Poslanci podpořili vábení nových „záložáků“

Praha - Sněmovna v prvním čtení kývla vládě na její záměr více zvýhodnit nové zájemce o aktivní zálohy a zvýšit jejich odměnu. Kabinet Bohuslava Sobotky si od zlepšení podmínek slibuje větší zájem o vstup do jednotek. Návrh nyní půjde do sněmovního výboru pro obranu, který má na projednání 90 dnů místo obvyklých 60. Z novely branného zákona nakonec vypadnou povinné plošné odvody. Ty by mohly být nahrazeny dobrovolnými s povinným výcvikem.

V současnosti „záložáci“ dostávají odměnu 500 korun měsíčně, při cvičení dále náhradu mzdy a „kapesné“ v průměru 25 korun za den cvičení. Měsíční odměna by se podle návrhu měla zvednout na 1000 korun. Za každý den cvičení by „záložáci“ dostávali plat odpovídající průměrnému tarifu profesionálního vojáka na stejné pozici. Vojáci v záloze by měli nárok také na proviantní či výstrojní příspěvek či na rekondiční pobyty.

Dnes mají zálohy okolo 1200 členů, dlouhodobě se přílišnému zájmu netěší. Do budoucna jich armáda chce mít až čtyřnásobek. Armáda hodlá přilákat především vysokoškolské studenty s ohledem na jejich věk, vzdělání a tím i možnost jejich zapojení do profesionální armády. 

„Od roku 2004 tu máme profesionální armádu, ale z pochopitelných důvodů jsme trochu pozapomněli vytvořit zálohy. Ty potřebuje každá armáda – i ty velké statisícové, jako jsou třeba Francie nebo Velká Británie. Zálohy dosahují počtu až jedné třetiny členů té profesionální armády,“ uvedl v Událostech, komentářích ministr obrany Martin Stropnický. 

Návrh počítá také s tím, že by příslušníci záloh mohli být nově vysíláni do zahraničních misí, kam dosud jezdí pouze vojáci z povolání. S takovým nahrazováním profesionálních vojáků nesouhlasí člen branného výboru a poslanec Antonín Seďa (ČSSD). Je otázkou, jak se k úmyslu postaví ostatní členové.

Myšlence povinných odvodů de facto odzvonilo

Poslanci podpořili v prvním čtení také novelu branného zákona, z něhož ale v branném výboru s největší pravděpodobností zmizí plošné odvody osmnáctiletých, které ministerstvo obrany plánovalo bez povinného výcviku.

Ministr obrany Martin Stropnický pro ČT:

„My máme jakousi legislativní díru – na jedné straně ve stavu ohrožení a válečném dál platí všeobecná branná povinnost, na druhou stranu neexistuje žádný rozumný a účinný mechanismus, který by případně lidi na něco takového připravil.“

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už podle informací z branného výboru představil nový plán dobrovolných odvodů. Mladí lidé, kteří by k nim šli a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců.

Vydáno pod