Lidé si budou moct měnit občanku poštou

Praha - Až 600 tisíc řidičů stále nepožádalo o nový řidičský průkaz. Času už přitom moc nemají. Řidičáky vydané do roku 1993 budou platit už jen necelých pět týdnů. V případě občanských průkazů je situace podobná. Do konce roku si je musí vyměnit ještě 280 tisíc lidí. Opozdilci však mohou o nové občanské průkazy žádat poštou.

Lidem, jejichž občanský průkaz letos propadá, ministerstvo vnitra v těchto dnech posílá obálku se žádostí a instrukcemi, jak ji vyplnit. Občanům stačí žádost podepsat, přiložit pasovou fotografii a vše poslat na příslušný obecní či městský úřad, kam si po 30 dnech dojdou pro nový průkaz. S sebou přinesou starý, který tam odevzdají.

Po Novém roce pozbývají platnosti občanské průkazy vydané do 31. prosince 1998. Týká se to i těch, na nichž je uvedena platnost delší. Úřady mají na vyřízení 30 dnů, proto je třeba o nový občanský průkaz požádat do konce listopadu. Komu průkaz propadne a nebude mít 1. ledna 2008 nový, může dostat pokutu až 10.000 korun.

Korespondenční metodu výměny občanských průkazů testuje vnitro poprvé. Chtělo k ní přimět i ministerstvo dopravy, jež vede agendu řidičů. Neuspělo. „Stálo by to spoustu peněz. Obce by musely průkazy někde skladovat a čekat, až si je občané přijdou vyzvednout,“ vysvětlil odmítnutí poštovního způsobu výměny řidičáků náměstek ministra dopravy Jiří Hodač.

Vydáno pod