Portugalec vjel na přejezd ve Studénce, dostal pokutu 100 tisíc. A nesmí řídit v Česku

Soud v Novém Jičíně potrestal portugalského řidiče kamionu, který vjel v říjnu na červenou na přejezd ve Studénce, prorazil závoru a pár vteřin před příjezdem vlaku ujel. José Augusto Costa Goncalves má zaplatit pokutu sto tisíc a nesmí v Česku dva a půl roku řídit. Protože trest přijal, soud ho pustí z vazby. Soud zároveň prodloužil vazbu polskému řidiči, který na stejném místě zavinil srážku s pendolinem.

Novojičínský soud měl původně rozhodovat jen o vazbě devětadvacetiletého portugalského řidiče. Nakonec ho rovnou potrestal trestním příkazem.

Muž se dostal na frekventovaném železničním přejezdu ve Studénce na Novojičínsku do podobné situace jako předtím v červenci polský řidič kamionu, který však na rozdíl od něho neprorazil závoru. Následky střetu s pendolinem byly tehdy tragické – tři lidé zemřeli, osmnáct jich utrpělo zranění.

Policii pomohl záznam z kamer

Portugalec rovněž nerespektoval výstražnou signalizaci a vjel na přejezd. Vzápětí se spustily závory a on zůstal chvíli stát na kolejích mezi závorami. Pár sekund před příjezdem vlaku se sto padesáti cestujícími, který se blížil rychlostí 140 kilometrů v hodině, však prorazil závoru a ujel.

Policisté ho vypátrali podle poznávací značky, kterou zaznamenaly kamery. Dostihli ho na dálničním odpočivadle. Obvinili ho z obecného ohrožení z nedbalosti a soud ho vzal do vazby, kde byl dosud. Za mřížemi strávil asi dva měsíce. Protože trest přijal a zaplatil také škodu třicet tisíc za proraženou závoru, bude do večera propuštěn. Jeho advokát uvedl, že na něho doma čeká těhotná partnerka.

Muž bude po dvou měsících na svobodě

„K nebezpečnosti jeho jednání není potřeba nic dodávat,“ řekl soudce Jaromír Pšenica. Podle advokáta obviněný tvrdil, že červená světla blikala jen krátce a hned klesly závory. To však záznamy z kamer vylučují. To, že z místa ujel, vysvětloval zkratkovitým jednáním. O neštěstí, které se tam stalo v červenci, se prý dozvěděl až ve vazbě. „Je to normální člověk, jen udělal velkou chybu,“ shrnul právník.

Ministr dopravy Dan Ťok chce na základě těchto událostí a dalších informací, které potvrzují, že ve Studnce nerespektuje výstrahy mnohem více řidičů, tento přejezd pro osobní dopravu úplně zrušit. To, že řidiči signalizaci ignorují, dokládají i záběry České televize pořízené nedlouho po tragické nehodě s pendolinem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pracovní skupina bude jednat o změně financování ČT a ČRo

Pracovní skupina se v úterý k jednání o převodu financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) z poplatků na státní rozpočet. Vedle premiéra Andreje Babiše (ANO) a zástupců koalice se jednání zúčastní ředitel ČT Hynek Chudárek a šéf ČRo René Zavoral. Oba se změnou financování nesouhlasí.
před 1 hhodinou

VideoReportéři ČT se zajímali o nové syntetické drogy, které zaplavují obchody

Nové syntetické drogy najdou lidé v sušenkách, bonbonech nebo předbalených cigaretách. Řeč je o syntetických kanabinoidech, které napodobují účinky THC. Počet lidí, kteří po jejich požití skončí na záchrance nebo v nemocnici, každý rok stoupá. Stát se tyto psychoaktivní látky snaží postupně zakazovat. Výrobci a prodejci jsou ale rychlejší a pokaždé přijdou s novou sloučeninou, která na seznamu zakázaných látek ještě není. Tématu se pro pořad Reportéři+ věnoval Petr Vodseďálek, který natáčel s pražskými záchranáři a se skrytou kamerou se vydal i do obchodů, kde se drogy volně prodávají.
před 5 hhodinami

VideoDoufejme, že to Trump pochopí, říká Schiller k českým výdajům na obranu

Vláda stále nerozhodla, zda povolí prezidentovi Petru Pavlovi účast na červencovém summitu NATO v Ankaře. „Čeká na informace od ministra obrany,“ vysvětluje to předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO). Podle něj je mezi Strakovou akademií a Hradem dohoda, že na summit NATO prezident nepojede, ale pojede na valné shromáždění OSN. Senátor avizuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání Aliance zdůvodní, „proč nejsme schopni dodržet, co jsme slíbili“. „Doufejme, že to pan (prezident USA Donald) Trump pochopí,“ přeje si Schiller a dodává, že Babiš má lepší pozici, protože se s Trumpem zná. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem dále mluvil o budoucnosti českých výdajů na obranu či cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan.
před 7 hhodinami

Od úterý se začne ochlazovat a bude pršet

V Česku vyvrcholil příliv teplého vzduchu s teplotami až 28 stupňů Celsia, po kterém se v úterý ochladí a bude pršet. Ve středu se nejvyšší teploty budou držet do devatenácti stupňů. V druhé polovině týdne se mírně oteplí, denní teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi meteorologů. Kolísavý ráz počasí bude pokračovat i ve zbytku školního roku. Podle dlouhodobého výhledu budou nadcházející čtyři týdny jako celek s vyšší pravděpodobností chladnější, než je obvyklé pro tuto roční dobu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Policie navrhla obžalovat pekárnu z Agrofertu kvůli dotacím na linku na toastový chléb

Policie navrhla obžalovat společnost Pekárna Zelená louka, která spadá pod koncern Agrofert, a dva lidi kvůli evropské dotaci v hodnotě sto milionů korun na inovační linku na toastový chléb. Serveru iRozhlas.cz potvrdil podání obžaloby státní zástupce Adam Bašný z Úřadu evropského veřejného žalobce, který kauzu dozoruje. Ten by měl nyní tento krok potvrdit, podle trestního řádu na to nemá žádnou lhůtu, napsal server. Holding Agrofert tvrdí, že firma postupovala v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rozhodnutí ohledně summitu NATO na jednání vlády nepadlo, řekl Pavel

Rozhodnutí o složení delegace na summit NATO v Ankaře nepadlo, řekl prezident Petr Pavel při odchodu z Úřadu vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) měl zároveň prezidenta ujistit, že výkon jeho pravomocí omezovat nehodlá a zopakoval, že vláda o složení delegace rozhodne 22. června. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) by měl na neformální části summitu zastoupit Česko někdo, kdo skutečně rozhoduje. Vláda zároveň v pondělí schválila Pavla jako vedoucího delegace Valného shromáždění OSN.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Astronaut Svoboda poletí na ISS v roce 2027, oznámil Babiš

Projekt Česká cesta do vesmíru v pondělí prezentoval vývoj příprav české mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a avizuje klíčové milníky pro rok 2027. Tiskové konference v pražském planetáriu se zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministři Karel Havlíček (ANO), Robert Plaga (za ANO) a Jaromír Zůna (za SPD), budoucí astronaut Aleš Svoboda, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Andreas Mogensen a další.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Muž se odvolal proti trestu patnáct let vězení za týrání a znásilňování

Muž, kterého soud poslal na patnáct let do vězení za týrání a znásilňování ženy v Siřemi na Lounsku, podal proti rozsudku odvolání. Ústecký krajský soud rozhodl o trestu odnětí svobody a ochranné sexuologické léčbě v květnu. Kratšími tresty vězení potrestal také jeho tři spolupachatele. Odvolala se spolupachatelka, kterou soud poslal do vězení na šest let. ČT to sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Gabriela Nedělková Pařízková. Případ bude řešit Vrchní soud v Praze.
před 11 hhodinami
Načítání...