vedral. Sedí rovněž v čele představenstva společnosti Tip Capital Praha, které šestipodlažní dům patří. „Proč bych vám měl něco říkat. Mě se to přece vůbec netýká,“ reaguje Vedral v telefonu na otázku, zdali nějak s Contradictionem spolupracuje. „Samozřejmě, že tady Contradiction normálně funguje. Pan Zradička (starší, pozn. red.) je u něj zaměstnán už řadu let a jezdí sem s paní Syřínkovou,“ vysvětluje po chvíli muž.

Podle údajů na internetu pracoval pro Investime CS jako makléř Drahomír Zradička ml. – majitel firmy podnikající v areálu na okraji Starého Kolína a syn spolupracovníka Syřínkové. „Kdysi to tak bylo. No, ani nevím, jestli jsme vůbec tu spolupráci rozjeli,“ říká k tomu Zradička ml. „Mladý pán už u nás dávno nepracuje,“ tvrdí Vedral.

Mimochodem o Martina Vedrala se podle dokumentu, který má ČT k dispozici, v minulosti zajímala policie kvůli kauze údajného praní špinavých peněz a krácení daní. „Nijak se to nevyvíjí a nezakládá se to samozřejmě na pravdě,“ odpověděl Vedral na otázku, jestli se jeho stíhání chýlí ke konci. A odmítl, že by s firmou ze sousední kanceláře, která sponzorovala spolek přátel, spolupracoval. „My jim tady zpracováváme jenom účetnictví,“ tvrdí.

Okolí štědrého zbrojaře

Firma Car Service Group CZ. Další firma v seznamu, který ukázal v ČT český prezident. Darovala „spolku Zemanovců“ bezmála milion korun. I ona má kanceláře v centru Prahy. Tentokrát v domě s načervenalou fasádou nedaleko Masarykova nádraží.

Zlaté tabulky podél vstupních dveří představují loga firem: Anji, Colofonia, CSG… Některé mají minimálně jedno společné – personální či vlastnické vazby na holding Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada. I načervenalý dům jedné z nich patří. Právě z okolí Jaroslava Strnada přišly přímo na účet Miloše Zemana koncem loňského roku tři miliony korun.

A štědré je i vůči Straně práv občanů, která „vytáhla“ Zemana z Vysočiny na Pražský hrad. Za poslední čtyři roky šlo o více než pět milionů korun. A prezident si nemůže zbrojaře vynachválit. Podporuje jeho firmy slovně či třeba svými návštěvami v jejich fabrikách.

obrázek
Zdroj: ČT24

Car Service Group CZ vlastní šestadvacetiletý Marek Zurian. „Mým úmyslem bylo pomoci kampani na podporu znovuzvolení prezidenta Zemana, a proto jsem přispěl právě spolku, a ne na transparentní účet prezidenta, protože bylo veřejně známo, že pan prezident sám kampaň nepovede,“ odpovídá Zurian na otázku zaslanou po e-mailu.

Ještě o den dřív, ve své kanceláři, zdráhavě popisuje, jak vůbec přišel na možnost zaslat kandidátovi na prezidenta peníze do spolku, a nikoliv přímo na transparentní účet. „Tam to bylo přes nějaké naše obchodní partnery, tam ta cesta vedla oficiálně tímto směrem, takže z toho titulu,“ vysvětluje. Jací partneři to byli, neprozradí.

Hraje v jeho rozhodnutí roli vazba na Strnada? „Ne, v tomto směru ne,“ odpovídá Zurian. „Souvislost s jinými firmami či osobami kategoricky vylučuji,“ napíše druhý den do e-mailu.

Vše se doloží

Seznam prezidentových podporovatelů vyvolal v českých médiích pochybnosti o finanční kondici některých dárců. Média spekulují, zdali si statisícové dary mohli dovolit. Prezidentovo okolí jakékoliv podezření o neprůhlednosti odmítá. Poslanci zase hovoří o zpřísnění zákona o volbách. Třeba i tak, že zveřejnění donátorů „přátelského“ spolku již nebude gestem dobré vůle, ale zákonnou povinností.

Všichni prezidentští kandidáti teď mají necelé tři měsíce na to, aby předložili konečné vyúčtování kampaně. „A věřte mi, že se doloží veškeré záležitosti toho, aby národ věděl, že i jeho kampaň byla velmi transparentní,“ uvedl před týdnem Martin Nejedlý, poradce prezidenta a člen spolku Přátelé Miloš Zemana.