Odbory se s ministrem zdravotnictví na plošném růstu platů nedohodly

8 minut
Události: Odbory se s ministrem zdravotnictví na plošném růstu platů nedohodly
Zdroj: ČT24

Ani čtvrteční jednání odborů s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem o zvýšení platů dohodu nepřineslo. Ministr představil návrh sedmiprocentího nárůstu v tarifních platech u zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. Odbory však chtěly deset procent pro všechny, jak jim slíbila předchozí vláda. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče je od poloviny srpna ve stávkové pohotovosti. Podporuje ji i Lékařský odborový klub. Odboráři před schůzkou avizovali, že pokud nedojde k dohodě, budou zvažovat další kroky.

Původně zdravotníci mluvili o tom, že v případě neúspěchu vstoupí do stávky. Nakonec ale stávkovat nebudou. Místo toho do nemocnic pozvou inspektory, aby zkontrolovali dodržování zákoníku práce – zejména přesčasové hodiny lékařů i sester.

 „Podněty na inspektoráty práce máme připravené. Je to jedna z možností po jednání s panem ministrem,“ uvedla v pondělí předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Odbory podle ní také připravují vzor podání informace nadřízenému, kterou mohou zaměstnanci na problémy upozornit. 

„Já ani jako ministr nemůžu být zodpovědný za dodržování zákoníku práce ve všech nemocnicích, od toho je tam ten ředitel,“ uvedl k tomu Adam Vojtěch. Podle zákoníku práce mohou lékaři sloužit maximálně 150 hodin přes čas ročně. Za práci navíc dostávají příplatek: ve všední den čtvrtinu průměrného výdělku, o víkendu je to polovina.

Ministr Vojtěch: O zvýšení platů mají rozhodnout ředitelé nemocnic

Úhradová vyhláška, která peníze ve zdravotnictví na příští rok rozděluje, je podle ministra už podepsaná a brzy vyjde ve Sbírce listin. Přidáno dostanou zejména zaměstnanci s nízkými příjmy a také pracovníci, kteří pracují na tři směny. 

Ministr chce předložit návrh na sedmiprocentní růst ministerstvu práce, které připravuje pro příští rok platové tabulky pro státní zaměstnance. „My nemáme přímý vliv na odměňování v jiných nemocnicích než ministerstvem přímo řízených a některých krajských,“ řekl po schůzce ministr.

Odmítá navíc plošné odměňování, ředitelé nemocnic si podle něj mají sami rozhodnout, komu a kolik přidají. Peníze na to příští rok podle něj mít budou, do nemocnic půjde o 13,4 miliard korun víc než letos.

Odbory nevěří ředitelům, že se peníze navíc promítnou do platů

Odbory ale ředitelům nevěří, že se peníze navíc dostanou k zaměstnancům. „Plošný nárůst platů měl pro nemocnice sloužit jako stabilizační prvek, protože většina zaměstnanců v nemocnicích je extrémně přetěžovaná,“ řekla novinářům Dagmar Žitníková.

Ve zdravotnictví aktuálně chybí asi tři tisíce sester, a to přesto, že jejich platy vzrostly za posledních pět let skoro o třetinu. Jejich hrubý plat byl loni ve státní sféře průměrně 36 tisíc korun, v nestátní pak 24 200 korun.

Odbory namítají, že sestry v městských, krajských a soukromých nemocnicích dostávají méně. Podle ministra ale není možné jejich zřizovatelům navyšování platů nařídit.

Příjmy lékařů pak loni v průměru činily ve veřejné sféře více než 74 tisíc korun, v soukromé 66 tisíc. Podle Dagmar Žitníkové jsou ale tato čísla zkreslená podmínkami, ve kterých lékaři pracují.

„Ve zdravotnictví je obrovské množství přesčasové práce. Kromě té je tam práce v noci, práce, která je ve směnách, a práce, která je o víkendech, takže objem je z velké části kryt příplatky,“ upozornila. Konkrétně uvedla, že přesčasy se „někde blíží 900 hodinám“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 29 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 1 hhodinou

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 5 hhodinami
Načítání...