Bít, či nebít?

Praha – Škoda každé rány, která padne vedle, říká se někdy o výchově dětí. Někteří rodiče by naopak na svého potomka ruku v životě nevztáhli. Zkušenosti dětí i dospělých přináší nový dokument České televize s názvem Bít a nebít. Zhlédnout ho můžete v neděli 6. dubna od osmi hodin na Dvojce.

6 minut
Tělesné tresty dětí - ano, či ne?
Zdroj: ČT24

Výchovný výprask má v tuzemsku tradici. Podle průzkumů až tři čtvrtiny matek a otců pohlavek nebo lehké plácnutí jako trest schvalují. Evropská unie ovšem chce fyzické trestání dětí plošně zakázat - nejen v Česku, ale i v dalších členských zemích. 

  • „U nás přetrvávají kulturní vzorce z dob Marie Terezie. Lidé pokračují v rodinné tradici a ta facka je pro ně něčím, co k výchově patří.“ (psycholožka Václava Masáková)

Například ve Francii platí podobná pravidla jako u nás, státy na severu Evropy jsou na rodiče přísné. Jako vůbec první na světě zakázalo tělesné tresty jak na školách, tak i v rodině v roce 1979 Švédsko. Následoval zbytek Skandinávie a také Německo - i když v praxi se před soud dostanou jen rodiče, které dítěti způsobí fyzickou újmu.

Britské právo fyzické týrání postihuje už skoro 150 let; tělesné trestání rodičům ale nezakazuje - pokud nepřesáhne únosnou míru. Tzv. Popelčin zákon by pak měl přísně trestat psychické týrání dětí, a to až desetiletým vězením. V Belgii jsou tělesné tresty tabu ve školách, v rodinách ale zakázány nejsou. 

Zavést právo dítěte na nenásilnou výchovu do zákona už před lety chtěla někdejší ministryně Džamila Stehlíková, veřejnost se jí ale příliš přesvědčit nepodařilo a nesouhlasili ani soudci - podle nich by stát neměl zasahovat v takové míře do rodinného života. 

Džamila Stehlíková, bývalá ministryně pro menšiny a lidská práva

„To, že… velice často hranice mezi tělesným trestem a týráním je tak tenká, že obvodní soud to považuje za týrání, zase soud nejvyšší v tom týrání nevidí - a jak se má v tom vyznat běžný rodič? On se rozmáchne a pak dítě skončí s traumaty a velice často právě to, že neodhadne svoji sílu, vede k tomu, že my máme nejvyšší počet týraných dětí v Evropě, až čtyřicet tisíc ročně.“

Zdroj: stránky političky

Tolerance tělesných trestů
Zdroj: ČT24

Tenká hranice mezi trestem a týráním

Podle sociálních pracovníků je ale někdy těžké určit, co je ještě trest, a co už týrání. České soudy řešily už třeba případ matky, která vzala na svého hyperaktivního syna dvakrát vařečku (více zde). Za týrání svěřené osoby dostala nejprve podmínku, Nejvyšší soud pak ale verdikt zrušil s tím, že o týrání nejde. Pokud dospělý ubližuje malému dítěti, které to, co se mu děje, nedokáže přesně popsat, je složité i prokazování. Své o tom ví i zlínská policistka Jana Chmelová, který pomohla rozplést kauzu týrání dětí v dětském domově ve Zlíně. Důkazy o týrání ze strany jedné vychovatelky nebylo snadné získat – malé děti ještě neuměly mluvit a ty starší se vychovatelky bály. Pomohly až důmyslně nainstalované kamery a Chmelová získala za svůj citlivý, ale důkladný postup ocenění v anketě Policista roku. Více se dočtete ZDE.

  • Podle Světové zdravotnické organizace denně v Evropě umírají tři děti kvůli týrání. Počet dětí, které jsou zneužívány psychicky nebo fyzicky, je ještě mnohem vyšší. V České republice zažívá týrání a zneužívání podle některých odborníků až 40 000 dětí ročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 2 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 3 hhodinami

Děti na táboře zažívají výcvik jako v armádě

V Žítkové v Bílých Karpatech podstupuje třicet dětí ve věku od devíti do třinácti let výcvik jako v armádě. Děti si tábor, který má zázemí na někdejší armádní základně, pochvalují. Běžný den táborníků začíná hlasitým budíčkem a nástupem na rozcvičku. Přes den děti například cvičí na opičí dráze či v zákopech, učí se také základy první pomoci či topografie.
před 3 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 11 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...