Nečas: Studenti dostanou peníze jen na řádnou dobu studia

Praha – Premiér Petr Nečas představil na dnešním brífinku změny, které by se měly zavést v českém školském systému. Stát by podle něj měl financovat vysokým školám pouze takzvanou standardní dobu studia. To znamená tři roky na běžném bakalářském studiu a další dva pak na navazujícím magisterském stupni. Přitom, absolvoval-li student už nějakou vysokou školu v řádném termínu, další školu by si už musel zaplatit sám. Zároveň chce Nečas zvýšit podíl studentů, kteří absolvují bakalářské studium.

„Dnes stát platí až o jeden rok více na bakalářském stupni a o další rok pak na magisterském stupni, což umožňuje studovat místo standardních pěti až sedm let bezplatně. Studenti proto ani nejsou motivováni dokončit studium v řádném termínu,“ vyjádřil se Nečas. Pokud se student rozhodne studovat vysoké školy rovnou dvě, tu druhou si podle nového plánu bude muset zaplatit sám.

Premiér navíc podotkl, že je v Česku příliš vysoký podíl magisterského studia, měl by se proto snížit. Více chce zohledňovat i kvalitu vzdělávacích programů. Měla by to prý být cesta k diverzifikaci škol na jednotlivé kategorie. „Ministerstvo školství by mělo každý rok vládě předložit analýzu efektivnosti financování veřejných vysokých škol. Přesně popsat, jak dlouho trvá průměrná délka studia, kolik to stojí peněz, kolik studentů, kteří do daného oboru nastoupí, studium skutečně dokončí,“ vysvětlil Nečas. Školy by dle něj neměly dostávat prostředky za studenta, ale za jeho získané kredity. „Tím se vyhneme tomu, že jsou dneska financovány takzvané mrtvé duše. Měla by se také zpřísnit povinnost placení a vybírání poplatků za překračování standardní doby studia,“ podotkl.

Nahrávám video
Brífink premiéra Nečase o financování VŠ
Zdroj: ČT24

Zavést by se podle něj měly i rozdílné úhrady za studenta prezenčního a dálkového studia. „Zatím na to jde stejný objem finančních prostředků. Přitom je zřejmé, že vzdělávání “dálkaře„ je podstatně levnější než u prezenčního studia. Stejně tak by nemělo být hrazeno večerní středoškolské studium,“ dodal premiér. Zavést by se prý mohlo celé akreditační a evaluační řízení například v angličtině se zapojením zahraničních odborníků.

Odbory už žádné škrty nechtějí připustit

Školské odbory nehodlají přistoupit na jakékoliv škrty ve školství, neschopnost vlády prý nechtějí odnášet na svých platech. Potvrdil to šéf školských odborářů František Dobšík. O peníze ale nechtějí přijít ani vysoké školy. Nového ministra proto chtějí odbory vyzvat, aby zkusil šetřit spíš na provozu úřadu a na investicích. Kvůli hrozícím škrtům nevyloučily ani stávku. „Nevíme, proč bychom neschopnost vlády měli odnášet na svých platech,“ myslí si Dobšík. Snížit už prý nejdou ani platy nepedagogů, tedy kuchařek, školníků nebo administrativních pracovníků škol. Peníze nazbyt nejsou podle odborářů ani v kapitole na školní pomůcky.

„První otázky na novou ministryni nebo nového ministra budou v této souvislosti, jestli tedy v těch provozních a dalších výdajích, které ministerstvo má, jestli tam tedy nelze šetřit,“ sdělil Dobšík. Vysoké školy se o peníze také nechtějí nechat připravit. Rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Václav Hampl v souvislosti s chystanými škrty a Dobešovou rezignací upozornil na „nepřijatelnost střednědobého výhledu rozpočtu pro vysoké školy, který je pro celý vysokoškolský systém likvidační“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šťastný chce prosadit zákaz zahalování obličeje na sportovních akcích

Ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé) v úterý po jednání s fotbalovými funkcionáři oznámil, že založí pracovní skupinu k bezpečnosti při sportovních událostech. Zdůraznil, že se jedná o všechny sporty. Jako problematické považuje, že zatím neexistuje zákaz zahalování obličeje při sportovních akcích. Dříve během dne disciplinární komise kvůli sobotnímu nedohranému fotbalovému derby se Spartou potrestala klub Slavia pokutou 10 milionů korun, odehráním čtyř utkání bez přítomnosti diváků a kontumační prohrou 0:3.
12:39Aktualizovánopřed 43 mminutami

Vykázání z domova kvůli domácímu násilí bylo loni nejvíce od roku 2007

Policie přikročila loni k 1640 vykázáním z domova kvůli domácímu násilí. Od zavedení opatření v roce 2007 je počet zatím nejvyšší. Zhruba třetinu dětí z rodin, kde se zásah uskutečnil, už předtím evidovaly odbory ochrany dětí. Údaje zveřejnila Asociace pracovníků intervenčních center ČR. Podle jejích zástupkyň nestačí poskytnout pomoc až v době vykázání, nutná je prevence.
před 53 mminutami

Policie zasahovala v Ústřední vojenské nemocnici i jinde. Zadržela jedenáct lidí

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadržela při úterní razii v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a na dalších místech jedenáct lidí. Podezírá je ze zvlášť závažného zločinu maření spravedlnosti, dále z podvodu, přijímání úplatků, podplácení, padělání lékařských zpráv a vystavování nepravdivých posudků.
11:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie varuje před dalším trikem podvodníků. Oběti se mohou zaplést do praní peněz

Pražská policie varovala před dalším způsobem, jak se pachatelé snaží legalizovat peníze z trestné činnosti. Pod záminkou zablokovaného účtu nebo toho, že účet vůbec nemají, za finanční odměnu lidi požádají, zda si mohou nechat třeba výdělek poslat na jejich účet a poté si peníze vybrat z bankomatu. Jde ale o finance z falešných investic nebo podvodů a i za zmíněnou pomoc s jejich legalizací hrozí lidem až rok vězení, upozornil na webu policejní mluvčí Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Mrazy zničily půlku úrody, škody půjdou do stamilionů, odhadují ovocnáři

Dubnové mrazy v sadech tuzemských pěstitelů podle předběžných odhadů zničily polovinu letošní úrody ovoce. Největší ztráty budou u jablek, která jsou hlavním ovocným druhem. Škody zřejmě půjdou do vyšších stovek milionů korun, řekl v úterý předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
před 4 hhodinami

Nezaměstnanost v dubnu mírně klesla, volných míst přibylo

Nezaměstnanost v tuzemsku v dubnu klesla oproti březnu o desetinu procentního bodu na 4,9 procenta. Důvodem jsou mimo jiné pokračující sezonní práce. Úřady práce evidovaly 364 472 uchazečů, přibližně o osm tisíc méně než v březnu. Volných míst přibylo zhruba o tři tisíce na 94 483.
10:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Oznámení na Turka kvůli údajnému domácímu násilí policie odložila

Policie odložila trestní oznámení na poslance Filipa Turka (za Motoristy) ze strany jeho bývalé přítelkyně, která ho vinila z letitého domácího násilí, vyhrožování střelnou zbraní a v jednom případě i ze znásilnění. Policisté věc odložili kvůli promlčení trestní odpovědnosti. Rozhodnutí dosud není pravomocné, protože si proti němu žena podala stížnost.
před 6 hhodinami

VideoNa Broumovsku se někdo zbavuje cenných plemen psů, popsali Reportéři ČT

Na Broumovsku v česko-polském pohraničí se někdo opakovaně zbavuje psů. Zvířata neznámého původu se objevují v okolí příhraničních obcí. Jde o cennější plemena, konkrétně shiba-inu a kavalír king Charles, která patří k těm často chovaným v nelegálních množírnách. Proto je pravděpodobné, že právě z takových množíren pocházejí. Správkyně útulku v Broumově Jana Slováková se domnívá, že majitel psů se zvířat zbavuje, protože mu nepřinášela zisk. Vyšetřování ale zatím nevedlo ke konkrétnímu výsledku. O tématu pro Reportéry ČT natáčel Tomáš Vlach.
před 6 hhodinami
Načítání...