Pálenice nestačí destilovat nadprůměrnou úrodu ovoce

Praha - Pěstitelské pálenice hovoří o velmi dobré sezoně. Úroda ovoce je letos ve většině regionů nadprůměrná. Kapacity palíren jsou tak obsazeny na měsíce dopředu, některé fungují nepřetržitě včetně nedělí a svátků. Řada z nich je v provozu už od letních měsíců. Ceny za vypálení ovoce se od minulého roku příliš nezměnily. Vypálení jednoho litru stoprocentního alkoholu na jihu Moravy stojí od 210 do 240 korun. To je zhruba stejně jako loni. Více než polovinu částky, přesně 133 korun za litr čistého alkoholu, tvoří spotřební daň. Jeden člověk si může podle zákona za sezonu nechat vypálit třicet litrů stoprocentního alkoholu.

Pěstitelské pálenice na jihu Moravy, která je výrobou ovocných destilátů vyhlášená, očekávají nejlepší sezonu za posledních minimálně deset let. Letošní úroda by pěstitelům i zpracovatelům v regionu mohla nahradit ztráty z loňského roku, kdy se urodilo méně ovoce. V Ústeckém kraji nyní pracuje většina palíren naplno, kvasy z letošního ovoce se budou pálit až do jara příštího roku. Zatímco loni se v Ústeckém kraji téměř neurodily meruňky a palírny z nich destiláty téměř nedělaly, letos bylo meruněk hodně, stejně jako i švestek a hrušek.

V Pardubickém kraji začala letošní sezona kvůli teplému počasí ve srovnání s předchozími roky o dva až tři týdny dříve. Tamní provozovatelé pálenic si pochvalují mimořádně dobrou úrodu švestek, která přeje výrobě domácí slivovice. „Je nadúroda švestek, největší po nejméně sedmi letech. Velká je i úroda hrušek, ale s jablky je to u nás špatné. Ty byly vloni, letos je to slabé. Největší zájem je tedy o slivovici a hruškovici,“ uvedl majitel palírny Jaroslav Kutílek ze Žlebských Chvalovic na Chrudimsku.

Reportáž Luboše Dostála (zdroj: ČT24)

Všude se pálí hlavně slivovice

Také na Vysočině budou pálenice díky dobré úrodě švestek v následujících měsících pálit hlavně slivovici. Cena za vypálení litru padesátiprocentní pálenky se bude podobně jako dosud pohybovat kolem 130 korun. Nižší produkce se očekává hlavně u jablečné pálenky - calvadosu. I ve středních Čechách se zaměří hlavně na výrobu slivovice, zatímco jablek je v kraji nedostatek.

V Královéhradeckém kraji bude výroba kořalky v pěstitelských pálenicích zřejmě výrazně menší než loni. V regionu jsou hlavním ovocem na pálení jablka, jejichž úroda je však letos velmi slabá. Švestky a hrušky tvoří v regionu vždy menší část pálení a ani jejich letošní vysoká úroda výpadek jablek nevyrovná.

V Česku každým rokem pěstitelských pálenic přibývá, v posledních letech přibližně o 25 ročně. Sezona pálenic začíná v červenci, kdy dozrávají třešně a višně. V červenci a srpnu je nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit švestky, jablka a hrušky. Největší zájem o pálení ovoce je před Vánoci, sezona ale končí až koncem března.