Nemocnice se brání zahlcení. Odmítají záchranky

Praha - Kam odvézt třeba těžce zraněného pacienta? Takovou otázku si bohužel často kladou záchranáři. Největší problémy mají střední Čechy. Pokud má záchranka blíže do pražské nemocnice, jede tam, jenže mnohdy marně. Ve městech, kde je více nemocnic nebo specializovaných center, často nemocného udat nemohou a doprava ohrožených pacientů se zpožďuje. Není výjimkou, když čtyři nemocnice v řadě odmítnou a pacient po opakované prosbě nakonec dostane místo na lůžku až v páté. „Téměř denně se nám stává, že nevíme, kam někoho povezeme. Jedeme na Prahu a čekáme,“ přiznává Martin Houdek, ředitel Územního střediska záchranné služby.

Situaci v současnosti komplikují také prázdniny. V nemocnicích slouží méně personálu, některá oddělení pracují ve sníženém stavu, jiná jsou z provozních důvodů úplně uzavřena.

„Nabízí se otázka, zda nějaké nekoordinované prázdninové zavírání například JIP oddělení ve Středočeském kraji nevede k tomu, že středočeská záchranka nemá kapacity,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Jenže dispečeři pražské záchranky znají takové případy i mimo prázdninový čas. Podle jejího ředitele se podobné situace opakují až desetkrát za měsíc. „Třeba desítky minut čekáme, než vhodné lůžko najdeme. Takže samozřejmě dochází k prodlevám,“ uvedl Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města.

Nahrávám video

Problémy jsou i za hranicemi Středočeského kraje. Podle asociace záchranek se nebezpečné prodlevy při hledání lůžka objevují také v Brně, Ostravě nebo Plzni. Tedy většinou v oblasti, kde se nachází více nemocnic a specializovaných center vedle sebe.

Vědí, že mohou poslat sanitku o pět minut dál…

„Nemocnice se snaží uchránit přeplnění a zahlcení kapacit. Pokud vědí, že mohou poslat sanitku o pět minut dál, tak dochází k přesměrování,“ vysvětluje Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb. Podle ministerstva se problémy musí řešit přímo v regionech. Hlavní slovo při koordinování záchranky a nemocnic by měly mít jednotlivé kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ředitelem ČIŽP se stal volební kandidát Motoristů Pavel Straka

Ministr Igor Červený (Motoristé) jmenoval novým ředitelem České inspekce životního prostředí (ČIŽP) podnikatele a volebního kandidáta Motoristů Pavla Straku, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě. Bývalý ředitel inspekce Petr Bejček odstoupil na konci ledna z funkce kvůli přestupu na ministerstvo financí. Straka, který za Motoristy kandidoval na jižní Moravě, je významným sponzorem strany.
10:29Aktualizovánopřed 18 mminutami

Pražští zastupitelé odvolali Prokopa z funkce předsedy kontrolního výboru

Pražští zastupitelé odvolali z funkce předsedy kontrolního výboru zastupitelstva Ondřeje Prokopa (ANO) kvůli jeho kauze nepřiznaných bytů. Na jeho místo zvolili dalšího zastupitele hnutí Jana Hušbauera. V hlasování to podpořily všechny kluby kromě ANO a SPD. Prokop se z jednání omluvil. Náměstek primátora Jaromír Beránek (Piráti) také v pondělí na radě města předloží návrh na Prokopovo odvolání z dozorčí rady dopravního podniku. Zastupitelé ANO se svého kolegy zastali.
15:40Aktualizovánopřed 58 mminutami

Žalobce poslal před soud dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím se zakázkami v Plzni

Státní zástupce obžaloval dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím s veřejnými zakázkami v Plzni. Konkrétně šlo o elektronický systém pro kontrolu příspěvkových organizaci Plzeňského kraje. Obžaloba je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a jednu obviněnou osobu také ze zneužití pravomoci úřední osoby. Uvedla to plzeňská okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Za první skutek hrozí až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pak až deset let za mřížemi.
před 1 hhodinou

Ředitelem KRNAPu ministr jmenoval Moravce z České lesnické akademie Trutnov

Ředitelem Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve čtvrtek ministr životního prostředí (MŽP) Igor Červený (Motoristé) jmenoval pedagoga České lesnické akademie Trutnov Petra Moravce, zjistila agentura ČTK. Moravec byl také vedoucím kanceláře bývalého ředitele parku Robina Böhnische, kterého ministr odvolal z funkce letos v březnu. Za priority Moravec označil ochranu místní přírody, protipožární opatření či digitalizaci. Chce bojovat proti výstavbě apartmánů.
05:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Podpora na výstavbu dostupného nájemního bydlení se sníží

Podpora na výstavbu dostupného nájemního bydlení se oproti původní podobě nastavené bývalou vládou sníží. Nově bude pokrývat 75 až 85 procent celkových nákladů na výstavbu. Přímá dotace pak bude činit patnáct až třicet procent podle kraje. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Státního fondu podpory investic (SFPI).
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vlny veder odsávají z těla vodu. Praktičtí lékaři radí, jak ji doplnit

Přijít o kritické množství vody v těle je při horku nebezpečně snadné. A má to závažné zdravotní dopady, varují odborníci. Sdružení praktických lékařů a Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP radí, jak nastávající vlnu veder přežít ve zdraví.
před 3 hhodinami

Kvůli školení čínských vojenských expertů Metnar odvolá šéfa ústavu jaderné ochrany

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) odvolá ředitele Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Tomáše Dropu kvůli zjištěním o školení čínských vojenských expertů v ústavu. Řekl to ve čtvrtek Deníku N. Spolupráci s experty z pekingské vojenské akademie označil za bezpečnostní riziko, situaci chce probrat se zpravodajskými službami. Dropa webu řekl, že Číňané o návštěvu a kurz požádali a že se českému výzkumu vyplatí. Na informaci o odvolání podle serveru ředitel ústavu zatím nereagoval.
13:04Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Budeme žádat Komisi o zásadní revizi emisních povolenek, řekl Babiš před summitem EU

Na dvoudenním summitu Evropské unie, který v Bruselu začne ve čtvrtek, se lídři členských zemí budou zabývat konkurenceschopností, příštím dlouhodobým rozpočtem EU a také situací na Ukrajině, vývojem na Blízkém východě, migrací a bojem proti drogám. Česko bude na schůzce zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO). Ten před odletem kritizoval systém emisních povolenek či návrh nového víceletého rozpočtu EU.
11:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...