Armáda odstraňuje plot kolem radarové kóty v Brdech

Míšov - Vojáci začali odstraňovat ostnatý plot kolem „radarové“ kóty 718 ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Asi tříkilometrový zátaras ze žiletkového drátu, takzvané concertiny, vojáci postavili před rokem. Udělali tak poté, co ukončili šestitýdenní protiprávní pobyt aktivistů hnutí Greenpeace na kótě, kde měl stát americký radar. Starostové brdských obcí se teď bojí, že k nim nedorazí peníze, které jim Topolánkova vláda jako kompenzaci za umístění radaru slíbila. Rozjeli už totiž řadu projektů, například nové vodovody a kanalizace. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa ale naznačil, že starostové mohou být klidní a peníze dorazí v plné výši.

O odstranění zátarasu rozhodl minulý týden, krátce po svém jmenování, nový ministr obrany Martin Barták. Podle něj už není nutný, Odstraňování tří kilometrů zátarasu vystavěného do výšky asi 1,5 metru potrvá 15 vojákům několik dní.

Na místo dnes kromě novinářů a vojáků proniklo také 6 aktivistů Greenpeace s lahví sektu na oslavu a s pracovními rukavicemi, aby prý mohli vojákům nabídnout pomoc, poznamenal šéf české Greenpeace Jiří Tutter. Protiprávní vstup aktivistů, kteří do prostoru prošli bez povolení, zadokumentovala vojenská policie a předá věc k přestupkovému řízení.

Reportáž Karla Vovesného (zdroj: ČT24)

Američtí a ruští vědci považují případný radar za neúčinný

Nezávislá organizace EastWest Institute se sídlem v New Yorku tento týden zveřejnila společnou analýzu amerických a ruských vědců, podle níž by protiraketový štít na území Polska a ČR byl neúčinný. Podle zprávy by rozmístění amerického štítu nepřineslo spolehlivou obranu proti eventuálnímu íránskému útoku, ačkoli je právě pro takový případ míněn.

Závěry zprávy by ještě více mohly ochladit nadšení administrativy prezidenta Baracka Obamy pro plán jeho předchůdce George Bushe vybudovat v Polsku silo s deseti protiraketovými střelami a v Česku radarovou základnu. Americká strana o projektu hovořila jako o ochraně proti státům, jako jsou Írán nebo Severní Korea. Obamova administrativa zatím v projektu pokračuje, ale uvedla, že je otevřena diskusi na toto téma.

Vojenský prostor v Brdech
Zdroj: ČT24
Vydáno pod