Vzácný obraz se do Staré Vody vrátil po 55 letech

Stará Voda – Do kostela svaté Anny ve Staré Vodě u Libavé vrátili skauti repliku barokního díla z roku 1700. Poprvé ji mohli obdivovat bývalí příslušníci Pomocných technických praporů. Takzvaní černí baroni se účastnili mše svaté pod vedením moravských biskupů. Obraz se vrátil do Staré Vody po 55 letech.

Zástupce vedoucího skautského střediska Velký Týnec Jan Pečínka uvedl, že obraz se nafotil na 24 snímků, které se následně zpracovaly na počítači. Farář Vladimír Ziffer dodal, že se jedná o jedinou součást původní výzdoby. Oltářní obraz zobrazuje Pannu Marii, ke které přicházejí poutníci. Autorem je italský mistr Carlo Passano.

Originál, který měl několik zásahů od kulek, byl od roku 1956 v Kroměříži. Později jej odborníci zrestaurovali. Kvůli špatným podmínkám v kostele jej ale památkáři nedovolili vrátit zpět. Takzvaní pétépáci z celé republiky se setkali již pošestnácté. Byli také u toho, když obraz vysvětil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Reportáž Martiny Vysloužilové (zdroj: ČT24)

Kostel se lidem otevírá jen několikrát do roka. Ti, kteří by chtěli repliku obrazu co nejdříve vidět, mají možnost v červenci, kdy se bude konat Anenská pouť.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...