Peníze na auto by postižení v budoucnu mohli dostat i bez ponižujících kontrol

Peníze na auto by postižení v budoucnu mohli dostat i bez ponižujících kontrol (zdroj: ČT24)

Národní rada zdravotně postižených navrhuje víc peněz pro nejvážněji postižené nebo míň papírování při žádosti o příspěvek. Rada chce, aby se zvýšila částka, kterou třeba na speciálně upravená auta získávají lidé s nejvážnějším handicapem, a prosazuje konec posuzování sociální situace žadatelů o příspěvek. Materiálem se teď zabývají poslanecké výbory.

Aby získal Jaroslav Filsák příspěvek na auto, musel nejdřív sehnat nabídky automobilek i firem, které dělají úpravy. K žádosti musel přiložit i seznam cenností, které patří jemu anebo jeho rodině. Vše pak ještě osobně přišel zkontrolovat sociální pracovník. „Bez auta bych byl jen doma, dá se říct, že to jsou mý druhý nohy, tak jako potřebuju vozík, potřebuju i auto, abych se dostal do práce, za sportem, k lékařům,“ popsal.

Také předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása považuje takovéto přezkumy za nesmyslné. „Tyto pomůcky pomáhají lidem, aby mohli normálně žít a je proto nesmyslné, aby se jejich potřeba posuzovala hmotnou nouzí,“ upozornil Krása. Majiteli podle současných pravidel musí auto vydržet deset let. Novela lhůtu krátí na 7 let.

Podle rady by povinnost prokázat svůj majetek měla odpadnout taky v případě dalších speciálních pomůcek, pokud na ně klient přidá alespoň deset procent ze svého. Jde třeba o takzvané schodolezy, na které stát loni přispěl téměř sedmnácti miliony.

Dobrá zpráva pro handicapované: Pracovních míst přibývá

V Česku je historicky jedna z nejmenších nezaměstnaností a firmy mají volné pracovní pozice. Narůstá tak počet míst i pro lidi se zdravotním postižením, kteří mají šanci získat kvalifikované místo s běžným platem. Aktuálně je takových míst skoro 13 tisíc. Hlavně velké podniky začaly mít zájem i o neslyšící. Tato skupina dosud patřila k těm nejhůře zaměstnatelným.

Dobrá zpráva pro handicapované: Pracovních míst přibývá (zdroj: ČT24)

Neslyšícím i následně firmám pomáhá se zaměstnáváním organizace Tichý svět. Podle ní se v poslední době situace na trhu práce výrazně zlepšila. „Loni jsme zaměstnali kolem 100 neslyšících, letos v půlce roku máme 85,“ popsala manažerka sociálních služeb Olga Blahovcová. Většinou jde zatím o dělnické profese. Zaměstnat se podařilo také neslyšící číšníky, grafiky i taxikáře.