Svíčková demonstrace za náboženskou svobodu byla potlačena

Bratislava - Jeden z nejvýraznějších projevů nespokojenosti občanů v normalizačním Československu se udál 25. března 1988 v Bratislavě. Pokojné shromáždění věřících za náboženské a občanské svobody, známé také jako svíčková manifestace, skončilo tvrdým policejním zásahem. Komunistický režim činnost náboženských institucí omezoval a přísně kontroloval. Důsledkem tohoto tlaku vzniklo několik paralelních struktur tajné církve. Ta sdružovala část křesťanských duchovních, kterým byl odebrán státní souhlas potřebný k legálnímu výkonu jejich činnosti.

Impulzem, který odstartoval březnové události, byla iniciativa místopředsedy Světového kongresu Slováků Mariána Šťastného. Ten svolal na 25. března 1988 shromáždění, která měla před československými ambasádami protestovat proti náboženskému útlaku. Plán nakonec realizován nebyl, ale představitelé slovenské tajné církve, významným členem byl Ján Chryzostom Korec, se rozhodli uspořádat stejný den manifestaci v centru Bratislavy.

Oficiální žádost o povolení akce byla zamítnuta. Ráno 25. března byli policií zadrženi hlavní organizátoři, k nimž patřili František Mikloško, Ján Čarnogurský, Vladimír Jukl a Silvester Krčméry. Přesto se kolem čtvrté hodiny odpoledne začali na bratislavském Hviezdoslavově náměstí scházet lidé. Krátce po páté hodině zablokovala policie přístup na náměstí, na kterém bylo v té době až 3 500 osob. Dalších zhruba 6 000 lidí tak muselo zůstat stát v postranních uličkách.

V šest hodin začala manifestace zpěvem hymny. Pokojně se modlící věřící se svíčkami v rukou byli nejprve vyzváni k ukončení nepovoleného shromáždění, načež byl vydán příkaz k zásahu. Do něj se zapojilo 953 příslušníků Sboru národní bezpečnosti včetně 54 pracovníků Státní bezpečnosti.

Účastníci byli vytlačováni z náměstí a přilehlých ulic, biti obušky, kopáni a nakládáni do policejních aut. Celkem bylo na policejní stanice předvedeno 216 osob, z nichž 17 bylo obviněno z přečinů proti veřejnému pořádku. Jeden ze zadržených byl posléze odsouzen k nepodmíněnému trestu.

Vydáno pod