Cena není odpovídající, tvrdí analytik. Omnipol ale předražení odmítá.

Praha – Zástupci firmy Omnipol dnes prohlásili, že v případě vojenských dopravních letadel CASA nelze určit obvyklou cenu letounu, a tudíž ani není možné tvrdit, že nákup strojů byl předražen. Firma Omnipol figuruje v nákupu letounů jako zprostředkovatel. Posudek firmy American Appraisal, o nějž policie opírá žádost o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání, vychází z veřejných zdrojů a ty mohou být podle tvrzení Omnipolu zavádějící. Její generální ředitel Michal Hon znovu vyzval odpovědné orgány ke zveřejnění posudku, aby o něm bylo možné vést diskusi. Podle slov zbrojního analytika Jaroslava Štefce ve Studiu ČT24 lze cenu odvodit i z veřejných zdrojů. Štefec také konstatoval, že CASA nabízela letouny české armádě za nižší cenu, než za jakou je nakonec ČR koupila poté, co do celé zakázky vstoupil Omnipol a někteří lidé z ministerstva obrany.

Starší typ C-235 je sice pro civilní účely používán, je ale méně výkonný než C-295M, který koupilo ministerstvo obrany, uvedl Hon. Podle analýzy, kterou pro policii vypracovala společnost American Appraisal, stát údajně při nákupu letadel CASA utrpěl škodu 658 milionů korun kvůli tomu, že nákup byl předražen. Omnipol, který obchod zprostředkoval, se již dříve proti tomuto tvrzení ohradil.

Ředitel firmy American Appraisal podle Hona včera na stránkách Mladé fronty Dnes uvedl, že při výpočtu částky 658 milionů korun vycházeli mimo jiné z civilní verze letounu C-295. „Taková verze neexistuje, letoun C-295 je od začátku vyvinutý jako vojenský letoun. Pouze vychází z jiného letounu, který se jmenuje C-235 a má úplně jiné rozměry, jiné charakteristiky a jiné motory,“ upozornil ředitel Omnipolu.

Generální ředitel firmy Omnipol Michal Hon
Zdroj: ČT24

Hon také uvedl, že o nákupu letadel CASA nejednal přímo s tehdejší ministryní Parkanovou. Nebyl k tomu podle něj důvod. „Mými partnery byli buď odborní funkcionáři letectva, respektive armády, nebo zodpovědní funkcionáři a úředníci ministerstva obrany,“ řekl. O kontraktu prý jednal s tehdejším náměstkem pro vyzbrojování Jaroslavem Kopřivou a ředitelem vyzbrojovací sekce Jiřím Staňkem. Rozhovorů se podle něj účastnili i Martin Barták a Jan Fulík.

V kauze byl obviněn i Jiří Staněk - a proti obvinění už podal stížnost. Jaká byla role tehdejšího prvního náměstka Martina Bartáka, který se den po podpisu smlouvy stal ministrem obrany, není zatím jasné. Policie ho už vloni obvinila v souvislosti s údajnou korupcí při jiné armádní kauze - nákupu Tater.

Zástupci Omnipolu se zastavili také u tématu hrubé marže, která za zprostředkování nákupu letadel CASA prý činí k dnešnímu dni 85 milionů korun. Hon popřel, že by Omnipol ze zakázky utržil stamiliony, jak informovala některá média. „Nedostali jsme provizi ani 890 milionů, ani miliardu,“ řekl novinářům Hon. „Stav tohoto obchodního případu, hrubé marže, kterou k dnešnímu dni Omnipol má, je 85 milionů korun,“ doplnil.

Premiéra Petra Nečase (ODS) názor Omnipolu nepřekvapil: „Oni samozřejmě tento obchod, jehož jsou integrální součástí, hájí. Asi těžko můžeme očekávat, že by připustili, že tam bylo něco v nepořádku.“

Letouny byly předražené, soudí zbrojní analytik Štefec

„Za tři letouny rozhodně ta cena odpovídající není. Verze letounu C-295 M byla na stránkách CASA nabízena, pokud vím, zhruba dva roky před nákupem letounů Českou republikou přibližně za 22 milionů dolarů a bylo to v dané verzi C-295 M… Cena z veřejných zdrojů se dá odhadnout,“ prohlásil v reakci na stanoviska Omnipolu zbrojní analytik Jaroslav Štefec.

12 minut
Zbrojní analytik Jaroslav Štefec ve Studiu ČT24
Zdroj: ČT24

Cenu obvyklou na trhu podle něj lze zjistit na základě konkrétních analýz či oslovením firmy. „Já vím, že firma CASA učinila resortu obrany konkrétní nabídku, která se pohybovala kolem těch 23 milionů za letoun ještě předtím, než do celé operace vstoupila firma Omnipol a vedení resortu obrany,“ uvedl Štefec pro ČT24.

Letadla CASA nakoupila armáda v roce 2009, za tři stroje zaplatila 3,5 miliardy korun. Čtvrté letadlo se vyměnilo za 5 bitevníků L-159. Mimo smlouvu je navíc nestandardně tříletý servis za 700 milionů. Jedna česká CASA měla létat nad Afghánistánem už vloni. Pokud španělské stroje projdou vojskovými zkouškami, do afghánské mise se zapojí zřejmě v roce 2013.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 24 mminutami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
09:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 3 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 3 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
11:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
14:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 6 hhodinami
Načítání...