Náměstek Pelikán: Pospíšil si postavil nefunkční pomník. Přestavíme ho

Praha – Ministerstvo spravedlnosti dokončuje práce na „urgentní“ novele občanského zákoníku, v září ji chce předložit odborné veřejnosti. Podle náměstka Roberta Pelikána bylo schválení klíčového kodexu uspěchané; tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si prý chtěl vystavět politický pomník, aniž by myslel na justici.

25 minut
Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Na novém občanském zákoníku, který platí od letošního ledna, se s přestávkami pracovalo více než deset let, vytvářelo ho čtyřicet expertů a dalších sto odborníků ho oponovalo. Výsledná norma, která nahradila občanský zákoník z roku 1964, se v mnohém vrátila k principům rakouského práva a čítá 3 081 paragrafů. Poslanci ji schválili v roce 2012; ministr spravedlnosti z ODS Jiří Pospíšil prohlásil, že svým hlasování podpoří kvalitní a vydiskutovaný návrh zákona.

Nyní je občanský zákoník v platnosti osm měsíců a ministerstvo spravedlnosti chystá „urgentní“ novelu. „Kodex byl nekvalitní. Pan ministr Pospíšil toužil mít svůj pomník a zcela nezodpovědně byl kvůli tomu připraven pustit do praxe něco, co k tomu nebylo uzpůsobilé,“ prohlásil v této souvislosti náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán v rozhovoru se Světlanou Witovskou. „Soustředil se na to, aby všem vysvětlil, jak geniální zákoník připravil, ale nenapadlo ho na něj připravit justici.“

Změna čeká ústavní péči i opatrovníky

Na letní novelizaci pracovalo na ministerstvu dvacet lidí po dobu tří měsíců; na práci se spolupodíleli i studenti pražských práv. „Nejhorší je, když je zákonodárce ve svém vyjadřování nejasný,“ podotýká Pelikán. „Vyjasníme a opravíme věci, o kterých již nyní víme a většinou jsme o nich věděli ještě předtím, než kodex vešel v platnost.“

Změnit se mají například pravidla ústavní péče o nezletilé. V současnosti občanský zákon stanovuje, že po půlročním pobytu v Klokánku či v jiném podobném domově, by se měla dítěti najít rodina, nebo poputuje do ústavu. Tento zákon sklidil kritiku od organizací zabývajících se ochranou dětských práv, protože průzkumy ukázaly, že ústavní péče je pro dítě až nejzazší možné řešení. 

Změnou podle Pelikána projdou i pravomoci opatrovníka. V současnosti má (bez svolení soudu) možnost manipulovat na účtu opatrované osoby s částkou ve výši životního minima; novela tuto částku zvýší trojnásobně. „Ze životního minima nedokáže zaplatit ani nájem, snažíme se ulehčit běžný každodenní život,“ vysvětluje náměstek.

Korbel: Novela by se měla připravovat uvážlivěji

Pelikánův předchůdce a spoluautor stávajícího zákoníku František Korbel ale vznáší k tempu změn výhrady. „Změny vždy nevyhnutelně přijdou, každý zákon obsahuje chyby, které odhalí praxe. Novela by měla být připravována mnohem uvážlivěji a v mnohem větším týmu odborníků a také se zapojením poznatků praxe.“

Pelikán ovšem oponuje, že jen případná hloubková analýza by zabrala několik let – a že letní novela funguje jako balíček první pomoci: „Náš plán je takový, že v urgentní novele měníme to, co víme, jak změnit. A potom budou zahájeny mnohem rozvážnější práce na druhé a na dlouhou dobu poslední novele.“

Načítání...