V Brně se sešly československé házenkářské legendy

Brno - Novoroční házenkářský pohár se stal zároveň příležitostí ke vzpomínce na čtyřicet let starý úspěch československé reprezentace na olympiádě v Mnichově. Tým kolem trenérů Víchy a Šestáka se po skvělých výkonech překvapivě probojoval až do finále a po porážce se suverénní Jugoslávií získal senzační stříbrné medaile.

Zatím jedinou olympijskou medaili získala československá házená na hrách v roce 1972 v Mnichově. Tehdejší reprezentanti se znovu sešli právě v Brně, kdy dvacet let po rozdělení republiky na tehdejší úspěch zavzpomínali. Někteří z party stříbrných hrdinů se v Brně viděli po dlouhých letech. Český házenkářský svaz je při příležitosti výročí rozdělení republiky ocenil pamětní plaketou.

6 minut
Reportáž Ivy Gambové
Zdroj: ČT24

Na olympijský úspěch nedokázala házenkářská reprezentace od roku 1972 podobně výrazně navázat. Medaile byla o to cennější, že tým tehdy krátce před olympiádou prošel generační výměnou. Českoslovenští házenkáři měli v Mnichově velké problémy se samotným postupem ze základní skupiny. V semifinálové skupině ale dokázali porazit silné týmy Švédska a Sovětského svazu, a nakročili tak k historickému úspěchu. Suverénní tým Jugoslávie se tehdy ve finále ukázal nad síly československého výběru.

Federální reprezentace svou poslední reprezentační akci zažila krátce po rozpadu republiky na mistrovství republiky v roce 1993. Od té doby se házenkářské cesty Čechů a Slováků rozešly. Na jedné věci se ale českoslovenští pamětníci ze stříbrného Mnichova shodli. Společný tým Čechů a Slováků by měl na napodobení jejich úspěchu výrazně větší šanci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...