Bez soudu kulka do týlu. Zastřelené Němce v Roztokách se dodnes nepodařilo identifikovat

Mimořádný ohlas vyvolaly v České republice i v Německu unikátní záběry z konce dubna 1945, na nichž obyvatelé Roztok u Prahy pomáhají vězňům z transportu smrti. Po povstání, do něhož se místní rovněž zapojili, obcí prošly stovky německých válečných zajatců. Devětadvacet z nich, aniž by stanuli před řádným soudem, bylo na základě rozhodnutí Revolučního národního výboru 10. května zastřeleno. Z popravy se po únorovém převratu stalo tabu.

Na konci války projevili Roztočané mimořádný soucit i chrabrost. Na nádraží zastavil vlak, který mířil z koncentračního tábora v Litoměřicích pravděpodobně do Mauthausenu. V něm se tísnily čtyři tisíce lidí, namnoze trpící tyfem, úplavicí a dalšími nemocemi.

Nejenže se vlak ve městě díky přednostovi stanice Janu Najdrovi podařilo zdržet, a tudíž i poskytnout trpícím nejnutnější pomoc, lidé k vlaku za přítomnosti německých vojáků hromadně nosili vodu a jídlo, od čehož je neodradil ani zbídačený stav infekčních vězňů. V chaotické situaci se navíc povedlo některé vězně osvobodit a schovat v sirotčinci v provizorním lazaretu.

Projevy roztocké kuráže pokračovaly, v obci žila řada stoupenců i členů odboje. Když 5. května propuklo Pražské povstání, obyvatelé městečka pár kilometrů na sever od Stověžaté se okamžitě zapojili. Nejprve zpacifikovali německé posádky, které se v obci nacházely, a vyrazili na pomoc severním čtvrtím Prahy, kde výrazně pomohli povstalcům. Někteří při tom obětovali život.

Zajatá německá posádka jde roztockou Nádražní ulicí. Květen 1945
Zdroj: Fotoarchiv Středočeského muzea v Roztokách u Prahy

Ale ani tím dramatické události neskončily. Do Roztok totiž z opačného směru, ze severu Prahy, přiváželi německé zajatce, kteří pak putovali do dalších zajateckých táborů. Celkem obcí prošlo více než pět set válečných zajatců a k tomu další půltisícovka civilistů německé národnosti a českých kolaborantů.

„K většině zajatců se chovali naprosto korektně,“ popsal jednání Roztockých historik Jiří Plachý. Na základě „zpravodajského výběru“, jehož kritéria nejsou přesně známá, však bylo z tisícovky Němců odděleno devětadvacet jedinců, na něž zřejmě padlo podezření ze členství v SS či jiných nacistických složkách, vysvětlil Plachý, který o událostech publikoval článek v historické revue Paměť a dějiny vydávané Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Rozsudek nerozsudek

Muži byli střeženi ve sklepeních v Tichém údolí, které spojuje Roztoky se Suchdolem. Archivní fotografie zachycuje zajatce v oblečení s na prsou našitými hákovými kříži, které byly patrně urvány z nacistických vlajek. „Každou hodinu je vyváděli ven a dostali výprask,“ svěřil se publicistovi Ladislavu Kantorovi pamětník Miroslav Dudák, v době líčených událostí dvanáctiletý.

„Poslední bylo, že byli odvezeni do háje, kde si museli vykopat hrob a byli postříleni,“ vybavil si Dudák. O exekuci tehdy rozhodl Revoluční národní výbor. Historik Plachý k tomu poznamenává, že orgán neměl pravomoc popravu (či daleko spíš vraždu) nařídit a „rozsudek“ nenesl znaky právního charakteru – vinní v něm nejsou jmenovitě uvedeni, namísto konkrétních přečinů byli odsouzeni za „odporné činy“ a „mravní zhovadilost“.

Německý zajatec s hákovým křížem na prsou vychází ze sklepa v Tichém údolí. U vchodu stojí muž v civilu, nad ním muž v uniformě a s puškou v ruce
Zdroj: Fotoarchiv Středočeského muzea v Roztokách u Prahy

„Jako vysoce pravděpodobné se zdá, že žádné soudní jednání neproběhlo a uvedený dokument byl vyroben pouze proto, aby kryl masakr,“ připouští dokonce Plachý a dodává, že dodnes se s jistotou neví, kdo konkrétně vraždu nařídil ani kdo ji vykonal. Zdůraznil ale, že nešlo o spontánní akt násilí lidí, kteří by vzali spravedlnost do vlastních rukou a rozhodli se na Němcích mstít za útrapy války.

Z celkem 29 zastřelených se podařilo identifikovat pouze tři muže: osmnáctiletého německého vojáka Herberta Böhma, roztockého kolaboranta Josefa Hrubého a Josefa Haunolda-Uhlíře, který se za války vydával za spolupracovníka Gestapa. Kdo byli další z usmrcených, se dodnes nezjistilo.

Nelze pochybovat o tom, že mnozí z těchto lidí si smrt za své válečné zločiny zasloužili, faktem ale zůstává, že byli zastřeleni civilisty po skončení války, prakticky anonymně a bez soudu.
Stanislav Boloňský
publicista, pedagog a bývalý starosta Roztok

Pohřeb semdesát let po válce

Dva roky po válce, v létě roku 1947, se dvacet devět kulek začalo vyšetřovat. Historik Plachý vysvětlil, že v té době se o poválečném násilí relativně otevřeně hovořilo a někteří strůjci nejbrutálnějších excesů, k nimž docházelo na mnoha místech nejen v Čechách, dokonce stanuli před soudem.

V Roztokách však příčinou zahájení procesu nemusela být pouze touha po spravedlnosti, ale také zápach, který se z masového hrobu linul směrem k Suchdolu. Právě jeho obyvatelé po exhumaci a řádném pohřbu volali, dost možná právě z pragmatických důvodů.

Po nástupu zločineckého komunistického režimu v roce 1948 se masové hroby v Tichém údolí staly tajemstvím, o němž se na veřejnosti nemluvilo. Tabu nebylo prolomeno ani po revoluci v roce 1989. K exhumaci kostí zemřelých došlo až v roce 2015, sedm dekád po skončení války. Ostatky popravených byly uloženy na německém válečném hřbitově v Chebu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde taky déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 4 mminutami

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 4 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 5 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 13 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...