Ve Zlíně si dnes připoměli odkaz Tomáše Bati

Zlín - Ve Zlíně si dnes příbuzní, spolupracovníci i političtí představitelé připomínají odkaz Tomáše Bati. Setkání probíhá den před jeho nedožitými 94. narozeninami. Podnikatel a nositel jména, se kterým je město Zlín neodmyslitelně spjato, zemřel 1. září v Torontu, kde byl i pochován.

V areálu Univerzitního centra se dopoledne sešlo na 350 pozvaných hostů. Setkání se zúčastnila i Baťova manželka Sonja, dcery a syn s manželkou. Českou politickou scénu reprezentovali místopředsedové vlády Jiří Čunek a Petr Nečas. Dorazili také představitelé města a kraje, firmy Baťa či kanadský velvyslanec. Pozvání přijali také Baťovi přátelé, spolupracovníci a pamětníci.

Při téměř dvouhodinové akci vystoupila celá řady řečníků, vzpomínali hlavně na Baťův smysl pro humor a jeho vitalitu. Pietní shromáždění provázela cimbálová muzika Hradišťan.

„Když jsem mu poprvé operoval oči, hned po zákroku se usadil na stoličku a začal si zavazovat tkaničku. Přítomným novinářům pak řekl, že si ještě musí zkontrolovat ponožky, zda na nich nemá díru. Poté se obrátil na mne a řekl: 'Dobrý lékař by se měl s pacientem napít, aby se vše uzdravilo.' A tak jsme si dali malou štamprli valašské slivovice,“ zavzpomínal primář očního oddělení Baťovy nemocnice Pavel Stodůlka.

Projevy završilo vystoupení ženy Tomáše Bati Sonji, která všem zúčastněným poděkovala a vyjádřila vděčnost nad uskutečněnou vzpomínkou. „Pořád se smál, a proto člověk věřil, že vše dobře dopadne,“ řekla. Připomněla také, že odkaz manžela bude ve spolupráci se zlínskou univerzitou a univerzitou v Torontu i nadále naplňovat formou přednášek a stipendií pro studenty.

Odpoledne proběhne ve zlínském kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů veřejná mše.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...