Lesy ČR údajně platí svému advokátovi 9 tisíc za hodinu

Praha - Zakázky Lesů ČR (LČR) provázejí skandály a problémy. Po nedávném kontroverzním nákupu nových luxusních vozů přibyla ke kauzám další. Tentokrát v ní figuruje advokát lesů Roman Polášek. České televizi se podařilo zjistit, že mu státní podnik za práci vyplácí nezvykle vysokou odměnu. Za hodinu práce advokát dostává 9 tisíc korun. Zakázku navíc získal bez výběrového řízení. Lesy ani advokát se k tomu nechtějí vyjadřovat. Mluvčí státního podniku Lesy ČR reagovala až po odvysílání reportáže. V tiskové zprávě tvrdí, že podnik nemá smluvní vztahy s advokátem Poláškem, smlouvu má uzavřenou s Advokátní kanceláří Toman, Devátý a partneři, kde je Polášek jedním z partnerů.

Dlouhodobá smlouva údajně Poláškovi vynáší v průměru několik milionů korun měsíčně. I podle nejdražších českých právníků jde o netradičně vysokou sumu. „V českých podmínkách, no 5 až 6 tisíc. Ale také to jde významně dolů, notoricky například pro státní správu děláme za významně nižší částky,“ popsal běžnou praxi advokát Tomáš Sokol.

Je tedy patrné, že Lesy uzavřely na české poměry smlouvu s neobvykle vysokou odměnou. V takových řádech, jako je tomu v Poláškově případě, se obvykle pohybují odměny právníků u mezinárodních sporů třeba ve Velké Británii. Ti nejlepší si tam účtují od tří set do pěti set liber za hodinu.

Kdo je Roman Polášek?

  • Od roku 2007 partner v advokátní kanceláři Petra Tomana
  • Bývalý náměstek ministra spravedlnosti Pavla Němce
  • Podle soudkyně Křikavové zasahoval do případu katarského prince

Lesy do kauzy světlo vnést nechtějí

Lesy České republiky odmítají komentovat s jakými právníky a za kolik spolupracují. „Podnik nebude tyto informace s ohledem na běžící soudní spory a také arbitráže, které jsou proti nám a státu vedeny vůbec zveřejňovat,“ prohlásila mluvčí LČR Eva Kijonková. Nechtěla ani prozradit, kolik její podnik platí za právní služby celkem. Ostatní státní instituce přitom na požádání celkové částky zveřejňují.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o státní podniky, tak se domnívám, že by toto říct měly, máme takové a takové výdaje, například za expertní činnost zaplatíme tolik a tolik,“ míní advokát Oldřich Choděra.

Polášek devítitisícovou odměnu nepopřel

Právník Polášek nepopřel, že si účtuje 9 tisíc za hodinu, na konkrétní otázky ale stejně jako státní podnik odpovídat nechtěl. „Já prostě ani nemůžu komentovat tu skutečnost, jestli lesy jsou mým klientem, nebo nejsou,“ řekl Polášek České televizi.


Lesy ČR reagovaly na kauzu až po odvysílání reportáže

Mluvčí Státního podniku Lesy ČR Eva Kijonková, která v průběhu natáčení reportáže odmítla podezřele vysokou odměnu pro advokáta Romana Poláška komentovat, poslala po odvysílání příspěvku České televizi tiskovou zprávu, v níž tvrdí, že s advokátem Poláškem nemají Lesy ČR uzavřenu žádnou smlouvu. Státní podnik podle své mluvčí uzavřel na základě jednacího řízení podle zákona o veřejných zakázkách smlouvu o právním zastupování s Advokátní kanceláří Toman, Devátý a partneři, s.r.o. Advokát Roman Polášek je právě jedním z partnerů této advokátní kanceláře. Tato smlouva byla podle Kijonkové uzavřena poté, co podnik obdržel fakturu na pět miliard korun neoprávněně vystavenou a vymáhanou společností CE WOOD. „Kdybychom čekali tři měsíce na zákonné lhůty otevřeného výběrového řízení, došlo by k fatálnímu ohrožení podniku. Proto zákon o veřejných zakázkách umožňuje reagovat rychle v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění“, vysvětluje generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.

Výši odměny pro advokáta Poláška, k níž ČT požádala Lesy ČR o vyjádření, tisková zpráva nijak nekomentuje. České tiskové kanceláři přitom Kijonková v neděli řekla, že Lesy ČR platí advokátní kanceláři Toman, Devátý a partneři za právní zastupování smluvní odměnu 9000 korun na hodinu. Popřela, že by tato odměna byla honorářem partnera Tomanovy kanceláře Romana Poláška.

Lesy ČR
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 41 mminutami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 50 mminutami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 1 hhodinou

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 3 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 12 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 12 hhodinami
Načítání...