Češi jsou se zdravotní péčí spokojení, nejhůř hodnotí prostředí nemocnic

Úroveň zdravotní péče v Česku je podle většiny Čechů na dobré úrovni. Vyplývá to z průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi. Nejlépe lidé hodnotí chování lékařů a sester k pacientům, relativně nejhůř dopadlo prostředí nemocnic a jiných zdravotnických zařízení.

17. vlna projektu Trendy Česka se tentokrát zaměřila na zdravotnictví. Průzkum zjišťoval úroveň léčby v ČR, chování lékařů a zdravotnického personálu a také úrovně technického vybavení nebo prostředí nemocnic. Sociology mimo jiné zajímalo i to, zda se mohou občané podílet na výběru léků, které jim předepisuje lékař.

Hodnocení zdravotnictví v ČR, průzkum agentury TNS Aisa
Zdroj: TNS Aisa

Lékaře hodnotí nejlépe starší lidé

78 procent respondentů hodnotilo celkovou úroveň léčby v Česku jako velmi nebo spíše dobrou. Při detailním zhodnocení dopadlo nejlépe chování lékařů k pacientům, které kladně ohodnotilo 82 procent respondentů. Relativně nejhůř se lidé vyjádřili k prostředí nemocnic. Vyloženě za špatné ho ale považuje jen 19 procent dotázaných.

Nejlépe se na adresu lékařů a sester vyjadřovali lidé nad 60 let. Stejná věková skupina ale naopak nejhůř hodnotila úroveň technického a přístrojového vybavení nemocnic. Mezi příznivci jednotlivých politických stran a hnutí významné rozdíly v těchto otázkách hodnocení nejsou.

Průzkum agentury TNS Aisa
Zdroj: TNS Aisa

Často diskutované téma je množství informací, které lidé od lékařů dostávají. O svém zdravotním stavu se dostatečně necítí být informováno jen 17 procent respondentů. Nejvíce spokojení jsou muži a starší lidé. Tři pětiny dotázaných pak uvedly, že se „určitě“ nebo „spíše“ podílí i na výběru léků, které jim lékař předepisuje.

Výběr léků ovlivňuje lékař, cena i zkušenost

Při výběru volně prodejních léků patří mezi jednoznačně nejčastější a nejdůležitější vlivy, které pacienty ovlivňují, názory a doporučení lékaře nebo lékárníka. Každé z doporučení ovlivňuje nejvíce asi pětinu dotázaných.

Dalších 15 procent lidí dá na svou předchozí zkušenost. Téměř devadesát procent lidí pak uvádí, že má u volně prodejných léků možnost vybrat si z různých alternativ.

Průzkum agentury TNS Aisa
Zdroj: TNS Aisa

Cenu léků vnímá jako nejdůležitější desetina respondentů. Dalších osm procent pak vyslechne doporučení od známých nebo kolegů. Na doporučení lékaře dají více muži a lidé starší 60 let. Ti starší se pak častěji rozhodují také podle ceny. Ženy naopak více než ostatní ovlivňuje předchozí zkušenost.

Dalším významně diferencujícím faktorem je ekonomický status. Lidé ekonomicky neaktivní se častěji rozhodují na základě doporučení lékaře a také podle ceny. Cena je rovněž důležitým faktorem pro lidi se základním vzděláním.

Průzkum agentury TNS Aisa
Zdroj: TNS Aisa
  • Aktuální průzkum pro ČT v rámci pravidelného projektu Trendy Česka provedla společnost TNS AISA. Sběr dat probíhal ve dnech 19. 9. až 25. 9. 2015. Náhodným výběrem byl získán reprezentativní vzorek 1200 rozhovorů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Po 16:30 už mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že je požár téměř uhašený. Okolnostmi události se bude zabývat i policie.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 2 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 10 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 11 hhodinami
Načítání...