ODS se pustila do TOP 09 kvůli Kalouskovým výrokům

Praha - Vedení ODS ostře reagovalo na výroky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) v tisku. Stranické grémium ráno kvůli tomu napsalo dopis jeho stranickému předsedovi a ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. V něm žádalo vysvětlení, zda výroky ministra financí jsou jeho osobní názory, či přesvědčení celé koaliční strany. Schwarzenberg k tomu řekl, že nejde o stranickou záležitost, ale jen o Kalouskův názor na základě práce jeho podřízených.

Kalousek dnes v Hospodářských novinách (HN) nepřímo obvinil nynějšího ministra obrany Alexandra Vondru z odpovědnosti za ztráty stamilionů korun při českém předsednictví EU. Premiér a šéf ODS Petr Nečas to označil za nekolegiální a neobvyklý postup. Schwarzenberg dopis od Nečase dostal osobně. Reagoval prý okamžitě a premiérovi sdělil, že Kalouskovy výroky se strany netýkají. „Není to jeho osobní názor. Je to názor ministra financí, který vyvodil z práce útvaru, jenž se tímto zabývá,“ popsal svou odpověď v rozhovoru pro ČTK. Věc tímto svým vyjádřením prý pokládá za uzavřenou.

Nečas: Postup Kalouska je nekolegiální a nesprávný

Vondra byl v první části českého předsednictví vicepremiérem pro evropské záležitosti a organizaci předsednictví měl se svým týmem na starosti. Média již delší dobu píšou o sporné zakázce, s níž je spojovaná firma Promopro, které úřad vlády zaplatil téměř 551 milionů korun. „Je nepochybné, že veřejné rozpočty přišly o výrazné prostředky. Určitě mluvíme o stamilionech… Marže jsou přitom slušné slovo a pro tento případ se snad ani nehodí,“ řekl v HN Kalousek v narážce na společnost Promopro, která bez soutěže získala půlmiliardovou zakázku na audiovizuální služby v průběhu předsednictví. Vondra Kalouskova slova odmítá. „Postup pana ministra Kalouska považuji za velmi neobvyklý, nekolegiální a podle mého názoru postup, který je nezvyklý a nesprávný,“ řekl dnes premiér a předseda ODS.

Kalousek jej prý na přelomu loňského listopadu a prosince informoval, že finančně-analytický útvar jeho ministerstva se zabývá subjekty, k nimž šly platby za české předsednictví, a vzájemnými pohyby finančních částek mezi právnickými a fyzickými osobami s účty spojenými. „Nevznesl žádné pochybnosti o financování českého předsednictví a o ničem takovém mne neinformoval,“ zdůraznil dnes Nečas. Doufá také, že Kalousek je schopen svá slova o promrhaných stamilionech korun doložit.

Úřad vlády zaplatil firmě Promopro téměř 551 milionů korun, uvedl v úterý mluvčí vlády Jan Osúch. Tato částka podle něj zahrnuje i DPH. Vyplývá prý z účetního systému úřadu a prověřily ji dvě kontroly. Ve vyjádřeních médií, politiků i zástupců firmy se přitom v posledních dnech objevovala v souvislosti s celkovou cenou zakázky různá čísla. Kvůli podezřelé zakázce podal finanční analytický útvar ministerstva financí trestní oznámení. Vondra koncem ledna prohlásil, že smlouvu s firmou osobně nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen.

Kalousek: Kauza Vondry je vážnější než kauza Drobila

Kalousek dnes HN řekl, že peníze, které Úřad vlády vyplatil firmě Promopro, byly „nehorázné a nesmyslně vysoké“. Uvedl rovněž, že loni o věci informoval mezi čtyřma očima premiéra Petra Nečase (ODS). Dále prohlásil, že je-li „něčím mimořádně znechucen, tak argumentací, kterou použil na tiskové konferenci pan ministr Vondra a které já říkám obranné plivání“. Kalousek si rovněž myslí, že případ zakázky pro firmu Promopro je vážnější než kauza exministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, který loni v prosinci rezignoval kvůli údajné korupční aféře ve Státním fondu životního prostředí.