Bratranci Barešovi - 40 rukojmí v rukou teroristů

Pomezí nad Ohří - Hraniční přechod do západního Německa v Pomezí 23. května 1978. Po setmění se k přechodu státní hranice blížil černožlutý autobus Škoda, patřící JZD Modletice. A v něm tři muži, kteří puškami mířili na devětatřicet vyděšených gymnasistů z Říčan u Prahy -  Robert (22), Václav (20) a Milan (26) Barešové studenty unesli před necelými dvěma hodinami. Jejich útok byl překvapivý a cíl splnil – čtyřicet rukojmí v rukou teroristů dějiny Československa ještě nezažily. Případ nakonec skončil záchranou všech dětí, řidič autobusu a jeden z únosců akci nepřežili. Proces s únosci následoval brzy po incidentu a skončil exemplárními tresty. V září 1978 plzeňský krajský soud vynesl za obecné ohrožení a další trestné činy rozsudek smrti nad Robertem Barešem (popraven byl 6. prosince 1979), Václava Bareše soud poslal na 25 let do vězení. Odvolací soud na verdiktu nic nezměnil.

Odpovědnost pohraničníků soud tehdy neřešil, měl údajně za prokázané, že střelbu zahájili Barešovi a že řidiče zabil Milan Bareš. Když byla v roce 1992 z popudu tehdejší ministryně spravedlnosti Dagmar Burešové odstartována revize procesu, ukázalo se, jak byla komunistická justice nemírně tvrdá. Soud tresty změnil - Václav Bareš dostal namísto pětadvaceti „jen“ jedenáct a půl roku, takže šel hned na svobodu. Ani polistopadové soudy ale neprokázaly, zda smrt řidiče autobusu způsobili Barešovi, nebo jej zasáhla střela pohraničníků.

„Byla to klukovina, bláznivina, byli jsme mladí. Nikoho bychom nezabili, nechtěli jsme nikoho zabít. Věřili jsme, že se na Západ dostaneme.“ 

„Z osobního auta jsme slyšeli megafon. Že prý k nám mluví generálporučík Šádek. A slíbili nám bezpečný průjezd, když propustíme studenty. Prý si můžeme nechat řidiče.“ 

„Najednou slyším řidiče, jak říká, že proti nám jede nějaký tank. Ve skutečnosti to byl obrněný transportér. Stál napříč přes silnici. A vtom ji ten řidič dostal. Padl na volant. Začali palbu, my jsme leželi na zemi. Vystříleli snad tři zásobníky. Já jsem dostal čtyři zásahy, měl jsem poraněnou páteř, ruku, rameno.“

A jak se to vlastně seběhlo?

Bratranci Barešovi se živili u kolotočů a postupem času získávali pověst obzvlášť nebezpečných recidivistů - Milan měl právě 23. května nastoupit k výkonu svého čtvrtého trestu. Jenomže všichni tři se rozhodli, že zůstanou pospolu za každou cenu. „Ale aby nám to vyšlo, musíme pryč, do svobodného světa. Už jsme o tom mluvili mockrát, ale teď, když to mělo na Milana zase spadnout, jsme se rozhodli, že už nic odkládat nebudeme,“ řekl později u výslechu Robert Bareš. 

Od samého počátku jim bylo jasné, že přechod přes zelenou hranici nezvládnou, proto se rozhodli, že k cestě do Německa použijí zajatce. Zbraně si opatřili vyloupením hájovny nedaleko Sokolova a autem dojeli až k autokempinku za hrází Jesenické přehrady. Ze silnice do kempu odbočil autobus plný dětí. A náhle bylo rozhodnuto. Trojice bratranců neváhala, vtrhla do autobusu a kdosi z nich vypálil do vzduchu pár ran. U benzinové stanice vysadili studenta, který vzkázal policii, aby uvolnila hraniční přechod v Pomezí. Jinak prý únosci svoje rukojmí postupně postřílejí. 

Po vyhlášení bojového poplachu pohraničníci celý prostor celnice v Pomezí okamžitě vyklidili. Hlídky pohraničníků zalehly a dokonale se zamaskovaly. Pak následovalo mučivé čekání. „Střelbu zakazuji, ať se děje, co chce,“ rozkázal velitel. „Všechno je třeba podřídit záchraně dětí.“  Nakonec se ale střílelo, únosci vypálili z autobusu několik ran. Robert Bareš poté zopakoval požadavek celé trojice – otevřít hranici, uvolnit průchod, nestřílet, jinak začnou zabíjet rukojmí. 

Vyčerpávající jednání se táhla několik hodin. Nakonec velitel zásahu svolil – únoscům otevře závoru, která pro mnohé znamenala volnou cestu do Německa. Před tím ale oni musejí propustit všechny děti. Autobus před závorou přibrzdil a dětem se podařilo vyskákat ven. Pak motor nabral obrátky a v rozbitých oknech se na okamžik objevily rozesmáté obličeje únosců. Nicméně únosci netušili, že skutečná hranice byla až o několik set metrů dál – únoscům přehradil cestu obrněný transportér a zvenku se ozvala výzva, aby se únosci vzdali. Řidič nakonec akci zaplatil životem, stejně tak přestřelku nepřežil jeden z bratranců – Milan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna schválila školskou novelu

Financování nepedagogických pracovníků jako školníků uklízeček či kuchařek zřejmě bude od příštího roku převedeno ze státu na obce a kraje jako zřizovatele škol. Financování školních psychologů a speciálních pedagogů má zase být ze státního rozpočtu. Ve sněmovně to ve středu prosadila vládní koalice přes odpor opozičních hnutí ANO a SPD. Novelu školského zákona nyní posoudí Senát.
09:02Aktualizovánopřed 1 mminutou

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 4 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům emailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 13 mminutami

Žalobce žádá o zpřísnění trestů pro Peltu a Kratochvílovou

Státní zástupce Ondřej Trčka v odvolání navrhl, aby soud zpřísnil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi a někdejší náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové tresty, které dostali za zmanipulování sportovních dotací resortu školství. Peltovi uložil prvoinstanční trestní senát vězení na 5,5 roku, Kratochvílovou potrestal šesti lety. Podle žalobce jsou tresty na samé spodní hranici a žádá, aby je odvolací senát zvýšil na šest a šest a půl roku.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 8 hhodinami

Klíčové je přežít první dny. Projekt radí, jak překonat krizové situace

Přírodní katastrofa, válečný konflikt nebo výpadek elektřiny. Nový projekt s názvem Corty má lidi naučit, jak přežít prvních dvaasedmdesát hodin. Spolupracovali na něm odborníci z řad psychologů, vyjednavačů, záchranářů a členů zásahových jednotek. Podle nich je totiž připravenost na mimořádné události nedostatečná. Ministerstvo vnitra zase chystá adaptaci finského modelu „72 hodin“, jehož součástí budou informační brožura a kampaň. Připraveny by dle resortu měly být do konce léta.
před 15 hhodinami

Poslanci podpořili rozšíření pravomocí České národní banky

Česká národní banka zřejmě získá víc pravomocí při dohledu nad bankovním trhem. Počítá s tím vládní předloha, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Předtím poslanci zrychleně schválili také povinné shromažďování zveřejněných informací v rámci Jednotného evropského přístupového místa (ESAP). Program schůze zákonodárci schvalovali skoro pět hodin. Jednání přerušili po 20:00.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 16 hhodinami
Načítání...