Do kempů už lidé nejezdí jen pod stan. Hledají lepší vybavení i netradiční ubytování

7 minut
Události: Kempy v Česku
Zdroj: ČT24

Češi jsou národem kempařů, táborníci jsou ale stále náročnější. Většině už dávno nestačí místo na stan na zelené louce u rybníka a les. Hledání ideálního kempu obvykle začíná ještě před cestou. Dřív se jezdilo na doporučení známých, dnes podle hodnocení z internetu. Kempy se stále vylepšují, objevují se v nich jurty, chatky na stromech nebo prosklené maringotky.

Kempování se v poslední době výrazně proměnilo. Například co do konstrukce stanů a jejich materiálů. Z těžké bavlny se přešlo hlavně na lehčí umělá vlákna. Oceňuje to i Vladimíra Švarcová. „Stany se proměnily hodně, ten materiál je úplně jiný, jsou lehké. Je to velký rozdíl,“ potvrdila.

Stanovat jezdila hlavně v dětství, letos se ale chystá do Norska. „Chci tam trochu chodit a budu tam jezdit na kole, tak uvažuji o tom, že bych si dala vícedenní trek, a na to potřebuju stan,“ říká.

Těch už ale dnes existuje mnoho druhů, proto je potřeba vědět, jakému účelu bude stan sloužit. Musí nabídnout nejenom ochranu před vnějšími vlivy, jako je vítr a déšť, ale poskytnout dostatek prostoru, odpovídající ventilaci, hlavně jednoduchou stavbu. Základní stan, který vezmu na festival nebo na vodu do našich podmínek, by měl mít podlážku a tropiko s minimálně třemi tisíci milimetry vodního sloupce,“ vysvětluje vedoucí výstavy stanů 4camping Zdeněk Batěk.

Vyšší nároky na vybavení

Nároky se ale nezvyšují jenom u stanů. Vyšší kvalitu a víc možností lidé vyžadují i u kempingového vybavení. Podle jeho prodejců roste obliba dlouhých výletů, takže materiály musí být lehčí a výbava skladnější. Poptávané je lehčí vybavení i na letní festivaly, právě jejich sezona teď začíná.

Výběr podle internetových recenzí

Ne každý chce ale strávit čas v přírodě i s případným nepohodlím, které může klasické kempování přinášet. Proto se kempy stále vylepšují. Suché záchody a společné sprchy s jedním bojlerem, kde rychle dojde teplá voda, už netáhnou.

Kempy dnes nabízejí víc než ohniště a zásuvku pro karavan, každý provozovatel se snaží svůj kemp nějak zpestřit, nalákat širší klientelu. Stále častěji se v nich proto objevují mongolské jurty, chatičky na stromech, prosklené maringotky či středověké stany.

„Nejdůležitější je atmosféra místa, tu hledají lidé víc než informaci, jestli teče teplá voda. A samozřejmě zprávy o tom, jaký je přístup majitele a personálu k hostům,“ říká šéf serveru Dokempu Zbyněk Janyška. Lidé podle něj provozovatelům neodpustí špatně udržovaný areál a už vůbec ne špinavé sociální zařízení. A nepostěžují si pak jen známým, ale napíšou to do internetových recenzí všem.

Stále oblíbenější glamping

Stále větší oblibu si získává i takzvaný glamping, ubytování v lese nebo u vody prakticky s hotelovým vybavením, lednicí, mikrovlnkou, splachovacím záchodem a sprchou.

Dříve byl glamping čistě letní záležitostí, dnes jsou některá místa v provozu po celý rok. „V zahraničí jsou, co se týče glampingu, trochu víc vepředu. Zájem je stále rostoucí. Dokonce se na nás obracejí firmy, které by rády uspořádaly teambuilding,“ uvedl jednatel jedné z firem nabízejících glamping Libor Reinold Babáček.

Na cestovatelském portálu Amazing Places je právě glamping nejvyhledávanějším typem ubytování. „Také roste konkurence a samozřejmě nároky na vybavení v jednotlivých místech,“ potvrdil ředitel webu Václav Vítek. Většinou lidé přijíždějí na víkend. Průměrná cena pro dva se pohybuje kolem osmi tisíc korun.

Kempovat v Česku je možné na skoro šesti stech místech, která nabízejí kapacitu pro padesát tisíc stanů a karavanů. Lidé, kteří preferují spíš chatky, mohou vyrazit do zhruba tří set osad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 1 hhodinou

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 1 hhodinou

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 3 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 3 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 9 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 10 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 13 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 15 hhodinami
Načítání...