NS zastavil kárné řízení s Dohnalem, sporné výroky jsou promlčené

Brno - Nejvyšší soud (NS) zastavil kárné řízení s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františkem Dohnalem. Šlo o výroky v tisku o údajném ovlivňování NKÚ politickými stranami. Zatímco se Ústavní soud zabýval tím, zda Nejvyšší soud vůbec může Dohnalův prohřešek řešit, vypršela roční lhůta od údajného kárného provinění. NS tak musel řízení zastavit.

Kárná komora NKÚ loni v listopadu uznala Dohnala vinným z toho, že ohrozil důvěru v nezávislost a nestrannost úřadu. Dostal za to napomenutí. Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud nestihl o Dohnalově odvolání rozhodnout, zůstal trest z kárného řízení nepravomocný. Dohnal tak má formálně čistý štít. Komoře konkrétně vadily výroky, které Dohnal pronesl v lednu 2009 v týdeníku Respekt. Šéf úřadu v rozhovoru řekl, že politické strany v některých případech ovlivňují práci NKÚ a vynucují si nominaci svých členů do vedení této instituce. O některých členech kolegia uvedl, že mají sklon ovlivňovat kontrolní plán.

Nejvyšší soud po obdržení Dohnalova odvolání navrhl Ústavnímu soudu, aby zrušil část zákona o NKÚ. Jde o pasáž, podle níž je právě Nejvyšší soud odvolací instancí proti rozhodnutím kárné komory. Podle NS je zákonná úprava nekoncepční a neústavní. ÚS ale důvod k zásahu nenašel. Nejvyššímu soudu vadilo především to, že je prostřednictvím svých soudců zastoupen už v kárné komoře NKÚ. Svým způsobem tak rozhoduje v obou instancích - tedy v prvním stupni i v odvolacím řízení. Nejvyšší soud argumentoval například dělbou moci ve státě, nutností dvojstupňovosti kárných řízení a neslučitelností funkcí. Podle ÚS ale nejde o porušení práva na spravedlivý proces.

Dohnal má v poslední době řadu potíží. Obvodní soud pro Prahu 7 jej nedávno zprostil obžaloby z využívání nepřiměřeně luxusních bytů. Případem se bude ještě zabývat odvolací pražský městský soud. Policisté šéfa NKÚ také obvinili ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že odmítl vydat podklady pro audit hospodaření úřadu. Čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře. Předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) ho podal proto, že podle něj prezident úřadu hradil ze státních peněz služební cesty i pro svou manželku.

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: ČT24