Do vedení Prahy navrhne Svoboda jen nové tváře

Praha - Volební lídr ODS Bohuslav Svoboda, který má vybrat pět zástupců ODS pro koalici s TOP 09, bude do vedení pražské radnice navrhovat jen nové tváře. Řekl to dnes v rádiu Impuls. Podle něj jen tak může ODS dokázat, že se chce změnit. Jedním z těch, kteří by pak mohli usednout v radě společně s TOP 09, bude zřejmě i sám Svoboda.

Pětici možných radních bude Svoboda vybírat do konce týdne. „Neřeknu vám žádná jména, ale budu trvat na tom, aby tam byly jenom nové tváře,“ řekl Svoboda v rádiu. Podle něj si musí ODS uvědomit, jak volby dopadly, a podle toho zareagovat. Svoboda svůj návrh v pondělí předloží ke schválení na společné zasedání regionální rady a zastupitelského klubu. Pokud s ním nebudou členové strany souhlasit, zůstane prý pouze obyčejným zastupitelem.

Bohuslav Svoboda:

„ODS se musí změnit sama, a ne proto, že to chce její možný koaliční partner… Kdyby měnila vizáž jen proto, že ji k tomu nutí jiná politická strana, nebude to fungovat.“

ODS dostala v úterý od vítězné TOP 09 návrh koaliční dohody. Obsazení v radě hlavního města by podle návrhu bylo šest ku pěti ve prospěch TOP 09. Vítězná strana by získala místo primátora, ODS by dostala funkci prvního náměstka. Primátor by pak měl ještě další tři náměstky, jeden by zastupoval ODS a dva TOP 09.

Podle Svobody je počet členů pro jednotlivé strany akceptovatelný, ODS by ale ráda s TOP 09 ještě diskutovala o rozdělení resortů. Občanští demokraté by rádi do koaliční dohody prosadili také jakýsi závazek, že strany ve vedení pražské radnice udělají vše pro to, aby se neměnilo rozpočtové určení daní.

Vítězná TOP 09 v Praze zatím nabídla koalici jen ODS, jednání s ČSSD odložila. Ve hře je ale ještě možná koalice občanských a sociálních demokratů. ODS se totiž i přes nabídku od TOP 09 dohodla, že bude s ČSSD dále vyjednávat. Do pondělka pro ni připraví návrh koaliční spolupráce.