Po jednání ANO a ČSSD naznačují předsedové pokrok

Praha – Vyjednávací týmy ANO 2011 a ČSSD se posunuly o něco blíž ke koaliční spolupráci, vyplývá to z hodnocení společné schůzky předsedou sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou. Souhlasí s částí návrhů úspor, které prosazuje Andrej Babiš. I přesto se dvě nejsilnější frakce Poslanecké sněmovny stále neshodují v otázce zvyšování daní a majetkových přiznání. K dalšímu jednání se strany znovu sejdou v sobotu, do té doby mají jejich experti propočítávat finanční aspekty jednotlivých návrhů. Ještě v poledním vysílání Otázek Václava Moravce řekl lídr hnutí ANO, že v pohledu na řízení státu se oba subjekty zásadně rozcházejí.

„V celé řadě oblastí bylo dosaženo výrazné shody a myslím, že se začíná vytvářet podklad možné budoucí vládní spolupráce. Nicméně zůstává celá řada okruhů, které jsme uzavřít nedokázali,“ prohlásil předseda ČSSD. Doufá ale, že po sobotním jednání už by mohly být obě strany dále a „bavit se o znění koaliční smlouvy“.

Zástupci obou týmů se shodují na nutnosti posílit absolutní otevřenost státní správy a více podporovat hospodářský růst a zvyšování pracovních míst, doplnil Sobotka. Úspor nehodlá ani jedna ze stran dosahovat formou škrtů veřejných investic ani škrty v platech zaměstnanců veřejného sektoru, ale považují za klíčové zaměřit se na výdaje na provoz státu. Deficit státního rozpočtu by také podle možných koaličních partnerů neměl přesahovat tři procenta HDP.

Zástupci ANO se podle Babišových slov zajímali především o vedlejší náklady státu a hospodaření ministerstev. „Máme pocit, že s nimi stát nakládá velmi nehospodárně,“ zdůvodnil předseda ANO. Zároveň zdůraznil potřebu zmapovat stávající závazky jednotlivých resortů. „Nadále si myslíme, že nejdříve je třeba se pokusit zásadním způsobem změnit způsob řízení jednotlivých resortů, zvyšování daní pro nás není řešení. Ale dnes jsme pokročili, vyjasnili jsme si plno kontroverzních věcí. Nicméně základní premisa šetřit, snížit náklady, centralizovat některé činnosti nákupní a vybrat daně trvá, v tom chceme pokračovat,“ zhodnotil Babiš schůzku.

V OVM hodnotil Babiš postoje jako naprosto rozdílné

„S ČSSD si musíme vyjasnit koncepci řízení státu, kde se absolutně rozcházíme. ČSSD chce navyšovat daně a my si myslíme, že stát je třeba řídit jako firmu, racionálně a snižovat náklady. Určitě se od ČSSD rádi necháme poučit, jak funguje parlament, a rádi bychom je naučili, jak se v soukromých firmách šetří,“ prohlásil Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce.

Právě problematika daní představuje hlavní jablko sváru mezi nejsilnější a druhou nejsilnější stranou nové sněmovny. ČSSD chce příjmy státní pokladny posílit zvýšením korporátních daní a progresivním zdaněním, hnutí ANO ovšem tvrdí, že pouze stačí daně efektivně vybírat a zprůhlednit a zefektivnit hospodaření státních institucí – např. pomocí centrálních nákupů. Sobotka po večerním jednání přiznal, že na zvyšování daní právnickým osobám se neshodli vyjednavači ani tentokrát. Navíc představil zástupcům ANO nápad se „sektorovou daní“, tedy 25 procent pro firmy podnikající v oblastech finančních trhů, energetiky a telekomunikací. I s tím ale narazil.

Andrej Babiš v OVM: „Pan Sobotka je dvacet let ve sněmovně. Já jsem dvacet let v racionálním světě, který šetří a obrací každou korunu. ČSSD říkala, že chce funkční stát, a my přinášíme řešení bez toho, že bychom navyšovali daně.“

Shoda? Protikorupční zákony

Vedle daní mají oba subjekty setrvale jiný názor například také na porodné. „Nesouhlasíme s porodným na druhé a třetí dítě,“ uvedla poslankyně ANO Jaroslava Jermanová, která je členkou jednoho z expertních týmů. ANO na rozdíl od sociální demokracie nechce hned zrušit druhý důchodový pilíř.

Podle místopředsedkyně ANO Věry Jourové mají ovšem obě strany řadu společných programových priorit. Obě chtějí usilovat například o přijetí novely zákona o veřejných zakázkách, služebního zákona a podporují protikorupční návrhy iniciativy Rekonstrukce státu. Shodují se také v otázkách obrany státu, zahraniční politiky, soulad panuje i na valorizaci důchodů a snížení spotřební daně z paliv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 11 mminutami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 1 hhodinou

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
před 1 hhodinou

Dohoda fotbalových asociací s policií posílí roli kontaktních osob pro fanoušky

Dohoda o vzájemné spolupráci Policie ČR, Fotbalové asociace (FAČR) a Ligové fotbalové asociace (LFA) posílí roli kontaktních osob pro fanoušky (Supporter Liaison Officer – SLO). Jejich pozice je v dohodě nově zakotvena jako povinný prvek pro všechny prvoligové kluby. Důležitou aktualizací je zároveň zavedení pravidelných školení hlavních pořadatelů jednotlivých klubů ze strany fotbalových asociací. Novou podobu dohody, která vstoupí v platnost se začátkem jarní části sezony, podepsali zástupci FAČR, LFA a policie v budově Policejního prezidia ČR v Praze.
před 1 hhodinou

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 2 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...