Hašek si možná nechá post hejtmana i poslance

Brno - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) si možná ponechá funkci hejtmana i poslance. Mandát ve sněmovně získal v květnu díky preferenčním hlasům a už dřív řekl, že do konce června oznámí, kterou z obou funkcí si nechá. Zraje v něm prý rozhodnutí, že bude vykonávat obě, řekl v rozhovorech časopisu Týden a deníku Právo. Haškovi na jihu Moravy uvolnil ruce pád koalice s ODS. Občanští demokraté tlačili na Haškovo rozhodnutí, zda chce politiku dělat na hejtmanství, nebo v Praze, a když ho neoznámil, z koalice vystoupili. Nyní ČSSD jedná o nové s lidovci.

Hašek oba posty zároveň zastával už po předloňských krajských volbách. Tehdy přiznal, že zvládat obě práce najednou je náročné, a ze sněmovny odešel. Nyní věc vidí jinak. „Cítím velkou zodpovědnost k Jihomoravskému kraji, kde ČSSD předloni získala skoro 40 procent hlasů. Ale mám také respekt k 25 000 preferenčních hlasů, tedy druhému největšímu počtu po Karlu Schwarzenbergovi, které jsem dostal v nedávných parlamentních volbách,“ řekl Týdnu. Hašek chce navíc příští rok kandidovat na předsedu ČSSD. Podle něj není možné, aby se pak v případě vítězství chodil na sněmovní dění dívat z balkonu.

Lidovci budou možná trvat na trojkoalici všech tří stran

Haškova slova dnes zčásti potvrdil i jihomoravský předseda lidovců Stanislav Juránek. Křesťanští demokraté podle něj nebudou mít na personálie ČSSD uvnitř možné budoucí koalice žádné požadavky. Haškův názor ohledně slučitelnosti obou funkcí ale nesdílí: „Funkce hejtmana je taková, že ji je třeba vykonávat na 100 procent, to je moje osobní přesvědčení.“ Juránek ale dnes také uvedl, že lidovci budou možná trvat na trojkoalici všech tří stran. Je to podle něj jedna z variant. Trojkoalice by oběma slabším stranám umožnila, aby nejsilnější ČSSD v radě přehlasovaly. Jednáme s KDU-ČSL o dvojkoalici, o žádném jiném modelu, reagoval Hašek.

„Jednání probíhají korektně, my nemáme žádný úmysl personálně zasahovat KDU-ČSL do věcí týkajících se koalice. Stejně tak lidovci jasně deklarovali, že nebudou zasahovat do personálních věcí ČSSD,“ řekl Právu Hašek. Dodal, že šéf jihomoravské KDU-ČSL Stanislav Juránek, který by měl být na kraji jeho prvním náměstkem, bude na podzim kandidovat do Senátu. Hejtman proto nečeká vzájemné kladení podmínek typu, které funkce lze zároveň zvládat a které ne. Juránek ale dodal, že jeho kandidatura do Senátu není zdaleka jistá.

Stanislav Juránek
Zdroj: ČT24