Policie prověřuje dvě udání ohledně Klausovy milosti

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality prověřují podle serveru Týden.cz dvě udání na to, že za stamilionovou zpronevěru odsouzený podnikatel Tomáš Malina dostal od prezidenta Václava Klause odklad nástupu do vězení za velmi podivných okolností. Blízký přítel zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka si pardon údajně nechal zařídit.

Podle anonymů, které přišly na státní zastupitelství ještě před rozhodnutím Hradu, má prý Malina zmanipulované zdravotní posudky a pardon mu u hlavy státu za úplatu zařizoval společný známý. „Prověřujeme nějaké udání ohledně okolností udělení prezidentských milostí, nic podrobnějšího ale nemohu sdělit,“ řekl serveru mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Za vyjednáním odkladu nástupu trestu podle jednoho z udání stojí Klausův osobní přítel Václav Petr ze společnosti Erpet.

Malina byl odsouzen za zpronevěru, za stamilionový podvod s pohonnými hmotami dostal pětiletý trest. Klaus zatím rozhodl o odkladu nástupu do vězení, o milosti rozhodne až na základě dalšího vývoje jeho zdravotního stavu. Podle vězeňské služby je ale Malinův zdravotní stav dobrý a měl by nastoupit do vězení.

1 minuta
Pozoruhodná milost Václava Klause
Zdroj: ČT24

Malina, který nabyl závratné jmění na obchodování s palivy a zbohatl na kšeftech se Setuzou Tomáše Pitra, respektive STZ, není jediným člověkem z okruhu Františka Mrázka, který by dostal prezidentský pardon. Klaus udělil milosti dalším čtyřem lidem, kteří patřili do okruhu přátel či známých Mrázka a Pitra. Jde o Karla Steinigera, Miroslavu Pragerovou, Jarmilu Morávkovou a Jana Kondlera. Všichni dostali milost poté, co se dopustili převážně daňových a úvěrových podvodů, a u všech se dá najít spojení právě na Mrázka a Pitra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 51 mminutami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 1 hhodinou

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 2 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 2 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 9 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 11 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 12 hhodinami
Načítání...