Joch: Neměli bychom chování Kaddáfího podceňovat

Praha - Situace v Libyi se neustále vyhrocuje, západní státy už velmi vážně uvažují o zavedení bezletové zóny. Dnes se sejdou ministři obrany Severoatlantické aliance, zítra pak bude jednat mimořádný summit Evropské unie. Včera schválila vláda mandát, se kterým do Bruselu odjede český prezident Václav Klaus. Hostem Interview ČT24 byl poradce prezidenta pro lidská práva a zahraniční politku Roman Joch. Ten ve svém vyjádření zdůraznil, že hlavním zájmem České republiky je, aby nedocházelo k humanitárním katastrofám nebo k masovému zabíjení civilistů v Libyi.

Dle jeho slov bychom měli vyzvat libyjský režim, aby zahájil jednání z opozicí. Ideálním výsledkem jednání by bylo zavedení změn v Libyi, především zastavení násilí a vytvoření nové vlády, která by přinesla smírné kroky k libyjské budoucnosti. „Vzhledem k tomu, že patříme k takzvaným novým zemím EU, věnujeme větší pozornost její východní politice. Stejně tak respektujeme, že ostatní členské země EU mnohem lépe než my rozumí situaci Středozemního moře, a jejich odborné stanovisko respektujeme. Další důraz klademe na lidská práva v mezinárodním aspektu,“ vyjádřil se Joch.

Joch se domnívá, že bezletová zóna v Libyi je jedna z možností, ve kterou může páteční summit vyústit. Vynucení bezletové zóny by ale podle něj znamenalo zahájení vojenských operací. „Naším zájmem je především uklidnění situace a zastavení oněch bojů,“ dodal. Počínání Muammara Kaddáfího vůči svým lidem je pro Evropu neakceptovatelné. Otázkou je, jak moc se má Evropa nebo potažmo západ angažovat ve vnitrolibyjských záležitostech. Zatím převládá umírněné vyčkávací stanovisko, a to hned z několika důvodů. „My nevíme, jaké názory mají lidé, kteří stojí v Kaddáfího opozici. Další problém je v tom, jak by samotný arabský svět vnímal západní intervenci,“ vysvětlil poradce premiéra v oblasti lidských práv a zahraniční politiky. Dle jeho slov je libyjská vláda schopná velmi dobře utajovat informace.

Nahrávám video
Zdroj: ČT24

Je možné, že Kaddáfí, který vládne ve své zemi pevnou rukou, chápe celou situaci mnohem lépe, než ji chápeme my na západě, a ta jeho nabubřelá vyjádření mají nahnat strach opozici. Neměli bychom se uspěchaně domnívat, že je to člověk, který je blázen, může to být velice krvavý a racionální diktátor.

Náš hlavní zájem Joch vidí v tom, aby byly v Libyi zavedeny nové liberálnější režimy, aby byly méně represivní. Zároveň, aby jejich zahraniční politika nebyla aktivně protizápadní. „My musíme sledovat jak naše ideály, to znamená důrazy na lidská práva, tak i naše zájmy. Je mnoho toho, co o arabském světě nevíme. Nevíme, jaké budou sentimenty obyvatel, kdo budou klíčoví hráči, jak se ještě vyvine jejich politika. Proto se domnívám, že nynější západní prostor je zatím umírněný,“ dodal.

  • Interview ČT24 s Romanem Jochem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2383/238254.jpg
  • Roman Joch autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2383/238253.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při srážce autobusu a tramvaje v pražských Záběhlicích utrpělo zranění osmnáct lidí

V pražských Záběhlicích se dopoledne srazila tramvaj s autobusem. Zranilo se osmnáct lidí, z toho dva měli závažná poranění. Záchranáři je rozvezli do nemocnic. Autobus podle policie vybočil z jízdního pruhu a střetl se s tramvají. Příčinu policie vyšetřuje, nevyloučila zdravotní problémy řidiče autobusu.
11:00Aktualizovánopřed 13 mminutami

Protidrogový koordinátor Bém na konci června skončí, nahradí ho Protopopová

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém má na konci června při přesunu agendy z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví skončit ve funkci. Novou národní koordinátorkou pro péči o duševní zdraví a protidrogovou politiku se od července stane dosavadní šéfka vládního oddělení politiky duševního zdraví Dita Protopopová. Obě agendy chce kabinet spojit.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Český diplomat zahynul v chilských Andách

Při výpravě do chilských And zahynul český diplomat, který pracoval na české ambasádě v této jihoamerické zemi. Upozornil na to server iDNES.cz. Čech se při výstupu na jeden z horských vrcholů zranil a nemohl pokračovat. Svou polohu telefonicky oznámil manželce, ale záchranáři našli jeho tělo.
před 1 hhodinou

VideoNikotinové sáčky představují pro teenagery vážné riziko, upozorňuje expertka

Nenápadné bílé polštářky, které se dávají mezi ret a dáseň. Nikotinové sáčky neobsahují sice další škodliviny tak jako cigarety, mají v sobě ale vysoce návykový nikotin a jsou čím dál tím populárnější i mezi dospívajícími. Na ně navíc cílí reklama výrobců a jejich tržby celosvětově rostou, upozorňuje Světová zdravotnická organizace. Nikotin je velmi návykový a zejména u dospívajících je vážně rizikovým faktorem v jejich dalším vývoji, uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Anna Niklová. U dospívajících může nikotin podle ní narušit vývoj mozku, a ovlivnit tak pozornost a schopnost učení a způsobit i nervozitu. Kolem 160 zemí světa navíc nikotinové sáčky bez obsahu tabáku vůbec nereguluje zákonem, v Česku vyhláška prošla v roce 2023. Zakázala například jejich prodej nezletilým a omezila obsah nikotinu v jednom sáčku na množství, které zhruba odpovídá jedné cigaretě.
před 2 hhodinami

Resort financí požaduje přepracování zákona o veřejnoprávních médiích

Ministerstvo financí (MF) požaduje přepracování návrhu zákona o médiích veřejné služby, který připravilo ministerstvo kultury. Současné znění návrhu má velké nedostatky a vytváří mnoho nových problémů, uvedlo MF v připomínkách, které k zákonu vzneslo. Upozornilo také, že návrh neřeší, z jaké rozpočtové kapitoly by Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) měly dostávat peníze.
10:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoPutin rozumí jedině síle, řekl Benda. Macinka doufá ve větší zapojení USA

„(Ruský vládce Vladimir) Putin rozumí jedině síle. Pokud nebude zahnán do kouta, tak nebude jednat. Proto se nejspíš (americký prezident Donald) Trump momentálně soustředí na jiné konflikty než na válku na Ukrajině. (...) Evropa nemá tak cynické vyjednavače, aby zvládala tato jednání ve stylu perského tržiště s notoricky lhajícím Putinem,“ sdělil v Událostech, komentářích člen sněmovního zahraničního výboru Marek Benda (ODS). „Nemyslím si, že je v dohledné době možné, že by Putin mohl být někam zatlačen. Pokud bude válka v současném stavu pokračovat, tak se zahnání do kouta nedočkáme. Doufám ve větší zapojení Američanů do jednání,“ řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Hosté dále probrali nového náčelníka generálního štábu a stav NATO. Diskusi moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

VideoHoráček z kauzy Bulovka navzdory zákazu dál vede firmy, zjistili Reportéři ČT

Podnikatel Tomáš Horáček byl klíčovou postavou kauzy kolem nemocnice Bulovka. Přiznal se ke korupci a policii pomohl rozkrýt další případy. Díky tomu od soudu odešel s mírnějším trestem – musel zaplatit pětimilionovou pokutu, pravděpodobně ale unikl mnohaletému vězení. Soud mu na základě dohody se státním zástupcem zároveň zakázal na sedm let řídit firmy. Reportéři ČT ale získali svědectví a dokumenty, podle nichž toto omezení obchází a v některých společnostech nadále rozhoduje.
před 4 hhodinami

Do Prahy dorazí izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar

Do Česka v úterý přicestuje izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar. Hlavní program čeká ministra ve středu, kdy bude v Praze jednat nejprve s šéfem české diplomacie Petrem Macinkou (Motoristé) a následně i s prezidentem Petrem Pavlem.
05:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...