Do kempů už lidé nejezdí jen pod stan. Hledají lepší vybavení i netradiční ubytování

7 minut
Události: Kempy v Česku
Zdroj: ČT24

Češi jsou národem kempařů, táborníci jsou ale stále náročnější. Většině už dávno nestačí místo na stan na zelené louce u rybníka a les. Hledání ideálního kempu obvykle začíná ještě před cestou. Dřív se jezdilo na doporučení známých, dnes podle hodnocení z internetu. Kempy se stále vylepšují, objevují se v nich jurty, chatky na stromech nebo prosklené maringotky.

Kempování se v poslední době výrazně proměnilo. Například co do konstrukce stanů a jejich materiálů. Z těžké bavlny se přešlo hlavně na lehčí umělá vlákna. Oceňuje to i Vladimíra Švarcová. „Stany se proměnily hodně, ten materiál je úplně jiný, jsou lehké. Je to velký rozdíl,“ potvrdila.

Stanovat jezdila hlavně v dětství, letos se ale chystá do Norska. „Chci tam trochu chodit a budu tam jezdit na kole, tak uvažuji o tom, že bych si dala vícedenní trek, a na to potřebuju stan,“ říká.

Těch už ale dnes existuje mnoho druhů, proto je potřeba vědět, jakému účelu bude stan sloužit. Musí nabídnout nejenom ochranu před vnějšími vlivy, jako je vítr a déšť, ale poskytnout dostatek prostoru, odpovídající ventilaci, hlavně jednoduchou stavbu. Základní stan, který vezmu na festival nebo na vodu do našich podmínek, by měl mít podlážku a tropiko s minimálně třemi tisíci milimetry vodního sloupce,“ vysvětluje vedoucí výstavy stanů 4camping Zdeněk Batěk.

Vyšší nároky na vybavení

Nároky se ale nezvyšují jenom u stanů. Vyšší kvalitu a víc možností lidé vyžadují i u kempingového vybavení. Podle jeho prodejců roste obliba dlouhých výletů, takže materiály musí být lehčí a výbava skladnější. Poptávané je lehčí vybavení i na letní festivaly, právě jejich sezona teď začíná.

Výběr podle internetových recenzí

Ne každý chce ale strávit čas v přírodě i s případným nepohodlím, které může klasické kempování přinášet. Proto se kempy stále vylepšují. Suché záchody a společné sprchy s jedním bojlerem, kde rychle dojde teplá voda, už netáhnou.

Kempy dnes nabízejí víc než ohniště a zásuvku pro karavan, každý provozovatel se snaží svůj kemp nějak zpestřit, nalákat širší klientelu. Stále častěji se v nich proto objevují mongolské jurty, chatičky na stromech, prosklené maringotky či středověké stany.

„Nejdůležitější je atmosféra místa, tu hledají lidé víc než informaci, jestli teče teplá voda. A samozřejmě zprávy o tom, jaký je přístup majitele a personálu k hostům,“ říká šéf serveru Dokempu Zbyněk Janyška. Lidé podle něj provozovatelům neodpustí špatně udržovaný areál a už vůbec ne špinavé sociální zařízení. A nepostěžují si pak jen známým, ale napíšou to do internetových recenzí všem.

Stále oblíbenější glamping

Stále větší oblibu si získává i takzvaný glamping, ubytování v lese nebo u vody prakticky s hotelovým vybavením, lednicí, mikrovlnkou, splachovacím záchodem a sprchou.

Dříve byl glamping čistě letní záležitostí, dnes jsou některá místa v provozu po celý rok. „V zahraničí jsou, co se týče glampingu, trochu víc vepředu. Zájem je stále rostoucí. Dokonce se na nás obracejí firmy, které by rády uspořádaly teambuilding,“ uvedl jednatel jedné z firem nabízejících glamping Libor Reinold Babáček.

Na cestovatelském portálu Amazing Places je právě glamping nejvyhledávanějším typem ubytování. „Také roste konkurence a samozřejmě nároky na vybavení v jednotlivých místech,“ potvrdil ředitel webu Václav Vítek. Většinou lidé přijíždějí na víkend. Průměrná cena pro dva se pohybuje kolem osmi tisíc korun.

Kempovat v Česku je možné na skoro šesti stech místech, která nabízejí kapacitu pro padesát tisíc stanů a karavanů. Lidé, kteří preferují spíš chatky, mohou vyrazit do zhruba tří set osad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 10 mminutami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 8 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 12 hhodinami
Načítání...