Kdo může za vandalismus při derby? Policie a fotbalové orgány se hádají

Praha - Pondělní nerozhodný zápas Sparty a Slavie na strahovském stadionu opět upozornil na agresivitu českých fotbalových fanoušků a nedostatečnou schopnost proti nim zasáhnout. Chuligáni způsobili půlmilionové materiální škody, zdevastovali stadion i tramvaj a střetli se s policisty. Pořadatelé, Českomoravský fotbalový svaz i policie souhlasně tvrdí, že se situace nesmí opakovat. Kdo však za nezvládnuté řádění nese zodpovědnost, se shodnout nedokáží.

Nepokoje začaly na tribunách ve chvíli, kdy Slávie vstřelila první branku. Skupina chuligánů se pokusila prostřílet na stadion výbušninami přes jednu z bran, policie je ale zastavila. Ke rvačce přesto došlo. Policie musela usměrňovat čtyři tisíce rozběsněných slavistických a sparťanských fanoušků. Poté, co se až na hřiště dostal výtržník s tyčí, byl fotbalový zápas pražských „S“ na deset minut přerušen. Podle rozhodčího Pavla Fraňka by ale úplné zastavení utkání k ničemu nepomohlo. Zápas skončil remízou 1:1.

Policie chce stíhat dvacet jedna lidí za výtržnictví a dva za útok na veřejného činitele. Řádění rowdies totiž odnesl jeden ze zasahujících policistů a v Podolí dokonce tramvaj číslo sedmnáct. Kdo nese ale hlavní vinu za vzniklou situaci, není jasné. Svaz ji svaluje na benevolentní zákon, zákonodárci viní pořadatele a ti policii. Ta ale žádná tvrdší opatření přijmout nechystá, ministr vnitra Ivan Langer dokonce požaduje, aby úlohu policistů v obdobných situacích nahradila pořadatelská služba.
 
Českomoravský fotbalový svaz považuje změnu za nutnou. „Opakuji, čekáme na svého prvního mrtvého, tak tomu zkrátka je,“ uvedl Ivo Lubas z Českomoravského fotbalového svazu. Ten také hodlá v důsledku událostí okolo derby přijmout další zpřísňující opatření, která by obdobné případy elimilovala. Inspiraci hledá ve Velké Británii, kde postihy chuligánů a registrace fanoušků situaci na fotbalových zápasech značně zklidnily. Obdobně problémy vyřešili i němečtí fotbaloví funkcionáři.