Česko oceňuje přístup Rwandy k migraci, řekl Pavel při návštěvě země

Česká republika oceňuje přístup Rwandy k možnosti poskytovat útočiště žadatelům o azyl ze zahraničních zemí. Po jednání se svým rwandským kolegou Paulem Kagamem to prohlásil český prezident Petr Pavel, podle něhož by Česko mělo hledat další možnosti spolupráce s touto africkou zemí v řadě oblastí. Kagame vzkázal českým podnikatelům, že jsou zváni do ekonomicky rychle rostoucí středoafrické země.

„Přístup Rwandy není jen konstruktivní, ale i humanitární,“ zhodnotil Pavel po zhruba hodinovém jednání s Kagamem. Rwanda uzavřela dohodu s Británií, která chce do země posílat migranty. O možnosti podobné spolupráce se nyní uvažuje i v Evropské unii.

Česko se podle Pavla v této souvislosti rozhodlo poskytnout milion eur (přes 25 milionů korun) do fondu UNHCR. „Já jsem byl rád, že jsem mohl prezidentu Kagamemu oznámit, že česká vláda hodlá darovat jeden milion euro pro potřeby UNHCR, aby ulevila tlaku, který na rwandské azylové orgány je,“ řekl.

Kagame prohlásil, že Rwanda je ochotna migranty z cizích zemí přijímat, potřebuje však peníze. „Jsme malá země a nemáme mnoho zdrojů. Nemáme peníze, abychom je živili,“ řekl. Oba státníci se přitom shodli, že ve Rwandě mohou mít migranti důstojnější podmínky než v nevyhovujících centrech v přetížených zemích. Proti této spolupráci se však ohrazují některé humanitární organizace, podle nichž není Rwanda bezpečnou zemí.

Podle Kagameho lze rozvíjet spolupráci podle tří scénářů: buď migranti ve Rwandě zůstanou, vrátí se do země původu, nebo budou po úspěšném azylovém řízení přepraveni do zemí, kam se původně chtěli dostat.

Zpravodaj ČT Jakub Szántó o návštěvě prezidenta Petra Pavla ve Rwandě (zdroj: ČT24)

Vyslání sondy na Měsíc i ekologie

Prezidenti jednali zejména o dalších možnostech spolupráce. Rwanda se v posledních letech stává jedním z hlavních českých partnerů na africkém kontinentu. Už v roce 2014 uzavřely obě země dohodu o obranné spolupráci a uskutečnily několik obranně-průmyslových projektů. V současnosti jsou české firmy a organizace ve Rwandě aktivní v oblasti satelitní techniky a vesmírného programu či zdravotnictví.

Zpravodaj ČT Jakub Szántó poznamenal, že Rwanda má velké ambice a v posledních letech se velmi soustředí na rozvoj technologií. „Dokonce její ambice jsou tak velké, že by velice ráda do roku 2030 poslala jako první africká země a jako jedenáctá země této planety svojí vlastní sondu na Měsíc. A právě v tomto ohledu je klíčová spolupráce s českou firmou TRL Space, která se tady v Kigali opírá o univerzitní průzkum a zaměstnává tady řadu odborníků,“ řekl.

Szántó zmínil také výraznou spolupráci Česka a Rwandy v oblasti ochrany životního prostředí – spojuje je například projekt odchovu nosorožců černých v zoo Dvůr Králové nad Labem pro místní národní park.

„Myslím, že naše spolupráce je oboustranně přínosná,“ prohlásil Pavel, který je na své první africké cestě po loňském nástupu do funkce. Otázku možností další spolupráce hodlá otevřít po návratu do Česka, dodal.

Podle Kagameho se nabízí například zdravotnictví. Rwandský prezident zdůraznil, že jeho země v rámci posilování vzájemných kontaktů předloni otevřela ambasádu v Česku.

Rwanda patří k nejrychleji rostoucím africkým ekonomikám, předloni podle vládních údajů hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 8,2 procenta.

Postoj ke konfliktům

Oba státníci se bavili také o otázkách bezpečnosti. Podle Pavla Česko a Rwandu s necelými 14 miliony obyvateli spojuje fakt, že jako malé země mají zájem na geopolitické stabilitě. „Shodli jsme se, že agrese vůči suverénním státům by měla být vždy odsouzena,“ uvedl Pavel, který patří stejně jako česká vláda k výrazným stoupencům Ukrajiny bránící se ruské invazi.

Rwanda stejně jako řada dalších afrických zemí uplatňuje takzvanou pragmatickou neutralitu. Patří však ve srovnání například s některými nestabilními státy subsaharského regionu Sahelu k zemím, kde není vliv Ruska tak výrazný.

Hlavním bodem návštěvy českého prezidenta bude nedělní pieta za až jeden milion obětí rwandské genocidy před třiceti lety.

Načítání...