Nové zvony pro katedrálu mají požehnání

Praha - Požehnání třem novým zvonům a všem zvoníkům poslal dnes z Arcibiskupského paláce v Praze kardinál Dominik Duka. Tři zvony svatý Dominik, Marie a Ježíš, které byly roztaveny během první světové války, doplní soubor sedmi zvonů na katedrále svatého Víta. V kompletní sestavě se rozezní poprvé 12. května.

„Zvon sloužil svým zvukem vždy člověku. Svolával k bohoslužbě, modlitbě, doprovázel člověka od narození ke smrti. Ale dával i výstrahu, varoval před nepřítelem, ohněm, povodní,“ připomněl kardinál prvotní význam zvonů. „Je pro mě překvapením na sklonku sedmého desetiletí mého života, kolik lidí se o zvony zajímá. Zvony jsou pro mě symbolem hluboké spolupráce uvnitř naší společnosti,“ dodal Duka.

Tři zvony, jejichž výroba stála 1,6 milionu korun, vytvořili zvonaři v Brodku u Přerova. Největší z nich, jednu tunu vážící zvon svatý Dominik, financovali bratři Rudolf a František Pohlovi z Bludova na Šumpersku. „Dvanáct let chodím po Pražském hradu, po katedrále a snažím se proniknout do kulturnosti, ducha tohoto místa. Technickou stránku by měl znát každý, ale kulturnost musíte objevovat,“ řekl Rudolf Pohl. Výroba největšího zvonu, který má v dolní části průměr větší než metr, stála 1,1 milionu. Zvonaři na něm pracovali tři měsíce.

Zvon Panna Maria, který měří v nejširší části 67 centimetrů a váží 190 kilogramů, sponzoruje Správa Pražského hradu. Nejmenší, stokilový zvon Ježíš darovalo katedrále sedm profesorů ČVUT.

Děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta Jiří Svoboda dnes také připomněl, že v katedrále jsou už nyní čtyři funkční zvony - Jan, Josef, Václav a Zikmund, který je také největším českým zvonem s dolním průměrem 256 centimetrů a odhadovanou hmotností 16 tun.

Nově odlité zvony vznikly ve Zvonařské dílně Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova. „Práce na výrobě zvonů je velice krásná, ale i fyzicky těžká, zvláště pro ženu. Ale stojí za to,“ řekla Leticie Vránová-Dytrychová, která patří do třetí generace přerovských zvonařů, kde si rodinnou tradici předávají po přeslici. Její rodinná dílna už vyrobila více než 8 500 zvonů, které zvoní nejen v Česku a na Slovensku, ale například i v Kapském městě nebo na Ukrajině.

Novou trojici mohli do dnešního vysvěcení lidé obdivovat přímo v katedrále. V šest hodin pak klenoty dostaly slavnostní kardinálovo požehnání. Všech sedm zvonů se na věži katedrály sv. Víta rozezní před mší svatou 12. května; mše začíná v 11:00. „Slavnostní představení zvonů se ale bude konat až po mši,“ uvedl zvonař od svatého Víta Tomáš Stařecký.

Reportáž a vstup Lenky Drmotové (zdroj: ČT24)