České zdravotnictví hospodaří s přebytkem – i bez poplatků

7 minut
Reportáž: Zdravotnictví se dostalo do černých čísel
Zdroj: ČT24

České zdravotnictví překonalo krizi a loni poprvé od roku 2008 hospodařilo v černých číslech. Přebytku dosáhlo i navzdory zrušení zdravotnických poplatků a podle čerstvých dat z ministerstva financí si udrželo kladnou bilanci i v prvním pololetí letošního roku.

Přebytek ve výši 2,3 miliardy pro období od ledna do června 2015 je nejlepším výsledkem od posledního předkrizového roku 2008. Tehdy byl ještě o osm a půl miliardy lepší. Ještě v roce 2013 se ale zdravotnictví pohybovalo ve více než miliardové ztrátě, největší (bezmála sedmimiliardový propad) zaznamenalo před pěti lety.

Z krize dokázalo zdravotnictví vystoupit i přesto, že od začátku roku nemusí platit většinu zdravotnických poplatků. Někdejší ministr Leoš Heger (TOP 09) ovšem tvrdí, že „pět miliard ročně (z poplatků) zdravotnictví zcela určitě chybí a bude chybět nastálo, dokud nebudou zrevitalizované.“ Černá čísla si vysvětluje i tím, že se „mírně zvýšila" efektivita systému, například redukcí lůžek.

Ke změně ovšem nejvíce pomohl růst ekonomiky a platů, díky kterému lidé odvádí na zdraví víc peněz. Stát navíc zvýšil platby na děti, důchodce a další své pojištěnce. Průměrný příjem pojišťoven na jednoho klienta přesáhl třiadvacet tisíc korun. Výdaje přitom zůstaly zhruba o dvě stě korun níž. Většinu z nich tvoří pochopitelně samotná zdravotní péče, zhruba tři procenta provozní a další vydání.

Bilance českého zdravotnictví v prvním pololetí
Zdroj: ČT24

Pojišťovny daly na léčbu rekordní sumu

Zdravotní pojišťovny tak mohly vydat na léčení pacientů 232 miliard korun, což je vůbec nejvíc v historii. Je třeba říct, že systém je stabilizován a že pokryl potřeby peněz, které byly v loňském roce,“ uvádí prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Jen české nemocnice tak dostaly minulý rok od pojišťoven o deset miliard víc než v roce 2013. Tento devítiprocentní nárůst jim umožnil poskytnout víc zdravotní péče. „Protože máme ve společnosti mnohem delší dobu přežití, počet pacientů se neustále zvyšuje, a tím se zvyšují i náklady,“ dodává mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož.

To potvrzují i čísla pojišťoven; náklady na péči o zdraví jednoho pacienta meziročně vzrostly o šest procent na 22,5 tisíce korun, přičemž rychlejší nárůst vykazuje lůžková péče (oproti ambulantní). Vedle zmiňovaného stárnutí populace zde hraje roli také zavádění nákladných léčebných postupů včetně nových léků. „K těm nejnákladnějším pacientům patří lidé trpící hemofilií nebo metabolickými poruchami,“ uvádí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Ekonomická bilance českého zdravotnictví 2008-2014
Zdroj: ČT24

Vyšší platy až příští rok

Zdravotnictví by mělo zůstat v plusu i po 1. lednu 2016. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) pro nový rok prosazoval další zvýšení plateb za státní pojištěnce o víc než čtyři miliardy, nakonec na vládě uspěl jen s necelými dvěma. „Chci garantovat, že tyto peníze budou v nemocnicích určeny na platy,“ uvedl na konci června.

Stejně mluvil i šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO): „Domluvili jsme se, že se zařídí úhradovou vyhláškou, aby peníze do platů skutečně šly.“

Chystané peníze představují tříprocentní růst a týkat by se měl všech 16 tisíc nemocničních lékařů a 60 tisíc nemocničních sester - bez ohledu na to, jestli pracují ve státních, krajských nebo soukromých nemocnicích. Letos vzrostl většině zdravotníků základní plat o pět procent, a to hlavně ve státních nemocnicích. Některé krajské a soukromé ale nepřidávaly.

Odbory chtějí víc

Záměr ministerstva ale komplikuje požadavek odborů. Ty chtějí desetiprocentní růst, který by si vyžádal víc než sedm miliard. Argumentují tím, že jen výraznější přidání peněz zabrání odchodu doktorů do zahraničí.

„Náš požadavek na deset procent vychází z toho, že jsme loni dva měsíce nedostali, letos dva měsíce nedostaneme, navíc je potřeba stabilizovat personál, takže desetiprocentní nárůst tarifů je podle nás úplně minimální,“ vysvětlila na konci července předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Češi by se zapojili do obrany země, o službě v armádě však neuvažují

Do obrany země by se byla ochotna zapojit více než polovina lidí, necelá polovina z nich i se zbraní v ruce. Většina Čechů ale neuvažuje o službě v armádě. Vyplývá to z v úterý zveřejněného průzkumu agentury STEM. Čtvrtina populace se vyjádřila pro navyšování výdajů na obranu na tři nebo pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Průzkum se uskutečnil od 12. do 26. června a zúčastnilo se ho 1059 dospělých respondentů.
před 8 mminutami

Nakažený meningitidou je hospitalizovaný. U ostatních vyšetřených se neprokázala

Meningitida nebyla prokázaná u žádného z 97 lidí, které záchranáři v pondělí v noci vyšetřili v ubytovacím zařízení v Roztokách u Prahy. Šlo o preventivní opatření kvůli potvrzené meningitidě u jednoho z ubytovaných zahraničních studentů. Pacient s potvrzenou nákazou je nyní v péči lékařů. „Hygienická služba provedla trasování kontaktů a byly identifikovány tři osoby, kterým byla preventivně nasazena antibiotická léčba,“ řekla hlavní hygienička Barbora Macková.
11:18Aktualizovánopřed 35 mminutami

Záchranáři prověřovali desítky lidí v Roztokách u Prahy. Měli podezření na meningitidu

Záchranáři, policie i hasiči zasahovali v pondělí večer v Roztokách u Prahy kvůli podezření na infekční meningitidu typu B. Zdravotníci vyšetřili 97 lidí. U nikoho z nich se nákaza neprojevila. Na místě působili tři inspektoři provozu, záchranářská posádka a posádka s lékařem, informoval mluvčí středočeské záchranné služby Marek Hylebrant.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Chystá i sešrotování některých vozů. Podle výroční zprávy ČD Cargo, dceřiné firmy státních Českých drah, činil loni průměrný počet zaměstnanců asi 6500.
před 3 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Kde a jak požádat o voličský průkaz?

Každý volič automaticky hlasuje ve volebním okrsku, kde má své trvalé bydliště. Pokud si ale zařídí voličský průkaz, může hlasovat kdekoliv v České republice, případně i v zahraničí na zastupitelském úřadě. Vybírá si pak z kandidátů toho kraje, ve kterém chce volit. Žádat o průkaz je možné osobně i on-line a lidé ho pak nesmí zapomenout přinést k volbám. Web ČT24 připravil přehledné informace o tom, jak si voličský průkaz vyřídit.
před 5 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 5 hhodinami

Obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost, míní Vystrčil

„Osobně jsem přesvědčen, že obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost. Dění v Gaze a vraždění civilistů je potřeba co nejdříve zastavit,“ sdělil v Událostech, komentářích předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj nebyla Praha k podpisu pondělní výzvy k ukončení bojů přizvána kvůli své dlouhodobé pozici podporující Jeruzalém. Podle poslance Jiřího Kobzy (nestr.) by měla být česká diplomacie „více rozkročená doširoka“. Exministr zahraničí Tomáš Petříček podotkl, že je na místě se ptát, zda je teroristické hnutí Hamás relevantním aktérem pro jednání o budoucnosti Gazy. Hosté pořadu moderovaného Barborou Kroužkovou se věnovali také možnému ukončení ruské agrese na Ukrajině.
před 13 hhodinami

Českem se prohnaly bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Linie bouřek začala v pondělí vpodvečer postupovat přes jižní na střední Moravu. Pásmo mířící ze Slovenska prošlo i Zlínským krajem. Na mnoha místech vyjížděli hasiči k popadaným stromům. Pro území východní poloviny Čech, na Moravě a ve Slezsku vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) od pondělních 15:00 do 21:00 výstrahu s nízkým stupněm rizika.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...