Uherský Brod bojuje s rostoucím počtem bezdomovců

Uherský Brod - V ulicích Uherského Brodu žije přes sto šedesát lidí bez domova. Tolik jich alespoň eviduje místní radnice. Kapacity ubytoven a charitativních zařízení nestačí, bezdomovců navíc rok od roku přibývá. Radnice i přesto volání místní charity po nových prostorách zatím nevyslyšela.

V roce 2003 žila v Uherském Brodě necelá padesátka lidí s trvalým bydlištěm na místní radnici. O sedm let později je jich čtyřikrát tolik. „Oproti loňskému roku, kdy jsem evidovala 144 osob bez přístřeší, máme letos nárůst o zhruba dvacet dalších lidí,“ vypočítává smutnou statistiku sociální kurátorka Uherského Brodu Marcela Sukupová.

Ztráta zaměstnání, partnerská krize, dluhy, alkoholismus. To jsou nejčastější důvody, které podle ní berou lidem jejich místo ve společnosti a střechu nad hlavou. Miroslava Hrnčáře, bývalého zedníka, zradilo zdraví. Na život bezdomovce si zvyká už půl roku. „Měl jsem problémy s páteří a musel jsem práce nechat. Je mi už přes šedesát a nikdo mě nechce,“ popisuje svůj pád na úplné dno Miroslav Hrnčář.

2 minuty
Kapacity ubytoven a charitativních zařízení pro bezdomovce v Uherském Brodě nestačí
Zdroj: ČT24

Co člověk, to jiný příběh. Josef Janiš si jako dělník nevydělal dost peněz. Dohonily ho dluhy, které nestíhal splácet. „Došla exekučka, zdravotní a sociální pojištění, všichni chtěli peníze. Já jsem vydělal šest a půl tisíce, oni mi z toho dva strhávali. Jsem v pasti,“ vypráví Janiš a jen ztěžka se brání pláči.

V podobné situaci je jen v Uherském Brodě přes sto šedesát lidí. Místní krizové centrum jim dnes, den před Vánocemi, připravilo slavnostní oběd – hovězí polévku s kapáním a knedlík s koprovou omáčkou. Větším nepřítelem než hlad jsou ale pro lidi bez domova zimní noci. Omrzliny na jejich rukou vypadají děsivě. Ubytovny však praskají ve švech a kapacitně nedostačují.

Místní charita proto volá po stavbě noclehárny, uherskobrodští radní jsou ale v tomto směru zdrženliví. „Víme, že noclehárna je potřebné zařízení, na druhou stranu máme obavu, že by se nám tu stáhlo ještě víc těchto vyloučených osob,“ shrnuje pro a proti uherskobrodský starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Kunčar se navíc obává, že s dozníváním ekonomické krize se počty lidí bez domova v Uherském Brodu tak jako tak navýší. Místní region totiž patří k oblastem s nadprůměrnou nezaměstnaností.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...