Cesta za sny dětí má jméno Heřman Volf

Praha - Vozíčkář Heřman Volf v sedle speciálního kola s ručním pohonem 5. 7. 2012 dovršil čtvrtou a závěrečnou cestu projektu CESTA ZA SNEM s podnázvem „Křížem krážem Evropou na handbiku“. Letošní expedice nazvaná „Cesta za sny našich dětí“ vedla z Prahy až pod vrchol hory Gaustatoppen, severně od norského hlavního města Oslo. Výprava na podporu osmnácti handicapovaných dětí z celé ČR trvala tři týdny, vedla přes pět států a celková délka se vyšplhala na úctyhodných 2076 km.

„Jsem nesmírně šťastný, že se nám podařilo ve zdraví dokončit tak náročnou cestu a splnit, co jsme si předsevzali. Všechny cesty, které jsem absolvoval, byly rozdílné a unikátní, každá z nich mi přirostla k srdci, ale tato, poslední, kdy jsem jel za 18 dětí, byla bezpochyby nejkrásnější,“ říká Heřman Volf. 

Amatérský handicapovaný sportovec dokázal během čtyř let podniknout čtyři velké expedice na speciálním kole, do čtyř světových stran. Letošní cesta - zatím závěrečná - byla složena z 18 etap o průměrné délce 117 km. Každá z etap nesla jméno dítěte, pro které Heřman daný den jel. Organizátoři, v čele s Nadačním fondem Cesta bezpečí, se již od začátku roku snaží vyhledat sponzory pro konkrétní děti a jejich sny. 

Heřman Volf na Cestě za sny / Norsko
Zdroj: ČT24/Mild production

Během šlapání došlo k mnoha krásným setkáním

V dánském Holstebro navštívil Héřu a jeho tým československý pár s pekáčem teplé žemlovky. V Oslo se s vozíčkářem svezli zástupci místního krajanského spolku a doprovodili ho na české velvyslanectví, kde se Heřman pozdravil s panem velvyslancem Lubošem Novým a paní konzulkou Jitkou Jiráskovou. K asi nejzajímavějšímu setkání došlo krátce před cílem. Heřman se svým týmem zabloudil na místa, kde podle plánované trasy vůbec neměl být. Nezbývalo než improvizovat a ubytovat se v místním kempu. Z pana majitele se vyklubal Čech, který byl projektem tak nadchnut, že se ihned rozhodl sponzorovat jedno z dětí…

"Překvapilo nás, že se kolem cesty vytvořila tak úžasná komunita. Jinak se to popsat nedá. Děti, rodiče, přátelé a fanoušci, ale také zástupci firem a nadací, ti všichni s námi a mezi sebou komunikují. Jsme ve spojení na webových stránkách, na facebooku, dělíme se o zážitky, sdílíme fotky, videa, komentujeme jednotlivé události, etapy, stali se z nás kamarádi se společným cílem udělat něco velkého, něco, z čeho budou mít užitek lidé kolem nás," říká Miloslav Doležal, producent projektu.

„Během Heřmanovy cesty se nám podařilo vyjednat finanční i věcné dary pro 18 dětí. Pokryto máme téměř 90 %. Zbývající část se budeme snažit zajistit do konce prázdnin. Jsme vděčni za tuto podporu a ráda bych všem partnerům, donátorům a přátelům touto cestou poděkovala. Drobné věcné ceny máme i pro další děti, které nebyly jmenovitě vybrány, ale určitě na ně také myslíme,“ potvrzuje ředitelka Nadačního fondu Cesta bezpečí Aurin Nedbalová. 

Heřman Volf na Cestě za sny / Norsko
Zdroj: ČT24/Mild production

Přestože výprava vozíčkáře Volfa dojela zdárně do cíle, neznamená to konec letošního projektu. Ba naopak. Připravují se besedy po rehabilitačních ústavech, speciálních centrech, školách, psychiatrických léčebnách, dětských domovech… Motivační přednášky Heřmana Volfa a spoluautora a organizátora projektu Miloslava Doležala jsou určeny všem, kteří se ocitli v nelehké životní situaci, ztrácí naději či víru v aktivní a plnohodnotný život. 

Heřmanovo kolo s ručním pohonem dosáhlo západu, východu, jihu a teď i severu. „Je to konec jedné životní etapy. Něco jsme si předsevzali, šli za tím a dokázali to splnit. Cesta za sny ale nikdy nekončí. Pořád je spousta věcí, které lze dělat. Dokud nás to bude bavit, naplňovat a dokud budeme cítit, že tím pomáháme druhým, budeme dál podnikat bláznivé výlety a plnit lidem sny. Třeba už to příště nebude kolo, třeba zkusíme místo silnice vodu, vzduch, sníh… Kdoví… Možností je spousta,“ říká na závěr amatérský sportovec Héřa Volf.