Lehce se oteplí až začátkem června, na Medarda bude pršet

Příští týden bude stejně chladný jako předchozí dva. Oteplovat se začne až v červnu, kdy průměrné teploty dosáhnou 22 stupňů Celsia. Týden před koncem školního roku by se rtuť teploměru mohla přes den vyšplhat až k 28 stupňům. Pršet má minimálně, déšť se očekává až na Medarda, tedy 8. června. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Období jako celek předpokládáme teplotně průměrné, srážkově podprůměrné až průměrné,“ uvedl ČHMÚ, podle kterého se teploty dostanou nad průměr ve druhém a třetím červnovém týdnu. Příští týden ale zůstanou na průměrných 13 stupních. Déšť letos zřejmě přinese Medard, podle lidové pranostiky "Medardova kápě, 40 dní kape!" by pak mělo 40 dní pršet. V týdnu od 8. června by ale úhrn srážek měl dosáhnout maximálně 35 milimetrů. 

Průměrná teplota pro 25. květen až 21. červen je 15,9 stupně Celsia. Nejnižší průměrnou teplotu v tomto období meteorologové zaznamenali v roce 1974, a to 13,6 stupně. Naopak nejtepleji bylo před 12 lety, kdy průměrná teplota tohoto období dosáhla 19,8 stupně.

Vydáno pod