Na Homolce mají nový gama nůž

Praha – Nemocnice Na Homolce dnes slavnostně představuje nový model Leksellova gama nože. První pacienti budou operováni už zítra. Přístroj se používá v radiochirurgii při nejrůznějších mozkových nemocech, u nichž je potřeba maximální přesnost. Zařízení za 130 milionů nahradí sedmnáct let starý přístroj, který nemocnice koupila z celonárodní sbírky pořádané Chartou 77. Novému gama noži požehnal i pražský arcibiskup Dominik Duka. Pásku pak spolu s ním přestřihli ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

První gama nůž v Česku koupila Nemocnice Na Homolce v září 1992. Pro Česko tehdy šlo o revoluční investici. Přístroj pomáhá léčit hlavně nádory mozku a očí. Nahrazuje tak často velmi riskantní otevřenou operaci. Zkušební provoz nového gama nože lékaři spustili už před Vánocemi. Pracoviště v Nemocnici Na Homolce patří mezi velmi vytížené. Každoročně bylo ošetřeno 800 pacientů, doposud 10 526. Nemocnice na nový přístroj dostala peníze ze státního rozpočtu. Nový typ gama nože Perfexion byl od ledna v ověřovacím provozu, dnešním křtem odstartoval rutinní provoz.

Vladimír Dbalý, ředitel nemocnice:

„Je na výrazně vyšší úrovni. Je rychlejší, pro pacienty i personál pohodlnější a rozšíří možnosti léčby. Kromě ozáření mozku a hlavy lze na něm provádět i zákroky v oblasti krku.“

Hojivého účinku se dosáhne bez potřeby otevření lebky. Princip léčby je založený na protnutí gama paprsků v jednom bodě. „Tam je dávka vysoká, koncentrovaná, vyvolávající hojivý efekt a mimo toto ohnisko dávka prudce klesá do okolí a šetří normální tkáň,“ uvedl primář neurochirurgie Nemocnice Na Homolce Roman Liščák.

Léčba bude rychlejší

Po sedmnácti letech nepřetržité práce přišel čas na modernizaci. „Nový gama nůž je plně robotizovanou verzí. Ve srovnání se starým modelem také urychluje léčbu pacientů,“ vysvětlil Liščák. „Kromě toho prostor uvnitř gama nože je výrazně větší, což usnadňuje léčbu pacientů s vícečetnými ložisky v mozku, a to jsou zejména pacienti s mozkovými metastázami,“ dodal Liščák.

Historie gama nože začala ve švédském Stockholmu, kde švédský chirurg Lars Leksell se svým kolegou radiobiologem Borjem Larssonem začali v roce 1951 vyvíjet koncept. Vývoj byl dokončen až v roce 1968. Přístroj používá záření gama a skládá se z kobaltových zářičů, název gama nůž dostal až později.

Dominik Duka žehná Leksellovu gama noži
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 95 lety začal semafor řídit českou dopravu

Před 95 lety začal dopravu na Václavském náměstí v Praze hlídat první automatický semafor, řidiči si tak museli zvykat na nová pravidla silničního provozu. Do té doby byla doprava řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory. Už od počátku řidiči automatické semafory kritizovali – ať už kvůli tomu, že nestihnou projet, nebo že zbytečně stojí. Nyní funguje většina semaforů v takzvaném dynamickém režimu. Do budoucna by semafory mohly být ještě chytřejší, a to díky zapojení umělé inteligence.
před 4 hhodinami

Sněmovna přerušila druhé kolo debaty o zákonu o digitální ekonomice

Sněmovna v úterý přerušila druhé čtení vládního návrhu zákona o digitální ekonomice. Návrh čelil kritice ze strany opozičního hnutí ANO, jeho předseda Andrej Babiš řekl, že jde o pokus o omezení slova. Sněmovna nedokončila ani schvalování přísnějších pravidel pro financování volebních kampaní. ANO a SPD by chtěla ze zákona odstranit ustanovení o sankci až dvou milionů korun za zveřejnění nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 6 hhodinami

Exkluzivní rozhovor s učitelkou z Rudolfova. Postavila se žákovi, který se snažil střílet

Možné tragédii na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se v pondělí třináctiletý žák pokusil vystřelit na učitelku ve třídě, zabránila pohotová reakce pedagožky, která podle svých slov „zachovala chladnou hlavu“. Policisté oceňují postup školy, kdy byli učitelé proškoleni a věděli, jak v takové situaci reagovat a postupovat. Zájem o podobná školení a nácvik krizových událostí mezi školami roste.
před 7 hhodinami

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 17 hhodinami
Načítání...