Meteorologové mírní výstrahu: Silné bouřky zasáhnou jen část Čech

Silné bouřky zasáhnou jen část Čech (zdroj: ČT24)

Meteorologové zmírnili výstrahu před silnými bouřkami, které mají ve čtvrtek odpoledne a večer přejít přes západní polovinu republiky. Výstraha už se netýká Libereckého, Ústeckého ani Plzeňského kraje. Nadále ale platí pro Prahu, Jihočeský kraj a také část Vysočiny a Středočeského kraje.

Výstraha platí ve čtvrtek od 14:00 do 22:00. Bouřky pak v noci přejdou do trvalého a vydatného deště, který se v pátek bude vyskytovat na většině území Čech.

Bouřky budou ojediněle silné, doprovázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 milimetrů, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h. Přívalový déšť může někde zatopit níže položená místa a sklepy.

Výstraha
Zdroj: ČT24/ČHMÚ

V pátek spadnou v Čechách teploty pod 20 stupňů Celsia a bude pršet. „Nejvyšší srážkové úhrny očekáváme v Jizerských horách a v Krkonoších, kde může v bouřkách a v dešti celkem spadnout kolem 60 milimetrů,“ upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Na Moravě a ve Slezsku bude v pátek 19 až 24 stupňů, na jihovýchodě až 26.

Víkend bude podzimní, pak se oteplí

Prvním zářijovým dnem začíná meteorologický podzim. Dny se budou rychle zkracovat, až o čtyři minuty za den. Do 22. září, kdy začne podzim astronomický, se den zkrátí a noc prodlouží o víc než hodinu a čtvrt.

Předpověď počasí pro nejbližší dny
Zdroj: ČT24

Víkendové počasí už bude podzimu odpovídat. Na většině území se teploty nedostanou nad 20 stupňů, převládat bude oblačno až zataženo. V neděli odpoledne by mohlo být mraků přechodně míň. V sobotu a v pondělí naprší až 10 litrů vody na čtvereční metr, v neděli do 5 litrů.

V příštím týdnu bude mraků přechodně ubývat až na polojasno a začne se oteplovat. Teploty od úterý vystoupí znovu nad 20 stupňů a ke konci týdne se přiblíží až k 25 stupňům Celsia.