Kauza Bárta a Škárka nekončí: Soudce Šott podal stížnost

Praha - Soudce Jan Šott nesouhlasí s tím, že kauza exministra dopravy Víta Bárty a jeho bývalého stranického kolegy Jaroslava Škárky skončila bez trestu. Čerstvě sice rozhodl, že statisíce zabavené v rámci případu se Bártovi vrátí. Zároveň s tím však podal podnět na stížnost pro porušení zákona.

„Trestní právo se zastavilo před branou politiky a korupční jednání, které je na jakékoli jiné úrovni lidského života postihováno, se od určitého postavení pachatele a na určitém místě stává trestně nepostižitelným,“ uvedl již dříve Šott, když Bártu se Škárkou osvobozoval.

Kritika pronesená v soudní síni Janu Šottovi nestačila. S tím, že Víta Bártu a Jaroslava Škárku nejdříve odsoudil a pak je musel osvobodit, se nesmířil. K rukám ministra spravedlnosti proto nyní posílá podnět na stížnost pro porušení zákona.

  • „Předmětem je odlišný právní názor v několika zásadních otázkách jak procesních, tak hmotně právních,“ vysvětluje soudce Šott.
Jan Šott
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Vzhledem k tomu, že Vít Bárta i Jaroslav Škárka jsou už více než měsíc pravomocně nevinní, rozhodl soudce také o tom, že jim vrátí vše, co jim soud v souvislosti s případem zabavil. Bárta tedy dostane zpět zajištěnou hotovost a Škárka mimo jiné speciální hodinky, na které měl údajně nahrát klíčový důkaz z předání peněz u Víta Bárty doma. Soud však označil nahrávku za podvrh.

„Těší mě, že po dvou letech konečně dostanu peníze od Kristiny Kočí a Jaroslava Škárky. Dám je na časopis Plzeň bez cenzury. Šottovy kroky nemohu komentovat,“ uvedl dnes předseda Věcí veřejných a poslanec Vít Bárta. Nezařazený poslanec Škárka situaci nekomentoval: „Já se k tomu teď nebudu vyjadřovat, protože o tom vůbec nic nevím,“ uvedl pouze.

Rozhodnout musí ministr spravedlnosti

Zda Šottovu podnětu vyhoví a stížnost pro porušení zákona nakonec podá, musí rozhodnout ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Stížnost by posléze posuzoval Nejvyšší soud.

Obvodní soud pro Prahu 5 zprostil Bártu a Škárku viny na konci ledna. Bárta čelil obvinění, že uplácel své stranické kolegy, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve Věcech veřejných. Škárka podle obžaloby úplatek přijal a část peněz také použil.

Předseda senátu Šott tehdy odůvodnil zprošťující rozsudek u Bárty tím, že jeho činy uvedené v obžalobě nejsou trestným činem. U Škárky pak prý nebylo prokázáno, že se skutek, pro který je stíhán, skutečně stal.

Nahrávám video
Události: Soudce Šott podává stížnost
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda bude zřejmě moci regulovat ceny benzinu a nafty, schválila to sněmovna

Vláda bude moci zřejmě od května regulovat ceny pohonných hmot pomocí cenového výměru vydaného jako nařízení vlády. Umožnit jí to má zákon, který v noci na středu ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Vládní předloha reaguje na současný nárůst cen benzinu a nafty v důsledku konfliktu na Blízkém východě. Část opozice zvolený způsob kritizovala a označovala ho mimo jiné za socialismus a návrat k centrálnímu plánování. Nesouhlasila ani se zrychleným schvalováním v režimu legislativní nouze.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Macinka chce znovu otevřít téma přesunu ambasády do Jeruzaléma

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) by rád znovu otevřel diskuzi o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Macinka to řekl v úterý během návštěvy Izraele po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem. Šéf diplomacie židovského státu označil Macinku za přítele a Česko za jednoho z největších přátel Izraele na světě. Macinka se Sa'arem se rovněž poklonili obětem holocaustu v památníku Jad vašem během dne Jom ha-šoa (Den holocaustu a hrdinství).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
před 5 hhodinami

ČT a ČRo mají od příštího roku místo poplatků dostávat peníze ze státního rozpočtu, řekl Klempíř

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) společně s dalšími představiteli vládní koalice představil zákon týkající se zrušení rozhlasových a televizních poplatků. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) dostanou podle Klempíře místo výnosu z poplatků od příštího roku dohromady 7,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Financování bude samostatnou kapitolou státního rozpočtu a bude pravidelně valorizované o inflaci, maximálně o pět procent.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nemá to určovat aparát za zdmi úřadu, řekl Kupka k návrhu vlády na regulaci cen paliv

„Je to opravdu nástroj socialistického plánování, jak jsme to zažili. Ceny přece nemá určovat aparát vlády za zdmi nějakého úřadu. Ceny mají reagovat na reálný vývoj na trhu,“ řekl předseda ODS Martin Kupka k návrhu vlády na regulaci cen pohonných hmot. Kupka sdělil, že lepší volbou je snížení spotřební daně, a připomněl, že jeho strana to navrhla již 10. března, ale kabinet podle něj zaspal. „Je jasné, že se vysoké ceny (paliv) budou promítat dál do cen potravin,“ dodal. Moderátor Daniel Takáč se Kupky v Interview ČT24 zeptal i na vládní návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. „Je potřeba uchránit především nezávislost těchto médií,“ sdělil lídr občanských demokratů.
před 6 hhodinami

Reportéři ČT mapovali, jak náměstci ministrů šíří kremelskou propagandu

Na vlivných i politicky významných postech na některých ministerstvech jsou lidé, kteří se podílejí na legitimizaci kremelské propagandy. Šíří informace ze zdrojů, které jsou podle tajných služeb přímo napojené na Rusko, a jsou tak bezpečnostním rizikem, když otevřeně míří proti českým zájmům. Takovým na Kreml přímo napojeným zdrojům někteří politici také poskytují rozhovory. Reportéři ČT zjišťovali, jak to vysvětlují a co na to jejich nadřízení ministři. Natáčeli Ondřej Golis a Jana Neumannová.
před 8 hhodinami

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
před 11 hhodinami

ÚS vyhověl stížnosti Knížáka, justice musí znovu rozhodovat o rehabilitaci

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka. Justice se musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině. Vazba trvala od 23. října 1974 do 7. února 1975. Za situace, kdy zákon umožňuje dvojí výklad, je zapotřebí zvolit ten, který je ve prospěch rehabilitace a nepřidává ke staré křivdě novou, plyne z nálezu. Jeho vyhlášení se Knížák osobně nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...