Klaus se zastal Nečase, naopak Havel o něm poprvé zapochyboval

Praha - Prezident republiky Václav Klaus na základě veřejně publikovaných informací soudí, že v kauze údajné korupce na ministerstvu životního prostředí pochybili spíš lidé kolem šéfa rezortu Pavla Drobila, než sám ministr. V „dané situaci“ považuje Nečase za optimálního premiéra. Soudí však, že kauza poškozuje zemi. V rozhovoru též řekl, že Petr Nečas je „v dané chvíli optimálním premiérem“ a že za něj nevidí náhradu. Naopak premiérův postoj k aféře Drobil se nelíbí bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Havel dnes v rozhovoru v Mladé frontě Dnes (MfD) řekl, že v těchto dnech musel poprvé o Nečasovi zapochybovat. „Jeho postoj k aféře se mi totiž jeví jako dost dvojsmyslný. Obhajoba tohoto ministra mě opravdu zklamala,“ uvedl exprezident.

Prezident Klaus v rozhovoru pro Lidové noviny též řekl, že Petr Nečas je „v dané chvíli optimálním premiérem“ a že za něj nevidí náhradu. Klaus rovněž varoval před řešením starých ekologických zátěží formou jednoho obřího tendru. U dodatečného zdanění solárních zdrojů se pak domnívá, že vláda podceňuje nebezpečí arbitráží.

Ministerstvo potřebovalo osobu, jako je Drobil

„Případu Drobil málo rozumím,“ řekl prezident k údajnému korupčnímu skandálu na ministerstvu životního prostředí. „Z veřejných zdrojů nevím, jestli pochybil on, nebo lidé kolem něho. Spíš si myslím, že platí to druhé,“ dodal. Ministerstvo životního prostředí však podle něj „potřebovalo ministra, jako je Pavel Drobil“. Kauza podle prezidenta poškozuje nejen vládu, ale celou zemi. „Je to škoda, vláda potřebovala být pevná a jednotná,“ poznamenal.

Klaus zdůraznil, že vládu podporuje. Musí podle něj „dostat šanci, aby předvedla, co umí“. „My jsme ztratili celou první dekádu 21. století a pokračovat takhle dál už není možné,“ prohlásil. Soudí, že kabinet „musí udělat několik nemilosrdných zásadních kroků“. „Jestli je neudělá ani tato vláda, tak se suneme do bodu nula. Dosud to byly škrty, sice nutné, ale určitě ne žádný systémový krok,“ uvedl prezident.

Klaus: Jediná ekologická superzakázka skrývá nebezpečí

O řešení starých ekologických zátěží si prezident myslí, že by se mělo postupovat „krok za krokem, kde bude velmi pozorně zkoumán každý jednotlivý případ“. Hrozí totiž „strašlivé nebezpečí, že se do toho schovají věci, které do toho vůbec nepatří“. Zabalit celou zakázku do jednoho veletendru podle Klause přináší hrozbu, že „cena za ekotendr bude neskonale vyšší, než by mohla být, kdyby se to řešilo jednotlivě“.

Prezident si myslí, že vláda podceňuje hrozbu arbitráží kvůli tříletému dodatečnému zdanění solárních elektráren. Podle Klause má jistou platnost argument, že stát má právo na svém území uvalit daň, jakou chce. „Tento argument samozřejmě jistou platnost má a budu přát všem právníkům státu, aby to takhle bylo interpretováno. Já si pouze nejsem jist, že se to takhle snadno vyhraje,“ poznamenal.

Na dotaz redaktorů k dostavbě Temelína, u které se bude rozhodovat mezi zájemci z USA, Francie a Ruska, prezident řekl, že obavy z ruské firmy považuje za nesmyslné. „Jako občan a ekonom se bojím každé velké firmy, ať přichází z kterékoliv části světa,“ podotkl Klaus.

Další výroky prezidenta Václava Klause

O snaze Radka Johna odvolat policejního prezidenta: „Jako prezident republiky… musím hájit standardní fungování organizací, musím být proti radikálním revolučním změnám.“

O velké koalici v Praze: „Jak to bylo uděláno, bylo uděláno v podstatě racionálním způsobem.“

O budoucnosti evropské měny: „Já jsem zarputile přesvědčen, že euro bude udrženo za každou cenu. Za cenu, která všechny, tedy i nás a další nečleny, bude stát strašně moc.“

O potrestání žhářů z Vítkova: „Já si myslím, že pachatele má stihnout tvrdý trest. Spíš protestuji proti tomu, aby soudila ulice, aby soudila média, aby se inscenovaly procesy před televizními kamerami.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 9 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 2 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 6 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 9 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 9 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 10 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...