Praha - Homeopatie jako alternativní medicína, nebo jen placebo? Podle českých chemiků je správně druhá možnost. U homeopatických přípravků nezjistili ani minimální vliv na lidský organismus. Výsledky publikovali ve studii, kterou otiskl i prestižní americký časopis Journal of the American Chemical Society. Homeopatici jsou ale opačného názoru, jejich přípravky podle nich prokazatelně uzdravují.
Chemici: Vliv homeopatik na lidský organismus je nulový
Homeopatie se prosazuje většinou tam, kde klasická medicína neuspěje. Mají při ní uzdravovat stejné látky, které nemoci způsobují, jen v extrémně zředěné podobě. Podle homeopatů se daná látka jen otiskne do vody, a tím z ní udělá lék.
Právě v tom ale vidí chemici problém. „Dívali jsme se, jak dlouho otisk ve vodě vydrží, a je to asi miliontina miliontiny vteřiny,“ poznamenal Pavel Jungwirth, fyzikální chemik z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Proti homeopatii nic nemá, vadí mu ale, když si půjčuje vědecká vysvětlení.
Psychiatři: Homeopatie je nejrozšířenější příklad toho, jakou sílu může mít víra
Podle homeopata Jiřího Čehovského ale existují stovky klinických studií, které potvrzují, že je homeopatie efektivní. „Je to i ideologický pohled na věc, materialisté říkají, že to nemůže fungovat,“ řekl ČT. Například v Německu, Švýcarsku nebo Velké Británii na homeopatickou léčbu přispívají i zdravotní pojišťovny. Češi si ji ale musí hradit sami.
Podle psychiatrů je homeopatie nejrozšířenější příklad toho, jakou sílu může mít víra. „Je důležité věřit, ale tam je to o to lepší, že tomu věří nejen pacient, ale i doktor. Proto to má tak masivní efekt,“ domnívá se psychoterapeut a psychiatr Tomáš Rektor. Homeopatie se jako alternativní léčebná metoda objevila v Německu na začátku 19. století. Řada léků v té době ještě vůbec neexistovala. Například penicilin se objevil až o sto let později.