Lidovecký tajemník Stodůlka nabídl odstoupení kvůli loterijní kauze

Praha - Generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka nabídl svou funkci k dispozici kvůli chování v kauze lobbování za změkčení novely loterijního zákona. O Stodůlkově záměru dnes informoval na tiskové konferenci předseda strany Cyril Svoboda. Podle informací sobotní Mladé fronty Dnes byli představitelé některých politických stran ochotni za peníze změnit zákon. Stodůlka byl podle deníku tomuto obchodu nakloněn.

Obchod prý nakonec zarazil až Svoboda. „Já jsem s ním o tom mluvil včera (v sobotu), vyzval jsem ho k tomuto rozhodnutí a on to dnes učinil. Funkci nabídl, o ní rozhodne předsednictvo v úterý,“ řekl Svoboda novinářům. „Platí v politice, že někdy je chyba horší než zločin. A toto byla hrubá chyba,“ dodal.

Deník MfD vyslal za politickými stranami člověka, který se prezentoval jako majitel neexistující sítě heren Jackpot. Nabízel jim milion korun za to, že novelu upraví ve prospěch loterijních firem. Peníze podle listu byli ochotni přijmout například místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota. Oba ale jakékoli pochybení i rezignaci odmítají.

Minulý týden se lidovci pokusili do vládního rozpočtového balíčku neúspěšně prosadit vyšší odvody pro loterijní firmy, návrh ale ve sněmovně nenašel dostatečnou podporu. Svoboda dnes prohlásil, že KDU-ČSL bude i nadále prosazovat svou novelu loterijního zákona. Obsahovat má vyšší zdanění hazardu, poplatek milion korun za instalaci videoterminálu nebo hracího automatu a každá obec bude mít právo rozhodnout o jejich umístění. Zakázat se má reklama na hazard a peníze na obecně prospěšné účely se budou proplácet nikoli přímo, ale prostřednictvím fondu.