Sterilizované ženy dál bojují za odškodnění

Ostrava - Nezákonné sterilizace - téma, o kterém s takto postiženými ženami diskutovala zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Po téměř 15 letech, kdy se o tomto problému otevřeně mluví, je připravený návrh, jakým způsoben by mohly být nezákonně sterilizované ženy odškodněné. Rozpor je ale zatím v tom, kolik peněz by měl stát vyplatit.

Sedm let bojuje několik ostravských žen za to, aby stát uznal, že jim vzal možnost mít další dítě dítě. Jiřinu Dzurkovou lékaři sterilizovali při pátém- tentokrát mimoděložním těhotenství. „Jak mě propustili z nemocnice, tak mi nic neřekli, vůbec jsem nebyla informovaná,“ tvrdí.

„Ženy, které byly sterilizované, prakticky se dá říct , že žádná neposkytla to, čemu říkáme kvalifikovaný souhlas,“ říká předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová. Odškodnění by podle návrhu rady pro lidská práva měly dostat dvě skupiny žen -  ty, kterým zákrok lékaři provedli v letech 1973 až1991 astát jim za něj nabízel peníze a druhá skupina žen je po roce 1991, těch, které neměly možnost domoci se odškodnění z důvodu uplynutí promlčené tříleté lhůty. Rada počítá i s finančním odškodněním - tady je ale zatím rozpor.

Reportáž Ivy Bartoňové (zdroj: ČT24)

„My v tom podnětu počítáme s částkou 100 až 150 tisíc korun na jednu ženu,“ uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Poškozené ženy ale chtějí nejméně půl milionu. V České republice jsou zatím tři ženy, kterým se podařilo na základě soudních sporů i mimosoudních jednání dostat za nezákonnou sterilizaci odškodění - má se jednat v řádech o statisíce. Podle plánu by vláda měla přesný postup vyplácení odškodného schválit do konce příští roku. Kolik žen o něj požádá, ale zatím vůbec není jasné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...