Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude mít méně profesionálních pozorovatelů. Vyžádalo si to ministerstvo životního prostředí. Běžně používané předpovědi tato změna sice neohrozí, z dlouhodobého hlediska se však může zhoršit kvalita dat, která Češi sbírají pro odborníky z celého světa.
ČHMÚ bude mít méně profesionálních pozorovatelů
Profesionální pozorovatelé kromě přímého pozorování zajišťují i provoz nejdůležitějších stanic. Kontrolují naměřené údaje i přístroje a každou hodinu posílají zprávu o stavu počasí. Postupně skončí až třetina z nich.
Například na střeše Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy sledují meteorologové vývoj počasí nepřetržitě od roku 1920. Měření tam bude pokračovat dále, konkrétní údaje už ale zajistí automatické přístroje. Data o celkovém stavu počasí či množství oblačnosti se tam dále sledovat nebudou. „Žádný přístroj nám neřekne, o jaký druh oblačnosti se jedná. Od toho tam je pozorovatel,“ říká meteorolog a profesionální pozorovatel ČHMÚ Milan Karger.
„Nastane pravděpodobně to samé, co nastalo i v Německu, kde na automatická pozorování ale přešli v plném rozsahu. My to v tuto chvíli ještě částečně zajišťujeme našimi pozorovateli,“ sdělil ředitel ČHMÚ Mark Rieder.
„Národní meteorologické služby na celém světě postupně snižují počty pozorovatelů a přecházejí na automatizovaná měření a pozorování. Z pohledu ministerstva životního prostředí zůstává zachovaný požadovaný sběr dat, snižuje se ale nákladovost služby,“ okomentovala mluvčí resortu Veronika Krejčí.
Stanice na letištích zůstanou beze změny
Páteřní meteorologické stanice dodávají klíčová data pro předpověď počasí. Údaje navíc míří i do světových databází a globálních modelů. Méně přesných dat může z dlouhodobého pohledu znamenat menší možnosti pro vědce.
Páteřních stanic je v Česku celkem 38. Plně automatické jsou od začátku čtyři – mimo jiné v Českých Budějovicích nebo na Sněžce. V Plzni a v Ústí nad Labem pozorovatelé skončili už loni na podzim. Na stanicích Praha Karlov, Doksany a Košetice končí letos.
Na dalších čtrnácti stanicích bude pozorovatelů méně a omezí se například noční provoz. Beze změny zůstanou klíčové stanice na letištích nebo u jaderných elektráren.
Vedle profesionálních pozorovatelů ČHMÚ spolupracuje i s pozorovateli dobrovolnými. Ti kontrolují některé menší stanice, na kterých se například měří jen teplota.