Epilepsií trpí 70 000 Čechů, příznakem může být i zahleděnost

Dnešek je prvním Mezinárodním dnem epilepsie, který má celosvětově pomoci odstranit stigma této nemoci. Tímto chronickým onemocněním mozku trpí v České republice přibližně 70 000 lidí, dalších 160 tisíc zažilo epileptický záchvat nebo s chorobou mají zkušenosti z minulosti. Lékaři už mají k dispozici přípravky, po kterých se záchvaty zmírní nebo úplně zmizí.

Epilepsie postihuje zhruba jedno procento populace, častěji muže než ženy. Může být vrozená či získaná, například po úrazu, blokádě páteře, nádoru či infekci. „Epilepsie můžeme rozdělit na několik typů: vrozené, kde hrají roli genetické faktory, a získané, které vznikají na základě nějakého poškození, kde hraje často roli zánětlivá reakce,“ vysvětlil koordinátor výzkumného programu Akademie věd ČR Jakub Otáhal.

Záchvaty mohou mít různé projevy - od lehkých mrákot a vrávorání až po ztrátu vědomí a svalové křeče postihující celé tělo. „Projevy jsou velmi rozmanité, od subjektivního pocitu pacienta přes projevy, které mohou vypadat jako krátké zahledění, které laik ani nemusí postřehnout. Pak už jsou psychomotorické záchvaty, kdy pacient neví, co se kolem něj děje, nereaguje, může ale dělat automatické věci a pokračovat v činnosti, kterou dělá, ale třeba ji dělat chybně. Nejznámější projev je velký epileptický záchvat, kdy člověk ztrácí vědomí, padá a má křeče,“ vysvětlila lékařka Centra pro epilepsie FN Motol a předsedkyně společnosti EpiStop Jana Zárubová.

Epilepsií v Česku trpí přes 70 tisíc lidí, léky nezabírají více než třetině z nich. „Léčba epilepsie je velice rozmanitá, některé typy se objeví v dětství a časem odezní, jinde lékaři nasadí epileptika a časem může rovněž zmizet a jsou i epileptici, kteří na léčbu nereagují,“ dodal Otáhal s tím, že takoví pacienti pak často podstoupí operaci.

Život epileptikům ztěžuje řada mýtů. Třeba že je to jen jedna nemoc, která se projevuje pouze křečí a pěnou u úst. Naopak dalším významným příznakem je zahleděnost nebo změna chování. „Společnost může epileptikům pomoci tím, že se o té nemoci dozví a zjistí, že to není něco, kvůli čemu bychom měli pacienty vyčleňovat ze společnosti,“ uvedl Otáhal. „I v 21. století řada lidí řadí epileptiky mezi ty, kteří patří do blázince,“ upozornil režisér dabingu Ivan Holeček, který je paciantem s epilepsií.

Nejlepší pomocí při záchvatu je nechat ho spontánně odeznít

Při pomoci v epileptickém záchvatu lékaři nedoporučují křečím nijak bránit, případně epileptikovi vytahovat jazyk – nejlepší podle nich je nechat záchvat spontánně odeznít. „Je třeba podložit hlavu něčím měkkým, co máme při ruce, s člověkem ale nehýbat, ani mu násilím nerozevírat ústa – maximálně lehce zaklonit hlavu a počkat, až záchvat odezní,“ uvádí Jana Zárubová z centra pro epileptologii v Thomayerově nemocnici. Záchranku je vhodné zavolat, pokud záchvat trvá více než pět minut.

Pomoci nemocným s epilepsií teď mohou zdravotníci lépe i díky projektu společnosti EpiStop, která vyrábí náramky, na nichž jsou pomocí USB portu nahrané informace o zdravotním stavu pacienta, lécích, které bere i kontakt na jeho ošetřujícího neurologa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 3 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 11 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 12 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 12 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 15 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 16 hhodinami
Načítání...