Do volebního klání vstoupí Paroubek, Okamura i farmářka Havránková

Praha - Čtvrtou hodinou odpolední vypršela lhůta, dokdy mohla politická uskupení přihlašovat kandidátky pro senátní a krajské volby. Ty proběhnou v pátek a v sobotu 12. a 13. října, ke druhému kolu senátních voleb zamíří voliči o týden později. Nabídka, kterou předložily politické strany, přitom slibuje pestré souboje; na hejtmanství, potažmo do Senátu se chce dostat například někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek (NS-LEV 21), farmářka Ludmila Havránková (VV), šéf vinohradského divadla Tomáš Töpfer (ODS), místopředseda ČSSD Michal Hašek nebo podnikatel Tomio Okamura (nezávislý).

Listiny zaregistroval krajský úřad. Od 13. do 23. srpna budou subjekty vyzvány k odstranění případných chyb vzniklých na kandidátních listinách. Listiny je možné ještě doplnit či jinak upravit. Poté se do 25. srpna uskuteční registrace. Do té doby krajský úřad nezveřejňuje jména jednotlivých kandidátů.

Do krajských voleb se letos přihlásilo sedm desítek politických uskupení, ne všechny ale kandidují ve všech krajích. Při minulých volbách před čtyřmi lety předložilo kandidátky na 60 stran, hnutí nebo jejich koalic, registračním sítem prošlo ale jen 56.

Podzimní volby se týkají všech krajských zastupitelstev, kde dnes bez výjimky drží vládu sociální demokracie, a obhajoba mandátů tak pro ni bude nejnáročnější. Odhadem by ale své kandidáty mohlo vyslat až šedesát stran. Proti postavám ČSSD se postaví mj. Jiří Paroubek, který za své národní socialisty kandiduje na hejtmanský post v Ústeckém kraji, bývalý lidovecký vicepremiér Jiří Čunek na Zlínsku nebo někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jenž by se rád stal hejtmanem Plzeňského kraje. Další muž s ministerskou minulostí, bývalý ministr dopravy Vít Bárta, navzdory očekávání ohlásil, že do čela Plzeňského kraje kandidovat nebude. „Nezbývá než konstatovat, že můj čas ještě nepřišel,“ podotknul na tiskové konferenci VV.

O obsazení míst 27 senátorů zřejmě budou mít zájem minimálně dvě stovky kandidátů, podobně jako tomu bylo v minulých letech. Vedle kandidátů zavedených stran by se do horní komory chtěla dostat i nová nebo nově vzniklá uskupení. O tom, zda a kteří kandidáti splnili podmínky volitelnosti, se rozhodne do dvou týdnů.

Volby 2012:

Náklady na podzimní volby do Senátu a krajských zastupitelstev se budou pohybovat v řádech stovek milionů korun. Poslední krajské volby totiž stály 469 a senátní 56 milionů korun. Právě u senátních voleb se dá předpokládat také nižší zájem voličů. Posledního hlasování do horní komory, které proběhlo v roce 2010, se zúčastnilo 24,6 % voličů. Častěji budou lidé vybírat krajské zastupitele, před čtyřmi lety v krajských volbách hlasovalo 40,3 % lidí. „Zajímavá otázka bude, jestli se zapojí mladší generace, protože při posledních krajských volbách kandidáti nad 50 let tvořili 52,5 procenta, zatímco do 29 let jen 2,5 procenta,“ uvedl místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Témata levice: restituce, škrty a kritika vlády

Politické strany kromě jmen nastiňují i témata, kterými chtějí získat voliče. Sociální demokracie chce za hlavní téma volebního klání zvolit církevní restituce a kritiku vstřícného postoje, který k nim současná koalice zaujímá; sněmovna je totiž silou vládních hlasů odsouhlasila. Dá se proto předpokládat, že volební kampaň, byť třeba neformálně, zahájí nejpozději za týden. Příští středu totiž horní komora, v níž ČSSD drží většinu, vrátí zákon o církevních restitucích sněmovně.

„Církevní restituce budou lidé velmi zvažovat,“ myslí si předseda Senátu a sociální demokrat Milan Štěch. „Pořád jsou přesvědčováni, že se musí utahovat opasky. Z tohoto pohledu (vydaných) 143 miliard korun mínění a názory lidí pochopitelně ovlivní.“

Kritiku vlády Petra Nečase, a tudíž rovněž celostátní témata, chtějí ve volbách využít i komunisté. „Celostátní témata budeme používat. Jde o fungování veřejných financí, o církevní restituce a tohle všechno dopadá i do regionů,“ uvedl poslanec za KSČM Jiří Dolejš.

Témata pravice: Rozpočtová odpovědnost a rozbití starých krajských koalic

Nejsilnější strana na české pravici, občanská demokracie, sází na nové tváře. Tematicky se chce věnovat rozpočtové odpovědnosti. „Občanští demokraté budou na krajské úrovni spolupracovat pouze s těmi subjekty, které budou respektovat rozpočtovou odpovědnost a disciplínu,“ uvedl předseda vlády Petr Nečas.

TOP 09 chce krajskou politiku osvěžit o nová jména a rozbít staré vládnoucí koalice. Úspěchem bude pro stranu jedno hejtmanské křeslo. „Věříme, že společně s TOP 09 se dostaneme do všech krajských zastupitelstev v České republice,“ konstatoval předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Právě TOP 09 se také chystá otevřít téma, se kterým sociální demokraté poslední krajské volby vyhráli, a sice zdravotnictví. Zaměřit se chtějí na hospodaření nemocnic. „Baťova nemocnice v současné době má kumulovanou ztrátu víc než půl miliardy,“ dodává Gazdík, který ve Zlínském kraji kandiduje na hejtmana.

Nejmenší vládní strana LIDEM Karolíny Peake do senátních voleb nezasáhne, o voliče bude usilovat jen v krajských volbách.

VV využívají známé tváře, angažovaly i farmářku Havránkovou

Věci veřejné sází na téma boje proti korupci a chystají se využít známé stranické i mimostranické tváře; v litoměřickém obvodu se o místo v Senátu bude ucházet místopředseda strany Tomáš Jarolím, jeho soupeřem zde bude například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). V Praze bude kandidovat i spisovatelka a kritička současné podoby církevních restitucí Lenka Procházková a režisér Vít Olmer. V Královéhradeckém kraji se pak o hejtmanskou funkci utká statkářka Ludmila Havránková známá letitým sporem o pozemky nutné k dostavbě dálnice D11. 

Podle politologa z brněnské Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka ovšem Věcem veřejným k výraznějšímu úspěchu pravděpodobně nepomůže ani angažmá výrazných osobností. „Jména Procházková a Olmer jsou něčím, co by teoreticky mohlo zafungovat,“ konstatoval. „Problém je, že po kompromitaci profilu Věcí veřejných je šance v senátních volbách u těchto lidí velmi nízká. Větší šanci mají strany, které jsou v tuto chvíli mimo sněmovnu a které netáhne ke dnu balvan skandálů.“

Volební kandidáti:

  • Stanislav Eichler - Odcházející liberecký hejtman chce být senátorem.
  • O post středočeského hejtmana se bude snažit starosta Příbrami a senátor Josef Řihák, za ODS vede kandidátku primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati a za TOP 09 místopředsedkyně strany Helena Langšádlová.
  • Jiří Pospíšil - Občanští demokraté budou mít mezi hejtmanskými kandidáty kromě místních a regionálních politiků odvolaného ministra spravedlnosti Pospíšila. Ten chce vést stranickou kandidátku v Plzeňském kraji. Soupeřem mu bude mimo jiné současný hejtman Milan Chovanec z ČSSD.
  • Za TOP 09 a starostovské hnutí míří do volebních bojů mimo jiné předseda poslanců a šéf STAN Petr Gazdík nebo europoslanec Jan Březina.
  • Jiří Paroubek - Bývalý premiér Paroubek se bude snažit o post v Ústeckém kraji. Chce tak sebrat funkci současné hejtmance Janě Vaňhové (ČSSD).
  • Neparlamentní strany nabídnou i kandidáty do Senátu. K nejsledovanějším kandidátům budou zřejmě patřit bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) v Brně, herci Tomáš Töpfer a Ladislav Županič (oba za ODS), ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), kterého vyzývá mj. bývalý hokejista Jiří Šlégr (NS-LEV 21). Pozornost se upne také na podnikatele Tomia Okamuru na Zlínsku nebo šéfa hasičů Miroslava Štěpána na Náchodsku. V Praze se o zvolení pokouší bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Spisovatel Jáchym Topol, který měl v Praze kandidovat za zelené, nakonec ze zdravotních důvodů odstoupil.
  • Pozornost si zaslouží také Zlínský kraj. S hejtmanem Stanislavem Mišákem z ČSSD se v krajských volbách utkají například šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík či bývalý předseda lidovců a senátor Jiří Čunek. Ten bude ve Vsetíně hájit i křeslo v horní komoře parlamentu.
  • Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek se chtějí stát senátory. Stejně tak další dva dosavadní hejtmani, kteří ale na rozdíl od nich budou v krajských volbách kandidovat. Královéhradecký Lubomír Franc se zkusí prosadit do Senátu v Náchodě, zlínský Stanislav Mišák pak ve Zlíně.